Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Rozmowa o nienawiści. Wokół numeru specjalnego „Dwutygodnika”

Rozmowa o nienawiści. Wokół numeru specjalnego „Dwutygodnika”

reklama
📅 Data: sobota, 17 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Jak myśleć o nienawiści w czasie wojny? Czy jest dla niej miejsce w czasie pokoju? Co z nami robią obrazy nienawiści? Jakie skutki przynosi jej cenzurowanie? Czy z nienawiścią da się żyć?

Zapraszamy na spotkanie ze Svitlaną OLESHKO, Agatą SIKORĄ i Tomaszem SZERSZENIEM.
Rozmowę poprowadzi redaktor „Dwutygodnika” Maciej JAKUBOWIAK.

Społeczeństwa, nie tylko te liberalne, od lat spychają nienawiść na margines. Zbrodniom z nienawiści przyglądamy się z obrzydzeniem, a internetowy hejt traktujemy jak pożar domagający się ugaszenia. Nic dziwnego: nienawiść nie pozwalałaby wspólnotom istnieć. To siła negatywna: niszczy, rozsadza, sabotuje dialog. Jednak inwazja Rosji na Ukrainę, która wiele oczywistości wywróciła na nice, przypomniała, że nienawiść to też reakcja obronna – emocjonalna odpowiedź na oczywiste zło, która zagraża samemu istnieniu.

Debata towarzyszy numerowi tematycznemu „Dwutygodnika”, poświęconemu współczesnym formom i przejawom nienawiści: klasowej, sieciowej, indywidualnej i wspólnotowej. Numer ukazuje się sto lat po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza. Wszystkie teksty z numeru można bezpłatnie przeczytać tu: link

Svitlana OLESKHO – założycielka, dyrektorka i reżyserka Teatru „Arabesky” i inicjatorka powstania Instytutu Teatralnego w Charkowie. Ze swoim zespołem aktorskim zrealizowała dziesiątki projektów o charakterze społecznym (z więźniami i osobami o ograniczonej mobilności). Tymczasowo mieszka i pracuje w Warszawie. W grudniu na festiwalu Konfrontacje odbędzie się premiera jej spektaklu „Dekalog. Lokalna wojna światowa”.
Agata SIKORA – autorka książek „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” i „Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego”. Pisze eseje, konsultuje scenariusze, mieszka w Londynie.
Tomasz SZERSZEŃ – artysta wizualny, eseista, antropolog kultury. Autor książek „Wszystkie wojny świata” (2021), „Architektura przetrwania” (2017), „Podróżnicy bez mapy i paszportu” (2015), redaktor książki „Oświecenie, czyli tu i teraz” (2021, z Łukaszem Rondudą). Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, redaktor „Kontekstów”.

Spotkanie odbywa się w ramach obchodów 100. rocznicy zabójstwa Prezydenta Gabriela Narutowicza organizowanych przez Dom Spotkań z Historią pod hasłem „Niezgoda na nienawiść”.
Zobacz, co jeszcze będzie się działo w weekend 15-18 grudnia: link
Autorka ilustracji: Zhenya Oliinyk

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę