Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jaśmina Wójcik i Jacek Gądek. Faszynowe wytchnienie

Jaśmina Wójcik i Jacek Gądek. Faszynowe wytchnienie
📅 Data rozpoczęcia: wtorek, 23 czerwca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📅 Data zakończenia: piątek, 26 czerwca 2015

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Miejsce Projektów Zachęty ul. Gałczyńskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warsztaty są swoistą kontynuacją poprzedniego projektu Jaśminy Wójcik prezentowanego w Miejscu Projektów Zachęty w 2012 roku pod tytułem „Chowanie człowieka między ludźmi bez kontaktu z naturą doprowadza go do wynaturzeń”. Zwracają uwagę na podstawową i niezwykle ważną potrzebę kontaktu człowieka z naturą. W ich wyniku powstanie w centrum Warszawy wiklinowa oaza zachęcająca jej mieszkańców do korzystania z praskiego brzegu Wisły, gdzie wiklina rośnie. Do współpracy artystka zaprosiła Jacka Gądka – zapalonego propagatora wikliny jako budulca – którego postawa i umiejętności plastyczne ją zafascynowały. Szałasy z nieokorowanej, naturalnej wikliny staną się miejscem, w którym mieszkańcy Warszawy będą mogli skryć się i poczuć zapach oraz klimat nadwiślańskiej przyrody, odetchnąć i odpocząć. Wewnątrz emitowane będą oryginalne dźwięki nagrane nad Wisłą.

Szczegółowy program warsztatów:

23 i 24 czerwca (wtorek–środa) w godz. 10–16 zachęcamy wszystkich miłośników przyrody do wspólnego malowania nadwiślańskiego pejzażu na ścianach Miejsca Projektów Zachęty.

25 i 26 czerwca (czwartek–piątek) w godz. 16–19 pod przewodnictwem Jaśminy Wójcik i Jacka Gądka odbędą się wiklinowe warsztaty. Zapraszamy wszystkich chętnych – starsze dzieci i dorosłych entuzjastów.

26 czerwca (piatek) o godz. 19 zakończenie akcji i występ GRUPO DE CAPOEIRA ANGOLA ZIMBA WARSZAWA.

Jaśmina Wójcik – artystka i organizatorka akcji społecznych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wcześniej ukończyła Liceum Plastyczne w Nałęczowie (specjalizacja: mebel artystyczny). Pisze o tym: „Kierunek był dwudzielny: semestr mebla i semestr wikliny. Zakochałam się od razu w plastycznej, naturalnej wiklinie. Jest materiałem prostym, łatwo dostępnym, z którym całe życie jestem związana — mieszkam nad Wisłą, gdzie wiklina rośnie i skąd jest pozyskiwana. Moja praca dyplomowa w liceum inspirowana była rosnącymi płotami wiklinowymi (m.in. w Męćmierzu niedaleko Kazimierza Dolnego). Wiklina kojarzy nam się z koszykami i fotelami, nie myślimy o niej jako o fascynującym, łatwo dostępnym i stosunkowo niedrogim budulcu, który może rosnąć spełniając jednocześnie funkcje użytkowe (w pełni naturalny design)”.

Jacek Gądek – praktyk w dziedzinie uprawy wierzb przeznaczonych do tworzenia żywej architektury oraz rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się w projektowaniu i sadzeniu żywych konstrukcji z roślin o przeznaczeniu ozdobno-użytkowym. Przykładem takich form są kopuły wierzbowe. Żywe altany/pawilony pełnią funkcję małej architektury na terenach zielonych, w parkach, na przedszkolnych placach zabaw. Projekty często realizuje w formie warsztatów, plenerów społecznych z udziałem lokalnych społeczności. Jest inicjatorem programu edukacyjnego 2017 wierzbowych kopuł budzących ŚWIADOMOŚĆ, w ramach, którego powstaje żywa architektura na terenie całego kraju. Od kilkunastu lat prowadzi stronę internetową link będącą źródłem informacji o zastosowaniu wierzby i wikliny. W 2014 roku prowadził warsztaty m.in. w Wolimierzu – na Festiwalu Alternatywnych Społeczności, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, podczas Zjazdu Kooperatyw Spożywczych w Krakowie, a także tygodniowy plener społeczny Wierzba bez granic. Inspiruje się twórczością Patricka Dougherty’ego oraz Artura Wiechuli.

Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę