Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Projekcja wideoartu społecznego | Biennale Nieużytków | Warszawa 2022

Projekcja wideoartu społecznego | Biennale Nieużytków | Warszawa 2022
📅 Data: poniedziałek, 12 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, OFFSIDE, ul. Wileńska 23/38 (pokaż na mapie)

💲 Wstęp wolny, udział wiąże się z kosztem zamówienia jedzenia/picia

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


⚫️ Projekcja wideoartu społecznego, który powstał w wyniku pracy zespołowej w procesie twórczym prowadzonym w czasie Biennale Nieużytków przez zespół Marty Szablewskiej ⚫️
12.12.2022, OFFSIDE, ul. Wileńska 23/38, godz. 19:00

O procesie twórczym „Nieużytki w nas i wokół nas - odzyskiwanie przestrzeni"
Podczas procesu twórczego przyjrzeliśmy się analogii pomiędzy odzyskiwaniem przestrzeni miejskiej, autonomii działania w danym miejscu, poza krajobrazem tego, co narzucone a odzyskiwaniem przestrzeni życiowej, powrotem do ciała, słuchaniem płynących z niego odczuć.
W obecnym systemie ekonomicznym opartym na nieustannym wytwarzaniu i konsumowaniu, niektóre zachowania, emocje oraz przestrzenie traktowane są jako bezużytecznie, nieistotne a co za tym idzie, wypierane ze świadomości i spychane na margines ogólnie przyjętej estetyki.
Nasz proces twórczy skierował uwagę na to, co opuszczone, zamrożone, systemowo zdewaluowane, zarówno na poziomie zewnętrznym, jak i wewnętrznym.
Sprawdzaliśmy, jak działa odpuszczenie narzuconej estetyki, przymusu kontroli i podjęliśmy próbę oswojenia się z dzikością, bezproduktywnością - zarówno fizyczną, w przestrzeni nieużytku jak i w naszej sferze wewnętrznej. Podjęliśmy próbę odzyskania przestrzeni.
Inspiracją do samej koncepcji procesu były głównie zagadnienia kapitalizmu somatycznego, biopolityki władzy i wpływu kultury na nasze ciała a także praktyki nawiązywania kontaktu z ciałem.
Uczestnicy procesu czerpali również inspirację z własnych doświadczeń, wiedzy i wzbogacali nimi realizację działania.

Działanie jest częścią wydarzenia Biennale Nieużytków i powstało w ramach warsztatów pod okiem tutorki Marty Szablewskiej.

Koncepcja na proces twórczy i prowadzenie procesu: Marta Szablewska
Scenariusz wideoartu: Marta Szablewska, Patryk Wancerz, Sabina Zygmanowska, Joanna Kosierkiewicz, Stefania Ambroziak, Joanna Klikowicz, Weronika Gładysz, Sara Stupiec
Performerzy: Patryk Wancerz, Sabina Zygmanowska, Joanna Kosierkiewicz, Stefania Ambroziak, Joanna Klikowicz, Weronika Gładysz, Sara Stupiec
Kamera: Rafał Rudzki, Borys Ejryszew, Wiktor Ejryszew
Montaż: Borys Ejryszew, Wiktor Ejryszew, Marta Szablewska
Koordynacja planu zdjęciowego: Marta Szablewska

Idea Biennale Nieużytków:
Temat miejskich nieużytków od kilku lat przewija się w różnych działaniach warszawskich, pokazując potencjał i niezwykłą potrzebę odkrycia i ożywienia tych miejsc. Wokół tematu tego powstało wiele publikacji i projektów. Gilles Clement opisywał je jako "Miejsca Trzecie" wskazując głębokie znaczenie terenów nieużytków jako źródeł różnorodności biologicznej, a co za tym idzie znaczenie dla nas — mieszkańców.
W ramach Biennale Nieużytków chcemy poszukać nieużytków, które mijamy na co dzień, które widzimy z okien naszych mieszkań, pracy, które nas niepokoją, ale i ciekawią. Chcemy zastanowić się jaką rolę nieużytki pełnią w strukturze miejskiej, czy są czymś złym, czy wręcz przeciwnie? Co możemy, a co powinniśmy z nimi zrobić i jak sztuka może nam pomóc odkryć inną stronę miasta.
Ważnym aspektem tego działania, jest zaangażowanie lokalnych społeczności. Projekty artystyczne i kulturalne, jakie realizowane są w przestrzeniach sąsiedzkich, wielokrotnie pokazują, że mogą być narzędziem, które pomaga mieszkańcom pobudzić poczucie współodpowiedzialności za przestrzeń i zachęcić do wspólnego korzystania z jej zasobów. Być może to jest klucz do ożywienia nieużytków?

Projekt realizuje Fundacja Kulturotwórcza "Grupa W Działaniu"
Projekt finansuje m.st. Warszawa
Patronat medialny: Architektura & Biznes

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧