Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład dr. hab. Artura Obłuskiego: „Stara Dongola – Biografia zapomnianej afrykańskiej stolicy”

Wykład dr. hab. Artura Obłuskiego: „Stara Dongola –  Biografia zapomnianej afrykańskiej stolicy”
📅 Data: środa, 14 grudnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum UW, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Środa, 14 grudnia, godz. 17.00, Sala Balowa w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i uniwersytecki kanał YouTube >> link
WSTĘP WOLNY

Wykład:
- zabierze nas do Tungulu, jednego z najwspanialszych miast średniowiecznej Afryki;
- zapozna nas z jego historią i przybliży jego wspaniałą architekturę i sztukę;
- pozwoli jego uczestnikom zobaczyć wspaniałe klasztory i kościoły, a także zdobiące je wspaniałe malowidła, nieustępujące odkrytym w Faras przez prof. Kazimierza Michałowskiego.

Tungul, stolica średniowiecznego królestwa Makurii znajdującego się na terenie obecnego Sudanu. Królestwa, którego królowie kontrolowali obszar równy co najmniej powierzchni Francji i Hiszpanii. Królestwa, które powstrzymało marsz islamu w tej części Afryki, gdy u stóp wojowników arabskich padła połowa Cesarstwa Bizantyńskiego. Samo miasto osiągnęło w okresie świetności obszar ok. 200 ha, dorównując współczesnym sobie stolicom europejskim.

Dr hab. Artur Obłuski
Archeolog, specjalista w dziedzinie nubiologii, badający przemiany religijne, społeczne i polityczne w Afryce Północno-Wschodniej.
Kierownik ekspedycji archeologicznej w Starej Dongoli i Ghazali w Sudanie. Pierwszy polski archeolog, który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego (International Society for Nubian Studies) i dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe i zdobywca nagrody w głosowaniu otwartym w konkursie angażowania publiczności w badania Europejskiej Rady do Spraw Nauki w kategorii „Inspiracja”.
Propagator idei społecznej odpowiedzialności archeologii i angażowania lokalnych społeczności w zarządzanie dziedzictwem kulturowym.

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Uniwersytet Warszawy”.

Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę