Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi
📅 Data: sobota, 20 czerwca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi z zespołem Dobranotch z Petersburga

Sobota, 20.06.2015 r.
Start: 17:00 – Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy (dziedziniec) - ul. Targowa 50/52
- Brama główna Bazaru Różyckiego – ul. Targowa 54
- Podwórko przy ul. Okrzei 30 – dawniej Brukowa 30
- róg ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej
- ul. Sierakowskiego 7 – dawny Żydowski Dom Akademicki
- Plac Weteranów
- Park Praski
Koncert finałowy: muszla koncertowa w Parku Praskim

Już po raz ósmy z inicjatywy Stowarzyszenia MY na ulicach Pragi Północ pojawi się roztańczony pochód, który będzie bawić mieszkańców dzielnicy i gości z całej Warszawy. W sobotę 20 czerwca kolejny Muzyczny Spacer poprowadzi zespół Dobranotch z Petersburga, który łączy motywy z melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich oraz pierwsze szlagiery z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych .

Muzyczny Spacer to chodzący koncert, który przemierza ulice Pragi Północ. Z jednej strony nawiązuje do tradycji kapel podwórkowych, z drugiej zaś podkreśla wielokulturowy charakter dzielnicy wynikający z jej tradycji handlowych. Rozlokowane w pobliżu Dworce Wschodni i dawny Petersburski oraz okoliczne bazary sprawiały, że na Pradze rozbrzmiewały obok siebie melodie polskie, żydowskie, ukraińskie, rosyjskie i białoruskie. Odwzorowując ten międzysąsiedzki tygiel, zespół grający muzykę na żywo wraz z roztańczonym tłumem, co roku opanowuje na kilka godzin ulice, podwórka i zakamarki prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. Nad całością czuwa przewodnik-wodzirej, który prowadzi Spacer według trasy wyznaczonej ciekawostkami historycznymi i architektonicznymi perłami. Przypomnimy sobie o wkładzie ludności żydowskiej w rozwój Pragi, a z muzyką klezmerską w tle przywołamy wrażenie obecności zanikłej kultury.

Tym razem początek Spaceru zaplanowaliśmy na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, które wreszcie, po kilku latach budowy, działa. To bardzo dobry punkt startowy – miejsce gdzie skupiać się będzie cała historia Pragi a jednocześnie wspaniała sceneria na koncert plenerowy.
Wraz z muzyką przejdziemy wyżej podaną trasą do muszli koncertowej w Parku Praskim, gdzie odbędzie się koncert finałowy z prądem.
Usłyszymy jeszcze raz Dobranotch z pełnym nagłośnieniem oraz przedstawicieli polskiej sceny - zespół Utrata Skład z muzycznym kolażem z wycinanek ludowych i komunikacji miejskiej, smutnych piosenek i dziwnych dźwięków.

WSTĘP WOLNY

Projekt „VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ.


INFORMACJA O ZESPOŁACH:

Dobranotch [Rosja/Petersburg]
Klezmer Balkan Oriental Orchestra

Zespół Dobranotch tworzy sześciu znakomitych muzyków pochodzących z Rosji, Mołdawii i Libanu. Grają na skrzypcach, banjo, klarnecie, saksofonie, tubie, oraz dużym bębnie.

Zaczynali w 1997 roku w Nantes we Francji, skupiając się na motywach irlandzkich, a od 2001 roku, w efekcie zawiłych ewolucji i zmian fascynacji muzycznych – przenieśli się na stałe do Petersburga. Czerpiąc inspiracje z melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich, Dobranotch tworzy dzisiaj nowy rodzaj world music, gdzie te wzorce są osadzone w dialogu i wzbogacają się nawzajem. Koncerty grupy tryskają energią i pozytywną wibracją, która udziela się wszystkim słuchaczom. Dzięki temu nikt z uczestników imprezy nie potrafi ani usiedzieć, ani ustać w miejscu, a samo wydarzenie przeobraża się w wielką zabawę. „Lubimy kiedy ludzie tańczą, jakby to było święto, wesele” – mówi Dmitrij Khramtsov, członek-założyciel zespołu Dobranotch. „Nawet gdy próbujemy zagrać spokojny kawałek, ten często samoistnie się rozkręca… Chcemy po prostu grać dobrą, radosną muzykę”. Wirtuozyjne duety akordeonu i trąbki, tęskne klezmerskie skrzypce, niezwykły ton cymbałów, wschodni rytm bębnów i potężny dźwięk tuby – to unikalne brzmienie zespołu Dobranotch.

Od początku istnienia grupa Dobranotch wystąpiła w ponad dwudziestu krajach świata; wzięła udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. „Złota Maska”, i „Etno-festiwal Nowa Rosja” (w ramach Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie), festiwale tańca w Hiszpanii i Portugalii, festiwale world music i muzyki klezmerskiej w Rosji i Europie; wydała ponad 5 płyt i skomponowała muzykę do kilku produkcji filmowych.

Skład zespołu:
Mitia Khramtsov – skrzypce, wokal
Ilja Gindin - klarnet
Max Karpychev - saksofon
Evgenii Lizin – duży bęben
Roman Schinder - banjo
Alexey Stepanov – tuba


Utrata Skład [Warszawa/Łomża/Koszalin]
Zespół powstał w 2011 r. Inspiruje się komunikacją miejską, wycinankami ludowymi, smutnymi piosenkami i dziwnymi dźwiękami. Dwa utwory z debiutanckiej Epki Utraty przez kilka tygodni gościły na pierwszym miejscu listy przebojów radia RDC. W 2014 r.zespół wydał drugi minialbum.

Skład:
Magda Dubrowska – głos, bas
Kuba Orłowski – gitara
Rafał Dedyński – perka
Tomek Walewski – syntetyzatraktor, gitara, harmonixon

Projekt „VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ.

Partnerami projektu są: Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy oraz Dom Kultury Praga
Patronami Medialnymi są: Polskie Radio RDC, Nowa Gazeta Praska, Portale internetowe: Kontynent Warszawa, Twoja Praga, Muzykant.Folk.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧