Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Pokaz filmu "Matusia" oraz dyskusja „Sprawiedliwi – prawda i pamięć”

Pokaz filmu "Matusia" oraz dyskusja „Sprawiedliwi – prawda i pamięć”
📅 Data: piątek, 24 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Chmielna 33 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
fb tt w msg wa tm em cp
reklama


W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej organizuje dyskusję „Sprawiedliwi – prawda i pamięć”. Spotkanie odbędzie się 24 marca o godz. 18.30 w kinie Atlantic w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Czym jest człowieczeństwo i co jest jego miarą? Kim byli Sprawiedliwi? Z czego wynikała ich dzielna postawa? To pytania, które często pojawiają się podczas rozmów dotyczących ratowania Żydów z Holocaustu. Goście dyskusji „Sprawiedliwi – prawda i pamięć” zgłębią temat nie tylko samych motywów, ale również emocji jakie towarzyszyły ukrywanym i ukrywającym. Zastanowią się nad przyczynami skrajnych reakcji i postaw osób uratowanych. Porozmawiają o problemie przypisywania Polakom współudziału w Zagładzie i genezie określenia „polskie obozy koncentracyjne”, a także skutecznych kierunkach działania polskiej polityki historycznej na arenie międzynarodowej. Panel dyskusyjny poprowadzi redaktor Jan Pospieszalski.

Dyskusji „Sprawiedliwi – prawda i pamięć” towarzyszyć będzie pokaz fabularyzowanego dokumentu „Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego. Jest to niezwykła opowieść o Matce Matyldzie Getter, przełożonej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która wraz z innymi zakonnicami, ryzykując życiem, udzielała schronienia żydowskim dzieciom, ratując je przed Holocaustem. W filmie rolę Matki Matyldy Getter zagrała Agnieszka Mandat. Wystąpili w nim m.in. ocalona przez Matusię Lea Balint, s. Magdalena Abramow-Newerly, prof. Jan Żaryn oraz dr Mateusz Szpytma.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Bilety do odbioru w kasie kina Atlantic przy ul. Chmielnej 33 w Warszawie lub na stronie: link

Serdecznie zapraszamy!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film inne


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę