Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Terror sztuki sowieckiej? Dyskusja w ramach cyklu Od Putina do Stalina. Wokół agresji na Ukrainę

Terror sztuki sowieckiej? Dyskusja w ramach cyklu Od Putina do Stalina. Wokół agresji na Ukrainę
📅 Data: sobota, 04 lutego 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu Od Putina do Stalina. Wokół agresji na Ukrainę pt. Terror sztuki sowieckiej?, która odbędzie się w sobotę 04/02 o 15:00 w Pracowni. Po dyskusji o 17:00 odbędzie się pokaz filmu Świadkowie Putina w kinie.

Wstęp wolny.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w punkcie info CSW.

Czy jesteśmy sterroryzowani przez sowiecką propagandę? Czy dzięki sztuce Rosjanie odnieśli propagandowe cele w podporządkowanych sobie krajach? Czy cywilizowani ludzie powinni niszczyć historyczne dziedzictwo?
Podczas dyskusji zastanowimy się nad pozostałościami sztuki sowieckiej w Polsce i na Ukrainie. Sowieckie miejsca upamiętnień — pomniki, cmentarze i budynki — stanowią trudne dziedzictwo, od lat prowokując do dyskusji na temat ich aktualnej funkcji. Aby zrozumieć wpływ komunistycznej sztuki należy poznać inspiracje i założenia twórców socrealizmu. Wiedza o strategii rosyjskiej propagandy pozwoli zobaczyć w rosyjskich cmentarzach, pomnikach i warszawskim Pałacu Kultury coś więcej, niż tylko rzeźby i budynki.
Dyskusję uzupełni refleksja o obecnej sytuacji na Ukrainie. Niszczący wpływ rosyjskiego imperializmu na kulturę widzimy również za naszą wschodnią granicą. Lufy karabinów i armaty barbarzyńskiego najeźdźcy wycelowane są w teatry, muzea, pomniki i cerkwie. Ukraińcy z narażeniem swojego życia starają się ochronić swoje dziedzictwo kulturalne, widząc w nim podstawy istnienia narodu.

W dyskusji udział wezmą:
Prof. dr hab. Piotr Juszkiewicz, historyk sztuki, UAM Poznań. Autor książki Cień modernizmu.
Yuri Savchuk, dyrektor Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej
Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej

Świadkowie Putina [Svideteli Putina], reż. Witalij Manski, Łotwa, Szwajcaria, Czechy, Rosja, Niemcy, Francja 2018, 102’
31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu Witalij Manski (autor filmu Pod opieką wiecznego słońca, zwycięzca 13. Millennium Docs Against Gravity) był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna. Na podstawie unikatowych materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków oraz własnych doświadczeń stworzył niezwykle intymny portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji. Poznajemy losy ekipy sztabu wyborczego, która pomogła w zwycięstwie aktualnemu prezydentowi Rosji w ówczesnych wyborach: wielu dołączyło do opozycji, dwóch zostało zamordowanych, a tylko jeden – Dmitrij Miedwiediew pozostaje blisko prezydenta, piastując fotel premiera. To dzięki podobnym obrazom i ich subtelnym kontekstom Manski odsłania prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę