Wystawa obrazów Jezusa Miłosiernego [27 lutego - 2 kwietnia 2023]
📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek,
27 lutego 2023
⌚ Godzina rozpoczęcia: 8:00
📅 Data zakończenia: niedziela,
02 kwietnia 2023
📌 Miejsce:
Warszawa - Praga Północ, Floriańska 3 (
pokaż na mapie)
Szczegółowy opis poniżej ⬇️
Od 27 lutego 2023 r. w podziemiach katedry warszawsko-praskiej dostępna jest wystawa współczesnych obrazów Jezusa Miłosiernego. Po raz pierwszy obejrzeć będzie można w Warszawie obrazy, które powstały w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Siedem z dziesięciu prezentowanych na wystawie dzieł trafi do świątyń diecezji warszawsko-praskiej.
W trakcie wernisażu zaprezentowane zostały wizerunki Jezusa Miłosiernego namalowane przez: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bognę Podbielską, Beatę Stankiewicz i Artura Wąsowskiego.
Gdzie: Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, ul. Floriańska 3
Wystawa potrwa do 2 kwietnia 2023 r.
Wystawa będzie otwarta w dniach:
poniedziałek-sobota 12:00 – 20:00
niedziela 8:00 – 21:30
Wstęp wolny!
-----
Prace powstały dzięki hojności prywatnych mecenasów sztuki, na specjalne zamówienie organizatorów projektu „Namalować katolicyzm od nowa” - Fundacji Świętego Mikołaja, Teologii Politycznej oraz Instytutu Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Celem akcji jest ożywienie sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej, wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki.
Partner projektu: Diecezja warszawsko-praska
„Wystawiane prace nie są kopią istniejących obrazów. To odpowiedź, której współcześni malarze udzielają na nakaz malowania wizerunku Miłosierdzia Bożego, który św. siostra Faustyna otrzymała od objawiającego się jej Chrystusa” – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy.
„Ideą tego projektu było, że jest to tak zwany obstalunek, czyli zamówienie. Malarz musi pewnych zasad się trzymać, być w obrębie kanonu. Ten obraz ma funkcje, to nie jest czysta projekcja pomysłu artysty. Musi spełniać funkcje służebne, więc tu była pewna granica” – mówi prof. Jarosław Modzelewski, malarz, rysownik, pedagog, współtwórca słynnej „Gruppy”, autor jednego z wizerunków Jezusa Miłosiernego.
„Chcemy duchowo wzrastać. Obraz, który pomaga nam w modlitwie, nie zatrzymuje nas w miejscu, tylko odsyła nas ku górze, ku światu, do którego dążymy wszyscy” – powiedziała podczas spotkań inicjujących projekt dr Jolanta Domańska-Gruszka, jedna z mecenasów projektu.
Więcej na: LetsPaintCatholicismAgain.com
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]