Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Przegląd filmów z okazji 80. urodzin Allana Starskiego

Przegląd filmów z okazji 80. urodzin Allana Starskiego

reklama
📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek, 23 stycznia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📅 Data zakończenia: piątek, 27 stycznia 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kino Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


PRZEGLĄD FILMÓW Z OKAZJI 80. URODZIN ALLANA STARSKIEGO

Pokazy czterech starannie wybranych filmów, rozmowy Grażyny Torbickiej z Allanem Starskim i gośćmi: Pawłem Edelmanem, Agnieszką Holland, Markiem Kondratem, Łukaszem Kośmickim, Waldemarem Pokromskim, Wiesławą Starską i Robertem Więckiewiczem – to wszystko składa się na niezwykły przegląd z okazji 80. urodzin mistrza scenografii. Zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wydarzenie odbędzie się w dniach: 23, 24, 26 i 27 stycznia 2023 r. w kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie wejściówek wydawanych bezpłatnie od 18 stycznia.

- Chciałbym zwrócić uwagę na coś, co widzom często umyka. Gdy oglądamy dobry film, zapominamy o istnieniu czegoś takiego jak scenografia, kostium czy rekwizyt, ale to właśnie one sprawiają, że wierzymy w prawdę opowieści, którą mamy przed oczami – mówi Allan Starski. Przegląd filmów w warszawskim kinie Kultura będzie niepowtarzalną okazją do spotkania z twórczością giganta scenografii, współpracującego z najwybitniejszymi twórcami sztuki filmowej, nagrodzonego m.in. Oscarem, Złotymi Lwami, Cezarem i trzema Orłami. - Wybrałem mniej znane filmy reżyserów, z którymi współpracowałem, ale moim zdaniem ciekawe z punktu widzenia scenografa i ważne w mojej zawodowej drodze – tak artysta uzasadnia wybór filmów, które zostaną zaprezentowane w ramach przeglądu.

W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane: „Smuga cienia” (1976) Andrzeja Wajdy, „Plac Waszyngtona” (1997) Agnieszki Holland, „Oliver Twist” (2005) Romana Polańskiego i „Ukryta gra” (2019) Łukasza Kośmickiego.

Jak Allanowi Starskiemu udawało się stwarzać coś z niczego? Czy upór w zawodzie filmowca zawsze się opłaca? Jak wyglądała jego współpraca z reżyserami, operatorami i innymi członkami ekipy? Jak planowane były wielkie scenografie i właściwie jaką funkcję scenografia odgrywa w dziele filmowym. Na te i inne pytania odpowie Allan Starski w rozmowie z Grażyną Torbicką przed każdą projekcją. Dodatkowych kontekstów i anegdot nie zabraknie podczas spotkań z jego przyjaciółmi i współtwórcami.

Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny. Wejściówki będą do odebrania w kasie kina Kultura od 18 stycznia.

PROGRAM PRZEGLĄDU

23 stycznia 2023, poniedziałek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Markiem Kondratem, Wiesławą Starską, Allanem Starskim
19:30 Projekcja filmu „Smuga cienia” reż. Andrzej Wajda

Oparty na motywach powieści Josepha Conrada dramat o pochodzącym z Polski oficerze marynarki brytyjskiej (Marek Kondrat) był dla Allana Starskiego skokiem na głęboką wodę. Zaledwie 32-letni scenograf musiał zmierzyć się z karkołomnym zadaniem, bo musiał stworzyć scenografię na potrzeby filmu, którego akcja rozgrywa się w Singapurze, Bangkoku i na pokładzie angielskiego żaglowca. Zdjęcia kręcono w Tajlandii, ale część tajskiego nadbrzeża zbudowano w Bułgarii, natomiast singapurskie biura odtworzono w warszawskim studiu filmowym. „Smuga cienia” był początkiem wieloletniej współpracy Allana Starskiego Z Andrzejem Wajdą.

---
24 stycznia 2023, wtorek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Agnieszką Holland i Allanem Starskim
19:30 Projekcja filmu „Plac Waszyngtona” reż. Agnieszka Holland

„Plac Waszyngtona” był pierwszym dramatem historycznym Allana Starskiego nakręconym w całości w Stanach Zjednoczonych. Historyczny dramat miłosny, którego akcja rozgrywa się w połowie XIX w. wymagała zbudowania niezwykle skomplikowanej scenografii. Plenery były trudne, kręcone z dala od zaplecza produkcyjnego Los Angeles. Dość powiedzieć, że tytułowy nowojorski Plac Waszyngtona został odtworzony w Baltimore. Według Allana Starskiego ten film udowadnia, że „determinacja i zaciętość przynosi dobre efekty w scenografii”.

---
26 stycznia 2023, czwartek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Łukaszem Kośmickim, Allanem Starskim, Robertem Więckiewiczem
19:30 Projekcja filmu „Ukryta gra” reż. Łukasz Kośmicki

Wiele filmów Allana Starskiego powstało za granicą, „Ukryta gra” jest przykładem dzieła w całości nakręconego w Polsce. Akcja rozgrywa się w dużej mierze w Pałacu Kultury i Nauki w połowie lat 60. Prace wymagały odtworzenia historycznych, nieistniejących już wnętrz. Warto też zwrócić uwagę na otwierające film sceny w Nowym Jorku, nakręcone… w Warszawie.

---
27 stycznia 2023, piątek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Pawłem Edelmanem, Waldemarem Pokromskim, Allanem Starskim
19:30 Projekcja filmu „Oliver Twist” reż. Roman Polański

Jedno z największych wyzwań w karierze Allana Starskiego. Kosztująca ponad 60 mln dolarów adaptacja powieści Charlesa Dickensa wymagała drobiazgowo zaplanowanej scenografii, aby uwiarygodnić klimat angielskiej opowieści rozgrywającej w wielu miejscach w połowie XIX w. Jakim cudem nakręcono ten film w czeskiej Pradze, gdzie zbudowano plenery Londynu i angielskich miasteczek – Allan Starski jeden wie…

---
Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny. Wejściówki będą do odebrania w kasie kina Kultura od 18 stycznia.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę