Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”

Debata wokół książki Bartłomieja Kapicy „Władysław Bieńkowski - biografia polityczna”
📅 Data: czwartek, 30 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Foksal 17 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Instytut Pileckiego zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony książce Bartłomieja Kapicy pt. "Władysław Bieńkowski - biografia polityczna", który odbędzie się 30 marca 2023 r. o godz. 18.00 w księgarni PIW (ul. Foksal 17 w Warszawie).

O książce dyskutować będą Autor, dr Juliusz Iwanicki (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Michał Przeperski (Muzeum Historii Polski / Instytut Historii Nauki PAN) i dr Paweł Sasanka (Instytut Pamięci Narodowej). Dyskusję poprowadzi Katarzyna Jóźwik z Instytutu Pileckiego.

Bohater książki był przedwojennym komunistą. W 1941 roku przedostał się ze Lwowa do Warszawy, gdzie wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej. Z czasem został bliskim współpracownikiem Władysława Gomułki. Po wojnie był między innymi członkiem Sekretariatu KC i ministrem oświaty. Należał w tamtych czasach do najważniejszych ideologów partyjnych w Polsce. Narastające w latach 60. krytyczne nastawienie Bieńkowskiego do władz doprowadziło do usunięcia go w 1969 roku z PZPR. W późniejszym okresie Bieńkowski współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Towarzystwem Kursów Naukowych. Zmarł w 1991 roku.

Bartłomiej Kapica w swojej książce nie ogranicza się do rekonstrukcji biografii jednego z ważniejszych marksistowskich intelektualistów, dziś w dużej mierze zapomnianego. Stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego po latach zdecydował się zająć krytyczne stanowisko wobec totalitarnego państwa i wesprzeć opozycję. Jednocześnie odtwarza kontekst instytucjonalny, w którym funkcjonował Bieńkowski – państwa rządzonego przez komunistów i szeroko rozumianego ruchu komunistycznego. Zastanawiając się nad źródłami przekonań Bieńkowskiego, stawia pytanie o ich spójność z czynami. Stara się przy tym uniknąć zarówno łatwych osądów, jak i bagatelizowania pracy Bieńkowskiego na rzecz komunistycznego reżimu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱