Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Wyłom w systemie. Firmy polonijne w PRL | seminarium

Wyłom w systemie. Firmy polonijne w PRL | seminarium

reklama
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 24 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📅 Data zakończenia: sobota, 25 marca 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Firma polonijna to określenie z czasów PRL na przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego, pochodzenia polonijnego. Wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Wiedeńskim zapraszamy do udziału w seminarium na ten temat.

Firmy Polonijne stanowiły w bloku państw socjalistycznych unikalny przypadek ponadnarodowej, niepaństwowej działalności gospodarczej. Jednak do tej pory fenomen ten był badany w sposób ograniczony, m.in. z powodu wykorzystywania głównie akt służby bezpieczeństwa oraz dokumentów innych instytucji kontrolnych. Sięgnięcie do innych źródeł pozwala spojrzeć na to zjawisko z nowej perspektywy. Celem prowadzonych badań jest uchwycenie społecznych i ekonomicznych skutków funkcjonowania firm polonijnych na tle przyspieszających u schyłku realnego socjalizmu procesów globalizacji socjalistycznej, transformacji gospodarczej i dokonujących się wówczas przemian stratyfikacji społecznej. Seminarium będzie okazją do przedstawienia cząstkowych wyników badań, jak również przestrzenią do dyskusji na ich temat w gronie ekspertów reprezentujących różne dyscypliny humanistyki, nauk społecznych i ekonomii oraz przy udziale publiczności.

𝟮𝟰.𝟬𝟯.𝟮𝟬𝟮𝟯 (piątek)
𝟭𝟳:𝟯𝟬–𝟭𝟵:𝟯𝟬 Firmy polonijne: koń trojański kapitalizmu?
Wykład wprowadzający poprowadzi Martin Gumiela z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Następnie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą:
▪️ prof. Jerzy Kochanowski (Uniwersytet Warszawski),
▪️ dr Lars Fredrik Stöcker (Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet w Greifswaldzie),
▪️ dr Mariusz Jastrząb (Collegium Civitas),
▪️ dr Jakub Gałęziowski (Uniwersytet Warszawski),
▪️ Martin Gumiela (Uniwersytet Wiedeński).

𝟮𝟱.𝟬𝟯.𝟮𝟬𝟮𝟯 (sobota)
𝟵:𝟬𝟬–𝟭𝟳:𝟬𝟬 Wyłom w systemie. Firmy polonijne w PRL
❗️ OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: zgłoszenia (wraz z krótkim biogramem oraz informacją o tym, skąd zainteresowanie tematem firm polonijnych) prosimy przesyłać na adres [email protected]
Liczba miejsc ograniczona.
𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠
𝟵:𝟬𝟬 Poranna kawa
𝟵:𝟯𝟬–𝟭𝟭:𝟭𝟱 Firmy polonijne: kontekst gospodarczy
W dyskusji wezmą udział: prof. Maciej Bałtowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), dr Dariusz Grala (Wielkopolska Akademia Społeczno-Ekonomiczna), prof. Krzysztof Jasiecki (Uniwersytet Warszawski). Prowadzenie: dr Mariusz Jastrząb
𝟭𝟭:𝟭𝟱–𝟭𝟭:𝟯𝟬 Przerwa kawowa
𝟭𝟭:𝟯𝟬–𝟭𝟯:𝟭𝟱 Firmy polonijne: kontekst społeczny
W dyskusji wezmą udział: dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Joanna Wawrzyniak, prof. ucz. (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Marcin Zaremba, prof. ucz. (Uniwersytet Warszawski). Prowadzenie: prof. Jerzy Kochanowski
𝟭𝟯:𝟭𝟱–𝟭𝟰:𝟯𝟬 Lunch
𝟭𝟰:𝟯𝟬–𝟭𝟲:𝟭𝟱 Firmy polonijne: kontekst międzynarodowy
W dyskusji wezmą udział: dr Veronika Pehe (Czeska Akademia Nauk), dr Florian Peters (Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie), dr Mirosław Sikora (badacz niezależny). Prowadzenie: dr Lars Fredrik Stöcker.
𝟭𝟲:𝟭𝟱–𝟭𝟳:𝟬𝟬 Podsumowanie
Seminarium „Wyłom w systemie. Firmy polonijne w PRL” organizowane jest w ramach projektu o tym samym tytule, realizowanego na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wiedeńskim w ramach grantu „Mozart” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung (FWF).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę