Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zasiedzenie / Ferment XR

Zasiedzenie / Ferment XR
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 25 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 26 marca 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Muzeum Szklanych Domów | Laboratorium Osiedla Społecznego, ul. Obozowa 85 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


𝙕𝙖𝙨𝙞𝙚𝙙𝙯𝙚𝙣𝙞𝙚 / 𝙁𝙚𝙧𝙢𝙚𝙣𝙩 𝙓𝙍
25 marca 2023r. 12:00 – Panel dyskusyjny / 13:00 – 18:00 wystawa;
26 marca 2023r. 12:00 – 18:00 wystawa.

Wystawa prac Mateusza Kowalczyka przy Obozowej 85 dokumentuje rozwój relacji między artystą a instytucją w latach 2020–2023. Prezentowane realizacje stanowią efekt dialogu i pomysłów rodzących się na przecięciu potrzeb instytucji i praktyki artystycznej. To również zapis relacji Mateusza Kowalczyka z Wolą i osiedlem Koło. Eksperymentalne opracowanie wspomnień mieszkanek i mieszkańców pozwala artyście w oryginalny sposób opowiedzieć o przestrzeni okolicznych osiedli, ich detalach architektonicznych, przekształceniach i lokalnych historiach związanych z kulturą klubową, dzieciństwem, handlem czy ogrodnictwem.

Tytułowy akronim XR (eXtended reality) odnosi się do mnogości technologii immersyjnych, w których zostały stworzone prace prezentowane na wystawie: wideo 360, aplikacje AR (rozszerzonej rzeczywistości), przestrzenie wirtualne oparte o platformę Mozilla Hubs oraz doświadczenia VR (wirtualnej rzeczywistości) w sześciu stopniach swobody (6DOF).

Na wystawie będzie można obejrzeć zarówno prace pokazywane już na Woli, jak i realizacje premierowe. Jedną z nich jest immersyjne doświadczenie „Aleja VR”, w którym Kowalczyk nawiązuje dialog z kompozycją rzeźbiarską przygotowywaną przez Pawła Althamera i przybliża postaci opozycjonistek i opozycjonistów białoruskich przeciwnych reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Premiera pracy odbędzie się 25 marca, w białoruski Dzień Wolności upamiętniający powstanie pierwszego niepodległego państwa białoruskiego 105 lat temu.

Dwudniową prezentację prac Mateusza Kowalczyka zainauguruje dyskusja, w której udział wezmą osoby eksperckie z obszaru sztuk wizualnych i mediów immersyjnych.

-------
Mateusz Kowalczyk – artysta wizualny, performer i aktywista. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplomy w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki oraz w Pracowni 3D i Zdarzenia Wirtualne 2, dr hab. Jakuba Wróblewskiego (2020).
Stałą osią jego praktyki są działania społeczne oraz wspólnotowe, wyrażane we współpracy z nieformalnymi grupami takimi jak Biuro Usług Postartystycznych (BUP). W swoich projektach otwiera się na wspólne doświadczenie z odbiorczyniami, któremu zazwyczaj towarzyszy performans, w którym korzysta z kostiumów czy wykreowanych przez siebie środowisk 3D. Ważne jest zaznaczenie interaktywnego i immersyjnego sposobu dialogowania z odbiorczyniami. Ostatnio działa głównie w Wirtualnej Rzeczywistości (VR), w której przygląda się zarówno wątkom lokalnym jak i politycznym.

------
Muzeum Szklanych Domów | Laboratorium Osiedla Społecznego ul. Obozowa 85
Wstęp wolny!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧