Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Laos: ludowe zwyczaje i przesądy / prelekcja / Piotr Wnuk

Laos: ludowe zwyczaje i przesądy / prelekcja / Piotr Wnuk

reklama
📅 Data: czwartek, 26 stycznia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Marcina Bielskiego 3, Biblioteka Publiczna "Klub Podróżnika" (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


O PRELEKCJI:
Opowiem o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach do Laosu. Podczas swoich wojaży przemieszczałem się lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem oraz rowerem. Wiele kilometrów przebyłem też piechotą.
Pokażę codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwałem. Odpowiem na pytanie: dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu? Wspomnę, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście. Powiem – kiedy i w jakim celu składa się ofiarę z byka? Nadmienię, jak smakują czerwone mrówki oraz wspomnę o ich leczniczym zastosowaniu. Opowiem też o wspaniałej laotańskiej kawie z płaskowyżu Bolaven.
Scharakteryzuję Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej cechują się różnorodnymi i wielobarwnymi strojami oraz efektownymi nakryciami głowy. Powiem, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę. Wspomnę także, jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Lokalne wierzenia i rytuały są ważną częścią codziennego życia tej społeczności.
Opowiem też o rdzennych mieszkańcach innych grup etnicznych zamieszkujących Laos oraz o ich animistycznych wierzeniach. Zdradzę, skąd pochodzi nazwa kraju i od jakiego wywodzi się… warzywa. Pokażę, jak wytwarza się materiały tkane na krośnie. Powiem także, z jakiej grupy etnicznej pochodzą kobiety, które stosują technikę batikową przy produkcji ubrań.
Unaocznię, jaki wpływ ma chińska ekspansja inwestycyjna na codzienne życie wioskowych społeczności. Opowiem, jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą budowa hydroelektrowni, które znajdują się na rzece Nam Ou (dopływ Mekongu przepływający przez prowincje Phongsaly i Luang Prabang).
Hydroelektrownie destabilizują prąd rzeki, co przekłada się na problemy z połowami, utrudnienia w funkcjonowaniu rzecznych szlaków transportowych, podtopienia oraz negatywnie wpływa na lokalne gatunki zwierząt i roślin.

O PRELEGENCIE:
Nazywam się Piotr Wnuk, od piętnastu lat podróżuję po świecie. Odwiedziłem ponad czterdzieści krajów. Posiadam sporo interesujących informacji związanych z grupami etnicznymi, które zamieszkują Laos. Przebywałem kilkanaście dni w dwóch wioskach na północy Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz wiele z nich odwiedziłem. Chciałbym opowiedzieć o animizmie, a także o ludowych zwyczajach oraz przesądach rdzennej ludności.

Spotkanie będzie transmitowane na stronie na FB: link
ORGANIZATOR: Biblioteka na Bielskiego.
Przewidywana godzina zakończenia 19.30

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: slajdowisko wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę