Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

DZIEWCZYŃSTWO. Weronika Murek, Karolina Czarnecka i członkinie CÓRY squadu w Big Book Cafe

DZIEWCZYŃSTWO. Weronika Murek, Karolina Czarnecka i członkinie CÓRY squadu w Big Book Cafe
📅 Data: wtorek, 7 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, J.Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Big Book Cafe zaprasza na spotkanie w cyklu GORĄCY TYTUŁ:
WERONIKA MUREK, autorka książki „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”, KAROLINA CZARNECKA autorka projektu CÓRY oraz MARCELA KOZAKIEWICZ i MARYSIA SAWICKA, członkinie CÓRY squadu mówią o tym, czym jest dla nich dziewczyństwo.
Rozmawia: KAROLINA CZARNECKA.
Zapraszamy do Big Book Cafe osobiście lub do oglądania transmisji na żywo na Facebooku: link
Wstęp jest wolny.

„Siedź ładnie, nóżki razem”. „Mów ciszej”. „Co tak siedzisz? Pomóż babci”. „Czemu taka skwaszona? Rozchmurz się, uśmiechnij się trochę. No… Od razu lepiej. Ładniej”. Wiele dziewczyn style się w dzieciństwie z takimi frazesami. Dziewczynki słyszą, że mają być grzeczne, uśmiechnięte i ładne, co czasem sprawa, że w dorosłym życiu mają niską samoocenę i wycofują z ról publicznych. Dziewczynki bywają też punktem odniesienia wielu obelg kierowanych do chłopców, takich jak: „Rzucasz jak dziewczyna”, „Bijesz się jak dziewczyna” czy „Płaczesz jak baba”.
W przeddzień Dnia Kobiet spotkamy się, by burzyć szkodliwe stereotypy płciowe i rozmyślać nad alternatywnymi ścieżkami wychowania dziewczyn (oraz chłopców!). Wspólnie przejrzymy współczesną popkulturę wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu bohaterek energicznych, śmiało rywalizujących z chłopcami w kategoriach bezczelności i poobijanych kolan.
Zapraszamy wszystkie dziewczyny, wszystkich chłopaków oraz osoby dorosłe, chcące wziąć udział w rozmowie i podzielić się swoimi doświadczeniami z okresu dorastania. Stwórzmy razem alternatywną listę lektur!

O PANELISTKACH:
Weronika Murek — prozaiczka, dramatopisarka i absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Osoba z doświadczeniem bycia dziewczynką, którym chętnie dzieli się w literaturze. Autorka bestsellerowej „Uprawy roślin południowych metodą Miczurina” i zwyciężczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Ostatnio pełno jej w teatrach w całej Polsce. Wypracowała w nich osobny, lekko surrealistyczny język. W 2023 roku ukazała się jej trzecia książka „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”, w której autorka mierzy się z obrazem dziewczęcości, dziewczyńskości, dziewczynkowatości w kulturze.
Karolina Czarnecka — twórczyni platformy CÓRY — „wirtualnego podwórka” dla nastolatek, wspierającego młode dziewczyny w odkrywaniu własnego głosu. Artystka muzyczna, performerka i aktorka. Współczesna wiedźma i czuła feministka. Wychowanka pokolenia 89’ — okresu ograniczenia praw ekonomicznych, socjalnych i reprodukcyjnych. Stworzyła trzy albumy muzyczne i szereg zaangażowanych akcji koncertowych. Współtworzyła grupę teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu, feministyczny zespół punkowy Żelazne Waginy i grasujący po Warszawie kobiecy Gang Śródmieście.
Marcela Kozakiewicz i Marysia Sawicka — członkinie i inspiratorki CÓRY squadu, reprezentujące nastolatki na wirtualnym podwórku CÓR.

O CÓRACH
CÓRY to wirtualne podwórko, alternatywny miesięcznik i onlajnowy dom kultury. Dobry kawałek Internetu dla nastolatek, pełny patchworkowych, wartościowych treści i inspiracji, tworzonych przez specki od literatury oraz emocji, CÓRY i ich przyjaciółki-Inspiratorki, a wszystko to pod skrzydłami Karoliny Czarneckiej. CÓRY znajdziesz w sieci: pod swoim adresem, na Instagramie, na TikToku i Facebooku.

O KSIĄŻCE:
To jest malutka książeczka. A jednak z tej malutkiej książeczki dowiesz się rzeczy szczególnej wagi, na przykład dlaczego tajscy policjanci noszą na ramieniu opaski z Hello Kitty i za kogo umarł Elvis Presley. Poznasz różnicę między sikaniem triumfalnym a sikaniem bezwstydnym, na środku ścieżki. Wyruszysz w podróż z Dorotką do Oz, Nabokovem, ciocią z Ameryki i kilkoma martwymi dziewczynkami. Wyobrazisz sobie świat, w którym tampon nie jest przekazywany skrycie niczym twarde narkotyki.
„Dziewczynki” to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą. W błyskotliwej i niesfornej narracji autorka odzyskuje to, co w dziewczynkowatości najcenniejsze: marzenie, które jeszcze przed chwilą zdawało się tylko kaprysem.
Książkę Weroniki Murek można zamówić tutaj: link

Spotkanie współfinansowane ze środków m.st. Warszawa, jest częścią stałego programu kulturalnego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę