Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

CZAS NA SZTUKĘ

CZAS NA SZTUKĘ
📅 Data: wtorek, 26 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Czas na sztukę! Wakacje 2023 / Tematyczne spotkania dla seniorów w galeriach stałych

Podobnie jak w poprzednie wakacje, na trzy letnie miesiące zawieszamy wykłady w sali kinowej i zapraszamy Państwa na spotkania tematyczne w galeriach stałych.

W każdy wtorek odbywać się będą równolegle dwa wydarzenia, które w kolejnym tygodniu będą powtarzane, tak by mogli Państwo uczestniczyć w każdym z nich.

-----

Termin: wtorek, godz. 13.00, karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Hol Główny MNW
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online ( link ) i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00

Dodatkowe informacje:
Liczba miejsc ograniczona (30os.)
Co tydzień równolegle odbywają się zajęcia dla dwóch grup.

-----

HARMONOGRAM

11 i 18 lipca

Tajemnice uszebti / Magdalena Chludzińska
Odkrywając starożytne grobowce egipskie, archeolodzy znajdowali w ich wnętrzach setki niewielkich figurek, przypominających swym kształtem mumie. Stanowiły wyposażenie zmarłego, a ich liczba w jednym grobowcu mogła dochodzić nawet do kilkuset. W jakim celu je tam chowano i w czym miały pomagać swemu właścicielowi?

Spotkania z kuratorkami i kuratorami / ​dr Grażyna Bastek
Spotkanie poświęcone będzie ubiorom z XVIII wieku, znajdującym się na ekspozycji stałej. Dzięki strojom i akcesoriom mody poznamy rodzaje modnych i luksusowych tkanin z epoki. Porozmawiamy także o technikach kroju, wytwarzania i dekorowania, m.in. o tytułowych koronkach i złotych niciach.


25 lipca i 1 sierpnia

Koronki, jedwab, złote nici / Ewa Krawczyk
Spotkanie poświęcone będzie ubiorom z XVIII wieku, znajdującym się na ekspozycji stałej. Dzięki strojom i akcesoriom mody poznamy rodzaje modnych i luksusowych tkanin z epoki. Porozmawiamy także o technikach kroju, wytwarzania i dekorowania, m.in. o tytułowych koronkach i złotych niciach.

Błękitna obsesja, czyli zakochani w delftach / dr Magdalena Bialic
W Galerii Sztuki Dawnej stoją wciśnięte skromnie w kącik wspaniałe, błękitne fajansowe cuda o różnych kształtach i przeznaczeniu. Może nie są tak cenne i efektowne jak ich dalecy kuzyni z porcelany, ale mają równie ciekawą historię, a w dawnych wiekach nie wyobrażano sobie reprezentacyjnego wnętrza bez nich, czyli naczyń zwanych delftami, pyszniącymi się na kredensach, szafach i kabinetach.


8 sierpnia

Tajemnice modnego szlachcica / Ewa Krawczyk
Kontusz, żupan i tkany pas to elementy polskiego stroju szlacheckiego. Na spotkaniu spróbujemy zajrzeć pod podszewkę – poznamy tajniki kroju, szycia i pochodzenia tkanin. Nie zabraknie ciekawostek związanych ze staropolską elegancją.

Kim byli Etruskowie? / Magdalena Chludzińska
Terakotowa pokrywa sarkofagu to tylko jeden z wielu zabytków związanych z tajemniczym ludem Etrusków – rdzennych mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Kim byli i co o nich wiemy? Co zawdzięczali im starożytni Rzymianie?


22 i 29 sierpnia

Mieszczanie / Monika Miżołębska
Miasto w czasach późnego średniowiecza i początkach nowożytności było organizmem o ustalonej społecznej hierarchii. Mieszkali w nim bogacze i nędzarze. Zamożni mieszczanie znali smak luksusu i wszechobecne ryzyko bankructwa. Zrzeszali się w różnych organizacjach. Na spotkaniu dowiemy się, czym były cechy i bractwa kurkowe. Popatrzymy także, jak wyglądają miasta i ich mieszkańcy na obrazach mistrzów flamandzkich i holenderskich.

Spotkania z kuratorkami i kuratorami / Marcin Bogusz
Oprócz spotkań z doskonale znanymi naszej publiczności edukatorkami, w te wakacje zapraszamy także do przyjrzenia się wybranym obiektom z Galerii Stałych MNW w towarzystwie kuratorek i kuratorów poszczególnych kolekcji.


5 i 12 września

Spotkania z kuratorkami i kuratorami / Aleksandra Janiszewska-Cardone
Oprócz spotkań z doskonale znanymi naszej publiczności edukatorkami, w te wakacje zapraszamy także do przyjrzenia się wybranym obiektom z Galerii Stałych MNW w towarzystwie kuratorek i kuratorów poszczególnych kolekcji.

Intrygujący świat Wojtkiewicza / Magdalena Kucza-Kuczyńska
Niepewność, niepokój, wahanie – to tylko niektóre emocje, które odczuwamy w zetknięciu z malarstwem Witolda Wojtkiewicza. Na spotkaniu poznamy bliżej dzieła artysty, próbując zrozumieć ich wymiar symboliczny.


19 i 26 września

Język sztuki / Monika Miżołębska
Obrazy artystów tworzących w końcu XIX wieku, takich jak Aleksander Gierymski, Ferdynand Ruszczyc czy Olga Boznańska tworzą nastrojowe, poetyckie, a zarazem sensualne kompozycje. Wyrafinowana kolorystyka, ostatnie promienie słońca lub mrok przywołują literackie skojarzenia i interpretacje. Motywy literackie i plastyczne odczytywane razem splatają się i wzajemnie dopełniają.

Muzyczne uniesienia młodopolskich malarzy / Karolina Greś
Przyjrzymy się pracom Siesta włoska Aleksandra Gierymskiego i Chopin Bolesława Biegasa, by zastanowić się, dlaczego artyści z taką pasją podejmowali motywy muzyczne. Czy muzyka i malarstwo potrafią współbrzmieć, a może konkurują między sobą?

----
obraz: Albert Edelfelt, Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haikko, 1882, depozyt MKiDN.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧