Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa J. Dudy Gracza [28 stycznia – 3 marca 2023]

Wystawa J. Dudy Gracza [28 stycznia – 3 marca 2023]
📅 Data: piątek, 03 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Agra-Art Dom Aukcyjny, ul. Wilcza 55/63 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


Agra Art ma zaszczyt zaprosić na wystawę dzieł Jerzego Dudy Gracza pochodzących z kolekcji Wrocławskiej, największego – poza kolekcją rodzinną – prywatnego zbioru malarstwa artysty. Na ekspozycji „Preludium” pokazanych zostanie 20 obrazów prezentujących najważniejsze cykle malarskie oraz poszczególne okresy twórczości artysty. Tworzony przez kilkadziesiąt lat zbiór jest zapisem wieloletniej znajomości artysty oraz kolekcjonera. Najwcześniejsze z prac powstały w latach 60., większość z nich zaś – w latach 90.

Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora-ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość z jaką “chory na Polskę” Duda Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji – sprawiają, że jego twórczość przyciąga nieustannie szerokie kręgi publiczności.

Cechująca ją groteska i ironia, a zarazem tkliwość i nostalgia z jaką artysta przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata, stanowią o sile tego malarstwa. Obrazy Dudy Gracza jednocześnie zadziwiają i rozbawią oraz skłaniają do refleksji. Okazuje się, że ten jakże odległy od dzisiejszej rzeczywistości świat przedstawiony, jest jednocześnie współczesnym Polakom bardzo bliski, darzony głębokim sentymentem.

Na styl artysty miały wpływ jego inspiracje malarstwem Młodej Polski, w szczególności Witolda Wojtkiewicza, uznanie dla twórczości Józefa Chełmońskiego, a także XVII-wiecznych mistrzów niderlandzkich. Artysta nie był obojętny również na zjawiska zachodzące w sztuce współczesnej. Jednak znakomicie władający malarskim rzemiosłem Duda Gracz był zawsze daleki od bezpośrednich wpływów, tworząc własny, niepowtarzalny język plastyczny, wpisując się tym samym w historię sztuki polskiej.

Na wystawie “Preludium” zostanie pokazanych 20 dzieł z kolekcji wrocławskiej, prezentujących najważniejsze cykle malarskie oraz poszczególne okresy twórczości artysty. Tworzony przez kilkadziesiąt lat zbiór jest zapisem wieloletniej znajomości artysty oraz kolekcjonera. Najwcześniejsze z prac powstały w latach 60., większość z nich zaś – w latach 90.

Licząca 98 płócien kolekcja niewątpliwie jest kolejnym, ważnym zbiorem, budującym historię współczesnego polskiego kolekcjonerstwa. W całości zostanie ona zaprezentowana na współorganizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art wystawie, która odbędzie się od lipca do połowy września 2023 r. w Tichauer Art Gallery w Tychach.

“Preludium” będzie wystawą inaugurującą działalność Galerii Agra-Art w nowej odsłonie. Galeria będzie przestrzenią wystaw, spotkań kolekcjonerskich oraz prestiżowych aukcji.

Kuratorzy: Jolanta Krasuska, Ewelina Cwetkow-Olborska, Monika Bryl
Miejsce wystawy: Agra-Art Dom Aukcyjny, Warszawa, ul. Wilcza 55/63
Czas trwania wystawy: od 28 stycznia do 3 marca, w godzinach pracy Domu Aukcyjnego
Godziny otwarcia:
pn.-pt. 11:00 – 18:00
sob. 11:00 – 15:00
Wstęp: wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę