Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Batiki inspirowane pracami Jerzego Nowosielskiego | Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin artysty

Batiki inspirowane pracami Jerzego Nowosielskiego | Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin artysty
📅 Data: niedziela, 22 stycznia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ochota, Muzeum Ikon w Warszawie, ul. Lelechowska 5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jerzy Nowosielski – malarz, rysownik, scenograf, filozof, teolog prawosławny urodził się 7 stycznia 1923 roku. Jak łatwo obliczyć, w bieżącym 2023 roku, przypada znacząca, 100 rocznica urodzin tego wybitnego artysty. Zbiega się to pięknie z możliwością prezentacji prac inspirowanych jego twórczością.

Jerzy Nowosielski posługiwał się prawie płaską plamą barwną i syntezą właściwą bizantyjskiemu malarstwu sakralnemu. W manierze tej malował zarówno duszne, przesycone niepokojącą erotyką wizerunki postaci, mistyczne, bezdrzewne pejzaże jak również obrazy głęboko religijne, ikony i sceny biblijne. Jego bogata twórczość opisująca za pomocą jednolitego języka malarskiego różnorodną, skrajną zdawałoby się, tematykę stała się inspiracją do powstania prac batikowych prezentowanych na wystawie.

Batik jest specyficzną techniką wizualną w której nie da się osiągnąć malarskiego modelunku obiektów i nieprzyjmującą poprawek. Dlatego twórczość niewielu artystów może być inspiracją prac wykonanych tą techniką. Kolor w batiku dodaje się przez zanurzenie całej pracy w barwniku, a następnie stosuje się, na wybranych częściach płaszczyzny, rezerważ z nanoszonego pędzlem wosku. Nakładające się na siebie barwy tworzą pochodne odcienie, dzięki czemu obraz emanuje harmonią chromatyczną. Ten sposób myślenia i obrazowania jest spójny z malarską retoryką Jerzego Nowosielskiego i pozwala na transponowanie jej na język batiku.
W wystawie biorą udział uczestnicy zajęć batiku odbywających się w Magazynie Sztuk – pracowni plastycznej Ośrodka Kultury Ochoty. Prace na wystawę powstawały rok. Początkowo nieśmiało, potem coraz chętniej włączyli się do projektu wszyscy uczestnicy. Są to osoby najróżniejszych profesji, które wybrały twórczość jako formę osobistego wyrazu, ale przede wszystkim sposób relaksu i odpoczynku po pracy. Założeniem spotkań jest wspieranie indywidualnej ekspresji i pobudzanie wyobraźni. Po raz pierwszy został zasugerowany temat prac dla potrzeb niniejszej wystawy. Jest to więc podwójny eksperyment: wyjście poza tory własnych poglądów estetycznych dla uczestników i organizacja wystawy zbiorowej dla instruktorki. Uprzejmie prosimy o życzliwe spojrzenie na nasze starania.

Dla większości jest to debiut wystawienniczy i chciałabym w tym miejscu serdecznie pogratulować odwagi w podjęciu niełatwego wyzwania dostosowania się do obcej stylistyki i pokonania obaw związanych z publicznym pokazaniem własnej twórczości. Dziękuję Państwu za tak liczne uczestnictwo w wystawie.

Uczestnicy wystawy:
Aneta Bogdanowicz
Celina Chorąży
Anna Domińska
Wiesława Karolkiewicz-Mills
Ilona Kinus
Katarzyna Krajewska
Tatiana Lazorenka
Olga Poleszak-Siuta
Urszula Rudzińska
Elżbieta Rumińska-Chudziak
Gosia Ruszkowska
Mikołaj Rytel
Małgorzata Śmiech
Maria Tulisow
Iwona Woźniak
oraz
Izabela Zalewska-Kantek – instruktorka Pracowni Batiku.

Pracownia Batiku działa w Magazynie Sztuk od 2008 roku. Początkowo była prowadzona przez Lilianę Chwistek i Mariolę Gołdę, a od 2017 instruktorką jest Izabela Zalewska-Kantek. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki o godz. 17:00 i wtorki o 10:00 i 17:30. Ponieważ tworzy się jeszcze jedna grupa – zainteresowanych prosimy o kontakt z Magazynem Sztuk.

Magazyn Sztuk - pracownia Ośrodka Kultury Ochoty powstał 18 lat temu. Impulsem do stworzenia takiego miejsca, była miłość do sztuki, chęć zarażania tworzeniem i przebywaniem w otoczeniu artystów. Obok siebie działają profesjonaliści i amatorzy. Magazyn Sztuk jest rozpoznawalną marką wśród najważniejszych warszawskich pracowni plastycznych. Jesteśmy postrzegani jako miejsce łączące profesjonalizm, z wysokim poziomem nauczania i rodzinną atmosferą. Szeroki wachlarz zajęć w pracowni obejmuje różne warsztaty malarstwa i rysunku dla młodzieży, dorosłych i seniorów, formy ekspresyjnej sztuki dla dzieci oraz batik. Prezentujemy prace naszych uczniów i instruktorów na wystawach , dzięki czemu stale poszerza się grono naszych kursantów. Nasze zaangażowanie jest doceniane przez uczniów i osoby z nami współpracujące. Z dumą obserwujemy, jak wkład pracy naszych instruktorów przekuwany jest w sukcesy i co najważniejsze – w ogromną satysfakcję twórczą uczniów. Nasi instruktorzy to wybitne osobowości artystyczne rozpoznawalne w szerokich kręgach sztuki.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia 2023 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Ikon w Warszawie przy ul. Lelechowskiej 5.
UWAGA! Podczas wernisażu wystąpi Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej: "Katapetasma".

Technika batiku polega na naprzemiennym nakładaniu na podobrazie warstw wosku i barwnika. Można ją stosować na drewnie i papierze, ale najczęściej używa się je do zdobienia tkanin. Tak powstają bajecznie kolorowe stroje w Indonezji i Afryce. Batik był uprawiany również w Polsce. Najciekawsze obiekty pochodzą z lat dwudziestych XX wieku. Niektórzy twórcy ludowi stosują go przy produkcji pisanek wielkanocnych.
Wystawę będzie można oglądać do 21 lutego.

📆 22.01 | 17:00
📍Muzeum Ikon w Warszawie, ul. Lelechowska 5
❗️Wstęp wolny❗️

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ochota lub w kategoriach: koncert wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧