Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa obrazów Jezusa Miłosiernego [27 lutego - 2 kwietnia 2023]

Wystawa obrazów Jezusa Miłosiernego [27 lutego - 2 kwietnia 2023]
📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek, 27 lutego 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 8:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 2 kwietnia 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Praga-Północ, Floriańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Od 27 lutego 2023 r. w podziemiach katedry warszawsko-praskiej dostępna jest wystawa współczesnych obrazów Jezusa Miłosiernego. Po raz pierwszy obejrzeć będzie można w Warszawie obrazy, które powstały w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Siedem z dziesięciu prezentowanych na wystawie dzieł trafi do świątyń diecezji warszawsko-praskiej.

W trakcie wernisażu zaprezentowane zostały wizerunki Jezusa Miłosiernego namalowane przez: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bognę Podbielską, Beatę Stankiewicz i Artura Wąsowskiego.

Gdzie: Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, ul. Floriańska 3

Wystawa potrwa do 2 kwietnia 2023 r.
Wystawa będzie otwarta w dniach:
poniedziałek-sobota 12:00 – 20:00
niedziela 8:00 – 21:30
Wstęp wolny!

-----

Prace powstały dzięki hojności prywatnych mecenasów sztuki, na specjalne zamówienie organizatorów projektu „Namalować katolicyzm od nowa” - Fundacji Świętego Mikołaja, Teologii Politycznej oraz Instytutu Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Celem akcji jest ożywienie sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej, wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki.
Partner projektu: Diecezja warszawsko-praska

„Wystawiane prace nie są kopią istniejących obrazów. To odpowiedź, której współcześni malarze udzielają na nakaz malowania wizerunku Miłosierdzia Bożego, który św. siostra Faustyna otrzymała od objawiającego się jej Chrystusa” – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy.

„Ideą tego projektu było, że jest to tak zwany obstalunek, czyli zamówienie. Malarz musi pewnych zasad się trzymać, być w obrębie kanonu. Ten obraz ma funkcje, to nie jest czysta projekcja pomysłu artysty. Musi spełniać funkcje służebne, więc tu była pewna granica” – mówi prof. Jarosław Modzelewski, malarz, rysownik, pedagog, współtwórca słynnej „Gruppy”, autor jednego z wizerunków Jezusa Miłosiernego.

„Chcemy duchowo wzrastać. Obraz, który pomaga nam w modlitwie, nie zatrzymuje nas w miejscu, tylko odsyła nas ku górze, ku światu, do którego dążymy wszyscy” – powiedziała podczas spotkań inicjujących projekt dr Jolanta Domańska-Gruszka, jedna z mecenasów projektu.

Więcej na: LetsPaintCatholicismAgain.com

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga-Północ lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱