Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

TERCET KRYTYCZNY: Ten się śmieje, kto ma zęby. Spór o książkę Zyty Rudzkiej

TERCET KRYTYCZNY: Ten się śmieje, kto ma zęby. Spór o książkę Zyty Rudzkiej
📅 Data: czwartek, 23 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, J.Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


Dlaczego książka zachwyca albo nie zachwyca? Na czym polega głębokie czytanie? Ile można wynieść z lektury? Startujemy z nowym cyklem spotkań, w których doświadczeni recenzenci spierają się o literaturę!

IWONA KURZ, OLGA WRÓBEL i MACIEJ LIBICH
w pierwszym wieczorze nowego cyklu TERCET KRYTYCZNY
rozkładają na elementy głośną powieść Zyty Rudzkiej „Ten się śmieje, kto ma zęby”.

23 marca, czwartek, godz. 19.00
Dołącz do rozmowy, przyjdź do BIG BOOK CAFE osobiście, wstęp wolny
lub oglądaj LIVE na Facebooku: link

W spotkaniach cyklu TERCET KRYTYCZNY troje krytyków dyskutować będzie o wybranej, nowej książce polskiego autora. W krytycznym odczytaniu tekstu i prowadzonym na argumenty sporze przyglądać się będą fabule, językowi książki, charakterystyce postaci, konstrukcji całości. Kolejne elementy omawiać będą w trzech rundach, całość potrwa nie dłużej niż godzinę.
Jakie znaczenie poszczególne elementy mają dla wydźwięku książki? Co nasi goście docenią, a co uznają za nieprzekonujące? Czy przekonają pozostałych, a także Was do swoich racji? Może będziecie chcieli dorzucić coś od siebie? Znajdzie się na to czas! Przyjdzie, dołączcie do rozmowy!

NASI PANELIŚCI:
IWONA KURZ – krytyczka i historyczka kultury, wykładowczyni i dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, pamięcią wizualną oraz problematyką ciała i gender. Autorka m.in. książki „Twarze w tłumie” (2005), nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”. W latach 2020-2022 zasiadała w jury Nagrody Literackiej „Nike”. Stale współpracuje z pismem internetowym „Dwutygodnik”.
OLGA WRÓBEL – kulturoznawczyni, krytyczka literacka, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. Założyła i prowadzi bloga o książkach „Kurzojady”. Jako recenzentka wewnętrzna współpracuje z wydawnictwami WAB, Znak i Czarne. Jej teksty regularnie ukazują się w „Dwutygodniku”, magazynie „Książki” i na łamach Gazety Wyborczej. Współprowadząca projekt „Wybór krytyków”, stworzony przez Empik i Unię Literacką. Tworzy również komiksy – jej prace znajdują się w zbiorach muzeum Polin oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi.
MACIEJ LIBICH – krytyk literacki, redaktor, prozaik. Redaguje „Wizje” i „Literaturę na Świecie”. Wydał debiut prozatorski „Przepływy” (2022). Pracuje nad biografią Leopolda Buczkowskiego, która ukaże się nakładem wydawnictwa Marginesy.

O KSIĄŻCE „TEN SIĘ ŚMIEJE, KTO MA ZĘBY” ZYTY RUDZKIEJ:
Nowa powieść wielokrotnie nagradzanej autorki, w której po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem. To historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Ale trudno o dobre buty dla nieboszczyka…
Zyta Rudzka w drapieżnym stylu, ale i z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i zaradnej, która nigdy nie składa broni. „Moja bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety – chciałam oddać im głos”, wyznaje autorka. Książka ukazała się pod koniec 2022 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B.
Zyta Rudzka jest jedną z najwybitniejszych i najbardziej wyrazistych polskich pisarek współczesnych. Za powieść „Krótka wymiana ognia” zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia. Ta powieść weszła też do finału Nagrody Literackiej Nike 2019 oraz została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady przez tygodnik „Polityka”. W 2020 roku za tryptyk powieściowy „Ślicznotka doktora Josefa”, "Krótka wymiana ognia" i „Tkanki miękkie” pisarka otrzymała Nagrodę „Odry”, a w 2021 roku Nagrodę Literacką m.st. Warszawy oraz Nagrodę Literacką Gryfia za powieść „Tkanki miękkie”. Zyta Rudzka jest też autorką sztuk teatralnych wyróżnionych m.in. Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Houston.

Spotkanie współfinansowane ze środków m.st. Warszawa, jest częścią stałego programu kulturalnego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie inne


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę