Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

LAZARET - wystawa indywidualna Cemry w Warszawie

LAZARET - wystawa indywidualna Cemry w Warszawie
📅 Data: piątek, 31 marca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie, Foksal 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
fb tt w msg wa tm em cp
reklama


W piątek 31 marca o godzinie 19:00 w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie przy ulicy Foksal 11 odbędzie się wystawa indywidualna LAZARET znanej białoruskiej artystki Cemry.

Cemra urodziła się w Grodnie. Po protestach w 2020 roku była zmuszona opuścić kraj rodzinny z powodu groźby prześladowań ze strony władz. Zamieszkała w Kijowie, następnie — po wybuchu wojny w Ukrainie — przeprowadziła się do Warszawy. W swojej pracy stawia sobie za cel natychmiastową reakcję na otaczającą rzeczywistość, gruntowne badanie aktualnych wydarzeń. Cemra zdobyła nagrody na głównych festiwalach sztuki w Białorusi, jej wystawy indywidualne były organizowane przez najbardziej renomowane galerie w Mińsku.

Jej prace to wizualna eksploracja traumy: bandaże zastępują płótno, stanowią symbol empatii. Użycie bandaży podkreśla znaczenie postawy współodczuwania, gotowości wspierania drugiej osoby, wskazuje na wartość przyjęcia takiej postawy w procesie leczenia. Sztuka Cemry mówi o potrzebie zbiorowego uzdrowienia, wspierania się nawzajem w bólu i pielęgnowania pozostawionych blizn. Dzieła artystki przepełnione są światłem i wiarą w człowieczeństwo — w zdolność rozumienia siebie nawzajem.

Wystawa LAZARET przedstawia kolekcję obrazów i innych obiektów sztuki powstałych w ciągu ostatnich trzech lat w trzech krajach: w Białorusi, Ukrainie i Polsce. Można będzie zobaczyć m. in. masywną, sześciometrową zasłonę pogrzebową z drutem kolczastym oraz instalacje łączące rzeźbę i malarstwo. Część zgromadzonych na wystawie dzieł została wywieziona z Kijowa na początku wojny.

Zaprojektowana jako ambulatorium przestrzeń wystawiennicza podkreśla terapeutyczną funkcję sztuki. W ambulatorium ludzie otrzymują pomoc i wsparcie od personelu medycznego — odwiedzający wystawę dzięki pracom Cemry mogą poczuć się jak zaopiekowani pacjenci, co pozwala im zrozumieć doświadczenie traumy kulturowej i dotrzeć do jej konsekwencji.

Wystawie będzie towarzyszył oryginalny tekst znanego białoruskiego historyka kultury, dziennikarza i pedagoga — Maksyma Żbankowa.
Na wernisażu wystąpi Rusia, wokalistka zespołu Shuma, a muzykę do wystawy skomponuje Emil Zenko.

Muzeum Wolnej Białorusi
Warszawa, Foksal 11
poniedziałek, piątek 16-20
sobota 12-20
poniedziałek wolny.
Wystawa trwa do 16 kwietnia.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę