Zapraszamy na cykl zajęć, który powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji dzieł sztuki.
W każdy wtorek o godzinie 13.00 z Holu Głównego Muzeum w towarzystwie edukatorek i edukatorów wyruszać będą dwie grupy zwiedzających. Podczas godziny spędzonej przy wybranych obiektach, publiczność dowie się o sekretach skrywanych przez eksponowane muzealia, a dyskusje i wypełnianie kart pracy będzie dobrym ćwiczeniem pamięci.
📅 wtorki, wykład godz. 13.00, karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00
⌚ ok. 60 minut
📍 Gmach Główny MNW, Kino Muz
🧒 seniorzy, dorośli, młodzież
🎟 wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online (
link ) i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00
📅 HARMONOGRAM 📅
👉 7 lutego / O przesileniu - malarstwo Północy
Prowadzenie: Roma Radwańska
Tytuł wystawy prezentowanej aktualnie w MNW może na pierwszy rzut oka wydawać się niejasny. Co oznacza termin „przesilenie”? Co to jest „malarstwo Północy” i dlaczego okres między 1880 a 1910 stanowi ramy czasowe ekspozycji? Wykład nie tylko wyjaśni te kwestie, ale także przybliży najważniejsze dzieła prezentowane w każdej z siedmiu części wystawy. W zestawieniu z obrazami polskich artystów pozwoli to na dostrzeżenie licznych paraleli między sztuką polską i nordycką, a także na ukazanie bogactwa treści i rozwiązań formalnych.
👉 14 lutego / Od zmierzchu do świtu w Bronowicach - „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
Prowadzenie: Karolina Zalewska
Na kartach Wesela Stanisław Wyspiański stworzył barwny korowód postaci współczesnych sobie malarzy, z którymi łączyły go przyjacielskie więzi oraz innych mieszkańców Krakowa i Bronowic. Opisane w dramacie miejsca rekonstruujemy w wyobraźni dzięki obrazom Włodzimierza Tetmajera, Aleksandra Gierymskiego, Ludwika de Laveaux i samego Wyspiańskiego. Czytelnik i widz dostrzeże w Weselu także sceny znane z obrazów Jana Matejki i Jacka Malczewskiego.
👉 21 lutego / Divina proportio - boska proporcja w sztuce
Prowadzenie: Maciej Marciniak
Złoty podział (sectio aurea), złota proporcja, boska proporcja (divina proportio), złote cięcie, złoty środek – to tylko wybrane nazwy prostego, matematycznego stosunku. Chodzi o podział odcinka na dwie części, stosunek długości dłuższej z nich do krótszej jest taki sam jak całego odcinka do części dłuższej… Brzmi strasznie? Tylko na pozór! W czasie wykładu przedstawione zostaną przykłady dzieł sztuki od starożytności po czasy współczesne, w których zastosowana została ta proporcja.
👉 28 lutego / Grabieże sztuki w czasie II wojny światowej
Prowadzenie: Magda Kucza-Kuczyńska
Na spotkaniu zajmiemy się fascynującym tematem zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki ze zbiorów MNW. Porozmawiamy o zorganizowanej grabieży obrazów, rzeźb, manuskryptów, o miejscach ich ukrywania i staraniach pracowników Muzeum i osób prywatnych, aby – często z narażeniem życia – uchronić je.
👉 7 marca / W poszukiwaniu domu. O gmachu i projektach rozbudowy Muzeum Narodowego w Warszawie
Prowadzenie: Rita Twardziak
Historia kolekcji dzisiejszego Muzeum Narodowego w Warszawie zaczęła się w 1862 roku z powołaniem do życia Muzeum Sztuk Pięknych i miała bardzo burzliwy charakter. W trakcie wykładu przyjrzymy się procesowi poszukiwania miejsca dla nowej instytucji, prowadzący ostatecznie do budowy obecnego gmachu. Omówimy także niektóre projekty rozbudowy, świadczące o nieoczywistej relacji potrzeb kolekcji, publiczności i przestrzeni muzealnej.
👉 14 marca / Prawnik i artystka - kolekcja Aliny i Jakuba Glassów
Prowadzenie: Karolina Zalewska
On był uznanym warszawskim prawnikiem, prokuratorem Sądu Najwyższego w Warszawie, ona malarką, uczennicą Konrada Krzyżanowskiego, Kazimierza Stabrowskiego i Władysława Ślewińskiego. Razem Jakub i Alina Glassowie stworzyli znakomitą kolekcję sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. W 1934 roku, zgodnie z zapisem testamentowym artystki, ponad 50 obrazów zostało przekazanych w darze Muzeum Narodowemu w Warszawie.
👉 21 marca / Portrety fajumskie
Prowadzenie: Magda Chludzińska
Wizerunek młodego chłopca o szeroko otwartych oczach z kolekcji Muzeum Narodowego należy do dużej rodziny portretów fajumskich z terenu starożytnego Egiptu. Podobne przedstawienia kobiet i mężczyzn w różnym wieku odnajdywano w grobach zmarłych na przestrzeni kilkuset lat. Kto i w jakim celu je zamawiał? Jakie tajemnice skrywają wizerunki mieszkańców oazy sprzed 2 tysięcy lat?
👉 28 marca / Oblicza Tatr
Prowadzenie: Anna Knapek
Tatry oczarowały nie tylko Stanisława Witkiewicza. Ich urokowi ulegli także m.in. Wojciech Gerson, Aleksander Kotsis i Leon Wyczółkowski. Tworzyli tatrzańskie pejzaże, malowali wnętrza góralskich chat i ich mieszkańców. Dostrzegli w górach znacznie więcej niż tylko zapierające dech w piersiach widoki.
👉 4 kwietnia / Autoportret ukryty lub w przebraniu
Prowadzenie: Magda Kucza-Kuczyńska
Popatrzymy na wyjątkowe autoportrety, w których artyści stali się niejako uczestnikami scen religijnych i stali się swoistymi łącznikami pomiędzy bohaterami obrazów a widzem. Jakie były ich motywacje? Czy były zależne od epoki, w której tworzyli?
WIELKANOC
👉 18 kwietnia / Auguste Rodin. Rewolucjonista nowoczesnej rzeźby
Prowadzenie: Rita Twardziak
Rodin był XIX-wiecznym rzeźbiarzem, który jako pierwszy w tak wyraźny sposób zerwał z tradycją rzeźby akademickiej. Na czym polegała nowatorskość Rodina? Wykład przybliży sylwetkę i życiorys artysty, pozwoli na przybliżenie najważniejszych dzieł oraz prześledzenie zmian w rzeźbie końca XIX wieku. Ważnym punktem odniesienia będzie także Pocałunek znajdujący się w kolekcji Muzeum.
👉 25 kwietnia / Kolekcja Peggy Guggenheim w Wenecji – dom sztuki
Prowadzenie: Zuzanna Szor
Kolekcjonerka, mecenaska, wizjonerka… Peggy Guggenheim poświęciła się wspieraniu artystów i tworzeniu kolekcji, która do dziś jest jednym z najważniejszych zbiorów sztuki nowoczesnej na świecie. W trakcie wykładu przyjrzymy się zarówno bogatej biografii Peggy Guggenheim, jak i jej kolekcjonerskim wyborom, oraz odwiedzimy wenecki pałac, w którym mieszkała. Odnajdziemy także polskie wątki tej historii.
👉 9 maja / Nad oceanem, czyli o artystycznej fascynacji Bretanią
Prowadzenie: Rita Twardziak
Rozwijający się pod koniec XIX wieku pleneryzm przyczynił się do popularności wielu malowniczych miejsc, odwiedzanych przez poszukujących inspiracji artystów. Jednym z nich była Bretania. W trakcie wykładu przyjrzymy się zwłaszcza tzw. kolonii artystycznej w Pont-Aven, skupionej od 1886 roku wokół Paula Gauguina. Wśród omawianych prac znajdą się także obrazy Władysława Ślewińskiego z kolekcji Muzeum.
👉 16 maja / Władysław Czachórski
Prowadzenie: Karolina Zalewska
Twórczość Władysława Czachórskiego kojarzy się z pięknymi, wykwintnie ubranymi damami, otoczonymi kwiatami, arrasami i klejnotami. Jednak w młodości artysta podejmował poważniejsze wątki: alegoryczne i literackie. Czy decydując się na uprawianie malarstwa salonowego rozmienił swój talent na drobne?
👉 23 maja / Édouard Vuillard. W świetle lampy i ogrodu
Prowadzenie: Paweł Bień
Malarski świat Vuillarda nie zamyka się wyłącznie w nastrojowych widokach wnętrz apartamentów paryskich intelektualistów, o których pisano, że ewokują nastrój rodem z powieści Marcela Prousta czy muzyki Erika Satie. Francuski nabista z lubością malował także skrzące się letnim słońcem ogrody, pokazując swoją niezwykłą wrażliwość na światło. O wielkim intymiście, którego prace znalazły się m. in. w kolekcji Gabrieli Zapolskiej opowiemy podczas wykładu.
👉 30 maja / Biblia wielokrotnie
Prowadzenie: Monika Miżołębska
Biblia od wieków inspirowała i inspiruje artystów. Historie biblijne mogą być przedstawione zgodnie z realiami historycznymi lub w sposób bardzo od nich odległy, ukazywać prawdy uniwersalne i rozważania o aktualnej tematyce. Mogą pełnić funkcje dekoracyjne, moralizatorskie, ale także świadczyć o gruntownej edukacji artysty i pozycji społecznej zamawiających.
👉 6 czerwca / Wizerunki polskich romantyków
Prowadzenie: Edyta Rubka
Artysta czy dandys? Polscy romantycy doczekali się wielu rzeźbiarskich i malarskich wizerunków. Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego obejrzymy portrety Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida oraz Fryderyka Chopina ze zbiorów Muzeum i zastanowimy się, dlaczego w epoce były one tematem burzliwych dyskusji, a czasem nawet powodem obyczajowych skandali.
👉 13 czerwca / Z okna przy Krowoderskiej. Pejzaże Stanisława Wyspiańskiego
Prowadzenie: Roma Radwańska
Zimową porą na przełomie 1904 i 1905 roku Stanisław Wyspiański namalował serię pejzaży widzianych z okna swego mieszkania na krakowskich Krowodrzach. Osłabiony chorobą za radą znajomego podjął temat pejzażowy. Jakie związki mają pastelowe widoki ze sztuką tamtego czasu? Kim był tajemniczy znajomy artysty?
👉 20 czerwca / Siła grafiki – Hendrijk Goltzius
Prowadzenie: Karolina Zalewska
Hendrijk Goltzius odbył podróż z Holandii do Italii incognito, jako handlarz serów. Jednak wiosną 1591 roku, zanim artysta zjawił się osobiście w Rzymie, do Wiecznego Miasta dotarły z Haarlemu jego sława i doskonałe miedzioryty. Aby poznać opinię włoskich koneserów o swoich pracach, ukrywając tożsamość, odwiedzał miejsca, gdzie sprzedawano jego ryciny i przysłuchiwał się wypowiedziom klientów i znawców.
👉 27 czerwca / Lubomir Tomaszewski – od porcelany do obrazów malowanych ogniem
Prowadzenie: Roma Radwańska
Tomaszewski w Polsce zdobył sławę jako twórca ikonicznych zestawów kawowych INA i DOROTA, które charakteryzowały się rewolucyjnym na owe czasy wykorzystaniem porcelany. Należał także do Wielkiej Czwórki, czyli artystów, spod których ręki wyszły słynne porcelanowe, kameralne rzeźby, zdobiące wnętrza mieszkalne w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Po opuszczeniu kraju zaczął tworzyć niezwykłe obrazy malowane ogniem. Wykład przybliży burzliwe życie oraz bogatą i fascynującą twórczość niedawno zmarłego artysty.
----
obraz: Albert Edelfelt, Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haikko, 1882, depozyt MKiDN.
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]