Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

GALERIA JEDNEGO OBRAZU: DZIEŁO FAKTYCZNE - Izabela Chamczyk, „196/135/50 (a widzisz?)”, 2022

📅 Data: środa, 08 lutego 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Gałczyńskiego 12, Warszawa Faktyczny Dom Kultury (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


Fundacja Instytut Reportażu zaprasza na noworoczną odsłonę cyklu GALERIA JEDNEGO OBRAZU: DZIEŁO FAKTYCZNE - IzabelaChamczyk, „196/135/50 (a widzisz?)”, 2022

W całkiem nowym roku 2023 powracamy z kolejną odsłoną znanego już cyklu kameralnych spotkań z artystkami i artystami: „Galeria Jednego Obrazu - Dzieło Faktyczne” *. 8 lutego o godz. 19 będziemy gościć w Faktycznym Domu Kultury charyzmatyczną, obdarzoną ekspresyjnym temperamentem i niewyparzonym językiem (!) malarkę, performerkę, wideo-artystkę Izabelę Chamczyk oraz jej obraz faktyczny o pozornie tajemniczym tytule „196/135/50 (a widzisz?)”.
Tak, jak inne dzieła tej artystki, także i to jedynie wydaje się abstrakcyjne. W istocie jest najszczerszym dziennikiem życia emocjonalnego twórczyni. Materialnym, by nie rzec - cielesnym zapisem jej doświadczeń, przeżyć, także tych związanych ze sferą erotyczną i relacyjną. Obrazy Chamczyk, niczym organiczne byty, często ciekną, skapują, zastygają (czasem korodują) w długim procesie transformacji. Bywają traktowane przez artystkę z furią - pękają, rozpadają się, odsłaniają ukryte warstwy i pokłady, pokrywają bliznami, przyjmują w swoją płynną z natury farbę-krew ostre ciała obce np. gwoździe. Chciałoby się powiedzieć: żyją swego rodzaju dramatyczną, szalenie intensywną egzystencją, niczym emanacja wyrazistej osobowości ich autorki, która w proces tworzenia angażuje całe ciało.

Oddajmy głos artystce:
„196/135/50 - wzrost/waga/wiek. Takie bywają opisy na portalach randkowych. Współczesne społeczeństwo choruje na zanik osobistych kontaktów międzyludzkich. Ludzie przenieśli się do onlajnów i częściej tam mają kontakt z innymi, niż w namacalnej rzeczywistości. To tyczy się też związków.
Będąc singielką po 40-ce, również postanowiłam skorzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii i założyć kilka profili na portalach randkowych. Kto nigdy nie miał portalu randkowego, ten nigdy nie zaznał życia... Mogłabym rzec.
Cóż to jest za przygoda. Nie szkodzi, że facet z którym się zbliżyłam, tuż po zainstalowaniu aplikacji, skłamał w kwestii imienia i wieku... A może właśnie szkodzi? Bo ta pierwsza „red flag” sygnalizuje dalsze kłopoty, a ja nie wzięłam tego pod uwagę i ostatecznie - cierpiałam.
Żeby jakoś poradzić sobie z tym, że dałam się „zrobić” przez oszusta - zaczęłam malować. Powstał obraz, w który z impetem wbijałam wielkie gwoździe. Dawało mi to ogromną ulgę! Sztuka leczy, ale będąc profesjonalną, nie jest tylko art-terapią”.

Czym jeszcze jest sztuka? O tym Iza Chamczyk opowie na spotkaniu w Faktycznym Domu Kultury. Będzie można również zobaczyć jej inne dzieła i wideo-dokumentację działań performatywnych, którą artystka przedstawi w formie prezentacji. Spotkanie tylko dla dorosłych!
Więcej informacji o artystce: link

* Kilka razy w roku na głównej ścianie w Faktycznym Domu Kultury przy Gałczyńskiego 12 w Warszawie pokazujemy jeden nowy „obraz faktyczny”. To dzieło współczesnego twórcy lub twórczyni, które dotyka spraw aktualnych, społecznych, politycznych, czy historycznych. A czasem osobistych i intymnych. Na odsłonięciu obrazu twórcy opowiedzą o idei dzieła oraz swoich inspiracjach. Za dobór dzieł odpowiedzialni są: Anna Sańczuk (historyczka sztuki, dziennikarka) i Mariusz Szczygieł (reporter i prezes Fundacji Instytut Reportażu).

IZABELA CHAMCZYK (ur. w 1980 w Częstochowie) – polska artystka, malarka, performerka i wideo artystka. Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Nazywa swoją twórczość „malarstwem performatywnym” ponieważ łączy ona w sobie obraz z dziejącym się w czasie performance’m.
Artystka używa wielu mediów, technik i materiałów redefiniując ich granice. Nie unika konfrontacji z publicznością i wchodzi w żywy kontakt z odbiorcą angażując przy tym silne emocje. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do świata pozagaleryjnego.
Izabela Chamczyk jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistką prestiżowych konkursów takich jak: konkurs Fundacji Vordemberge - Gildewart w MOCAK’u, Artystyczna Podróż Hestii, Biennale malarstwa Bielska Jesień, konkurs im. E.Gepperta we Wrocławiu, Triennale Młodych w Orońsku. Ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych w takich miejscach jak np. Galeria Foksal i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Entropia we Wrocławiu, czy Galeria Labirynt w
Lublinie. Jak również Galeria SCC w Isfahanie (Iran), Musrara festiwal (Izrael), Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, czy festiwal ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja). Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych oraz prywatnych w kraju i za granicą.

Fot. obrazu: Adam Gut

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę