Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Małgorzata Czyńska w Najlepszej Księgarni! | "Kobiety z obrazów. Polki"

Małgorzata Czyńska w Najlepszej Księgarni! | "Kobiety z obrazów. Polki"

reklama
📅 Data: środa, 07 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Najlepsza Księgarnia, Cieszkowskiego 1/3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Wraz z Wydawnictwem Marginesy zapraszamy na spotkanie z okazji premiery książki Małgorzaty Czyńskiej "Kobiety z obrazów. Polki". To już trzecia książka z niezwykle popularnej serii książek z historii malarstwa. Autorka opowiada w nich zarówno o kobietach, które znalazły się na płótnach wybitnych twórców, jaki o malarkach, które tworzyły swoje własne wspaniałe dzieła. A także o innych związanych ze sztuką, ciekawych kobietach.

Zapraszamy serdecznie zarówno do księgarni, jak i na transmisję online na naszym fejsbuku. W trakcie spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

Małgorzata Czyńska to uznana autorka książek z zakresu historii sztuki: biografii czy wywiadów. Stworzyła głośne portrety Małgorzaty Kobro, Mai Berezowskiej czy Tamary Łempickiej. Przeprowadziła rozmowy z Leonem Tarasewiczem i Edwardem Dwurnikiem, które ukazały się w formie książkowej. Jest również autorką niezwykle popularnej ostatnio książki "Witkacy i kobiety" oraz dwóch poprzednich tomów "Kobiet z obrazów". Jest dziennikarką, pisarką, historyczką sztuki, krytyczką dizajnu i kuratorką wystaw.

O książce:
"W trudnych czasach walki o emancypację walczyły o swoje prawa do nauki, uprawiania sztuki, pracy i samodzielności. Zofia Stryjeńska – „księżniczka polskiego malarstwa” – studiowała w Monachium przebrana za chłopaka. Helena Rubinstein – cesarzowa urody – zamiast kuracji odmładzającej wolała zafundować sobie portret u słynnego malarza. Zofia, Maria i Eliza Pareńskie już jako podlotki weszły do polskiej literatury i sztuki: Stanisław Wyspiański uwiecznił je na kartach Wesela i na secesyjnych pastelowych portretach. Olga Boznańska w malarstwie odnalazła wolność. Anna Bilińska postawiła sobie cel w sztuce: być tak dobra jak mężczyzna, i prześcignęła niejednego z kolegów po fachu. Teresa Roszkowska, wybitna scenografka, opalona na heban i wystylizowana na egzotyczną piękność, wiodła prym podczas plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym. Zofia Jachimecka, tłumaczka i promotorka włoskiego dramatu, autorka przekładu Pinokia, była ulubioną modelką krakowskich artystów.
Opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne – każda inna, każda z porywającą historią."
Opis pochodzi od wydawcy

Najlepsza Księgarnia
Cieszkowskiego 1/3
wejście od ul. Słowackiego

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę