Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pociąg Lustig – Pociąg wolności 2015 - projekcje filmów i spotkanie

Pociąg Lustig – Pociąg wolności 2015 - projekcje filmów i spotkanie
📅 Data: środa, 24 czerwca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ul. Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W ramach tegorocznego programu festiwalu kultury czesko-niemiecko-żydowskiej Dziewięć Bram przez 6 europejskich państw przejedzie specjalny pociąg imienia wybitnego czeskiego pisarza, ocalałego z Zagłady. W Warszawie przystanie na Dworcu Gdańskim 25 i 26 czerwca. Podróżujący pociągiem artyści zaprezentują sztukę Arnošta Lustiga i Petra Kracika “Modlitwa za Katarzynę Horovitz”, która przypomni losy ofiar transportów jeżdżących przez Europę w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące projektowi - filmową adaptację twórczości Lustiga oraz jego dokumentalny portret autorstwa jego córki, organizowane we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej i Czeskim Centrum.

24.06, godz. 19.00 – Diamenty nocy, reż. Jan Němec, 1964

Jedno z pierwszych i jedno z najwybitniejszych dokonań czechosłowackiej nowej fali, filmowy debiut Jana Němeca na podstawie scenariusza (i wojennych przeżyć) Arnošta Lustiga. Jak pisał Tadeusz Sobolewski „kino czyste, wolne od morału, tezy, ideologii”. Eksperymentalna próba ukazania człowieka w stanie skrajnego zagrożenia. Dwaj młodzi więźniowie w chałatach oznaczonych literami KL uciekają z transportu. W czasie biegu, świadomość podsuwa im realne i nierealne obrazy z przeszłości, przyszłości i teraźniejszości, obrazy wyzwolenia i zatracenia. Puste ulice, kobiety, klatki schodowe, dzieci z sankami, kromkę chleba, dla której można by zabić. Obrazy nakręcone niezwykle sugestywną kamerą Jaroslava Kučery.

godz. 20.00 – Arnošt Lustig, reż. Eva Lustigová, 2012, po filmie spotkanie z reżyserką

Eva Lustigová, córka pisarza, scenarzysty, czołowej postaci Praskiej Wiosny tworzy portret ocalałego z Zagłady, który mimo tragicznej biografii zachował niezwykłe poczucie humoru i wolę życia. Na film złożyły się rozmowy córki i ojca oraz spotkania z jego przyjaciółmi Václavem Havlem, Milošem Formanem, Ivanem Passerem i Jiřím Menzlem.
Arnošt Lustig urodził się w Pradze, w czasie wojny więziony był w Terezinie, później w obozach w Auschwitz i Bichenwaldzie. Uciekł z transportu śmierci. Uciekać ponownie musiał w 1968 roku po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Mieszkał w Jugosławii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Jego twórczość przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków.

Wstęp wolny!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama