Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

OKIEM FOTOGRAFA - Zbyszko Siemaszko: „Warszawa w odbudowie” Spotkanie 30. Jubileuszowe!

OKIEM FOTOGRAFA - Zbyszko Siemaszko: „Warszawa w odbudowie” Spotkanie 30. Jubileuszowe!

reklama
📅 Data: wtorek, 07 lutego 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Spotkanie lutowe poświęcone będzie zdjęciom Zbyszka Siemaszki z powojennej Warszawy, odradzającej się z powojennych gruzów. Zdjęcia stolicy z lat 50, 60 i 70 obrazują układ urbanistyczny miasta, jego zabytki oraz atmosferę panującą na ulicach. Nie zabraknie obrazów z prawobrzeżnej strony miasta. A że będzie to spotkanie trzydzieste, z okazji jubileuszu pojawią się niespodzianki i konkurs fotograficzny z zacnymi nagrodami. 🙂

Filip Siemaszko (wnuk Zbyszka Siemaszki) i jego żona Anna prowadzą rodzinny zakład fotograficzny przy ul. Grójeckiej 40 przy Placu Narutowicza. Poza tym zajmują się promowaniem spuścizny rodziny Siemaszków. To oni przybliżą postać znanego warszawskiego fotografa i przedstawią jego zdjęcia, niepublikowane i publikowane, także w najnowszym albumie "Warszawa Siemaszki", przygotowanym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Zbyszko Siemaszko, urodzony 30 sierpnia 1925 w Wilnie, zaczął swoją karierę zawodową w 1950 roku jako fotograf Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie. Jego zadaniem było przygotowywanie dokumentacji obiektów zabytkowych. Fotografował stolicę, której wciąż była zniszczona po II wojnie światowej.
Kilka lat później zaczął pracować jako fotoreporter w tygodniku „Stolica", a w 1969 przeniósł się do redakcji tygodnika „Perspektywy". W 1990 roku przeszedł na emeryturę.

„Warszawa była tematem wdzięcznym. Obdarowywała coraz nową okazją, bo zmieniała się jak w kalejdoskopie. Nawijało się pod rękę mnóstwo tematów – wspominał w audycji z Polskiego Radia z 1974. – Fotografowałem architekturę i ludzi. Była to fotografia reportażowa, pokazania architektury miasta, obyczaju, ubioru i wyglądu ludzi."

Strona internetowa gości: link

Patroni:
Oddział Warszawski PTTK
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Okiem Fotografa
cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii.
Od kwietnia 2018 roku do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy także na dużym ekranie na Grochowie.
Przygotowanie i prowadzenie spotkań oraz całego cyklu: Irek Graff

Organizator: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy
Partner: Fotokursownia Irka Graffa

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę