Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa „Axis mundi” Zuzanny Srebrnej w Project Roomie

Wystawa „Axis mundi” Zuzanny Srebrnej w Project Roomie
📅 Data: czwartek, 16 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wystawa Zuzanny Srebrnej jest czwartą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 2022/2023, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.

📅 Otwarcie wystawy: 16/03/2023 (czwartek) o 19:00. Wystawa tego dnia czynna do 22:00 → wstęp wolny
⏳ Wystawę można oglądać do 23/04/2023.

⏰ Godziny otwarcia:
wtorek—niedziela
11:00—19:00
czwartek
11:00—20:00
W czwartki wstęp wolny

Kuratorka cyklu wystaw: Krystyna Różańska-Gorgolewska
Kuratorka wystawy: Karolina Fandrejewska

◼ Zuzanna Srebrna – (ur. 1985) artystka działająca na pograniczu scenografii, rzeźby i instalacji. Zaprojektowała scenografię i kostiumy do ponad trzydziestu spektakli, które były prezentowane i nagradzane na festiwalach w Europie i Azji. Jako autorka wystaw i instalacji eksperymentuje z przestrzenią w skali mikro i makro. Punktem wyjścia do jej prac jest ciało ludzkie, działanie performatywne, miasto jako żywy organizm. Współpracując z teatrami lalkowymi, dramatycznymi i operowymi oraz działając w przestrzeniach pozateatralnych – przy okazji performansów, instalacji i gier miejskich – eksploruje znaczenie obiektu, lalki, aktora, kostiumu, rekwizytu oraz multimediów. Angażuje publiczność, zapraszając ją do przekroczenia granicy między sceną a widownią, stania się częścią organizowanej przez nią przestrzeni i odczuwania jej wszystkimi zmysłami. Zwraca uwagę na wartość komunikacji pozawerbalnej, siły wyobraźni, interpretacji znaczeń oraz doświadczenia metafizycznego. Interesuje ją budowanie światów zawieszonych pomiędzy realnością a nierealnością, snem a jawą, życiem a śmiercią. Poszukuje formy, która oddaje te stany. Ważna jest dla niej rola artysty jako mediatora pomiędzy tymi światami. Wystawa prezentowana w Project Roomie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest częścią jej pracy doktorskiej.

◻ Autorem udźwiękowienia przestrzeni wystawy jest Bartłomiej Zajkowski – kompozytor, pianista, twórca pierwszej w historii elektronicznej interpretacji 24 preludiów op.28 Fryderyka Chopina. Jako kompozytor realizuje się zarówno w formach symfonicznych, jak i kameralnych, śmiało łącząc media elektroniczne z instrumentami klasycznymi. Jest również autorem muzyki filmowej oraz teatralnej.

◼◻ Tekst kuratorski ◻◼
◼ „Axis mundi” to projekt, w którym Zuzanna Srebrna łączy doświadczenie zdobyte przy tworzeniu scenografii, rzeźb i instalacji. Buduje przestrzeń z surowców naturalnych, światła i dźwięku, przestrzeń spotkania z drugim człowiekiem, naturą i samym sobą.
◻ Artystka kreuje przestrzeń z połączenia liniami punktów, naciągając, zaginając, rozpychając ją. Człowiek jest integralną częścią geometrii, jego ruch zmienia stworzoną kompozycję, porządkuje architekturę, zmienia punkt ciężkości w bryle, kadruje ją.
◼ Analogia pomiędzy ciałem a architekturą bierze się z praktyki rzeźbiarskiej i scenograficznej artystki, oscylowania przez nią między tymi dwiema dziedzinami, przesuwania ich granic. Widoczna jest umiejętność komunikowania się z drugą osobą za pomocą przestrzeni. Artystka zaprasza do wykreowanego przez siebie świata, zachęca odbiorców do dialogu, filozoficznych rozważań o uniwersum.
◻ Przestrzeń zawiera w sobie motyw kontemplacyjny, jest świątynią, a stworzona atmosfera otwiera ciało i umysł. W formie jaskini czy kokonu wracamy do pierwotnej aktywności, zabawy i oddechu. Prace Zuzanny Srebrnej to mikrokosmosy, w których powracamy do samych siebie.
◼ „Axis mundi”, idea środka świata, to tytuł, który bezpośrednio przekierowuje naszą uwagę na czasoprzestrzeń. Czym jest trwanie w czasie, w przestrzeni? Kiedy możemy mówić o trwaniu w czasie? Czy tylko kiedy w przestrzeni jest człowiek? Kosmiczną oś idea środka używano do spotkania z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jaka jest współczesna forma „Axis mundi”? Co systematyzuje indywidualne centrum świata dzisiaj?
Tekst: Karolina Fandrejewska

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧