Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WARSZAWER: OD SOBOLOWEJ CZAPY DO CYLINDRA? ZMIANY W KULTURZE WARSZAWSKICH ŻYDÓW W XIX WIEKU

WARSZAWER: OD SOBOLOWEJ CZAPY DO CYLINDRA? ZMIANY W KULTURZE WARSZAWSKICH ŻYDÓW W XIX WIEKU
📅 Data: czwartek, 23 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, JCC Warszawa, Chmielna 9a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wśród licznych jidyszowych dzienników wydawanych w międzywojennej Warszawie znalazł się również "Warszawer Kurjer", którego nagłówek głosił, iż jest gazetą dla wszystkich. Taki też jest nasz Warszawer – cykl spotkań dla wszystkich zainteresowanych żydowskimi dziejami naszego miasta.

Najbliższe spotkanie z Agnieszką Jagodzińską z cyklu „Warszawer” już 23 marca o godzinie 19:00. Wykład będzie poświęcony akulturacji warszawskich Żydów rozumianej jako zmiany dotyczące stroju i wyglądu, języka, a także imion i nazwisk. Pokaże nie tylko najważniejsze trendy w przemianach kulturowych Żydów dążących do integracji z polskim społeczeństwem, ale również ich przyczyny, kontekst i skutki.

Spotkania Warszawer są nieodpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisanie się na adres: alicja@jccwarszawa.pl

Kilka słów o prowadzącej:
Agnieszka Jagodzińska - doktor habilitowana, filolożka, historyczka kultury, adiunktka w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego (wcześniej Zakładzie Studiów Żydowskich). W latach 2016-2020 zastępca kierownika ds. dydaktycznych w Katedrze. W 2018 wykładowca gościnny w Katedrze Historii i Kultury Polskiej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jej zainteresowania naukowe obejmują różne aspekty kulturowego i religijnego pogranicza w polsko-żydowskiej historii w XIX i na początku XX wieku - w szczególności takie tematy, jak akulturacja i integracja polskich Żydów. Interesuje ją także teoria i praktyka przekładu, historyczna prasa żydowska oraz współczesna literatura i kinematografia izraelska. Obecnie prowadzi badania nad reklamami w prasie żydowskiej z końca XIX i początku XX wieku. Koordynuje także prace grupy tłumaczy z języka hebrajskiego w projekcie NPRH "Kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich" (2017-2022).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę