📅 Data: wtorek,
31 stycznia 2023
⌚ Godzina rozpoczęcia: 9:00
📌 Miejsce:
Warszawa - Śródmieście, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, ul. Tłomackie 3/5 (
pokaż na mapie)
Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, przez cały miesiąc wystawę „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” można oglądać bez kupowania biletu. Zapraszamy do wizyty w ŻIH od poniedziałku do piątku oraz w niedziele.
To pierwsza wystawa, która w tak całościowy sposób analizuje udział Żydów w polskim ruchu niepodległościowym. Z tej rzadko prezentowanej perspektywy poznajemy na nowo historię powstania kościuszkowskiego, walk u boku Napoleona, powstania listopadowego i styczniowego oraz walk o odzyskanie niepodległości w 1918 r.
Na wystawie można zobaczyć 150 oryginalnych dzieł z epoki: ryciny, zdjęcia i obrazy. Najstarsze pochodzą z ok. 1800 r., najnowsze z lat 30. XX w. Przedstawiają konkretnych bohaterów walki zbrojnej. Jednym z nich jest Berek Joselewicz, który stał się symbolem zbratania polsko-żydowskiego i walki o niepodległość wspólnej Rzeczypospolitej. Wśród dzieł, które zwracają szczególną uwagę, jest wypożyczony z Muzeum Narodowego w Krakowie Pogrzeb pięciu poległych, oryginalny obraz Aleksandra Lessera, który przedstawia zbratanie i jedność polsko-żydowską z 1861 r. w czasie demonstracji antymoskiewskich.
Wystawa będzie szczególnie interesująca dla miłośników historii stolicy – większość przybliżanych wydarzeń jest związanych z Warszawą. Przedstawione zostały m.in. fotograficzne portrety Karola Beyera, pierwszego zawodowego fotografa w Warszawie. Wątki stołeczne mogą zachęcić nauczycieli do zorganizowania w przestrzeni wystawy lekcji muzealnych. Oprowadzanie dla szkół po wystawie oferujemy bezpłatnie. Więcej informacji uzyskają Państwo kontaktując się z Działem Edukacji ŻIH
[email protected]
Wystawa czasowa jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie do końca stycznia. Można ją oglądać w poniedziałki, środy i czwartki od 9 do 18, we wtorki od 9 do 20, piątki od 9 do 16 oraz w niedziele od 10 do 18. Nie trzeba wcześniej rezerwować wejściówek ani zgłaszać chęci przyjścia.
Zachęcamy także do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących wystawie:
linkTo wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
wystawa
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]