Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Książka w teatrze | „Grotowski politycznie”

Książka w teatrze | „Grotowski politycznie”
📅 Data: środa, 12 kwietnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
fb tt w msg wa tm em cp
reklama


𝗜𝗻𝘀𝘁𝘆𝘁𝘂𝘁 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝘆 𝘇𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮 🗓 𝟭𝟮 𝗸𝘄𝗶𝗲𝘁𝗻𝗶𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟳:𝟬𝟬 𝗻𝗮 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗰𝘆𝗸𝗹𝘂 🎭 „𝗞𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗮 𝘄 𝘁𝗲𝗮𝘁𝗿𝘇𝗲”, 𝗽𝗼𝘀́𝘄𝗶𝗲̨𝗰𝗼𝗻𝗲 𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗸𝗮𝗰𝗷𝗶 📖 „𝗚𝗿𝗼𝘁𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲” 𝗱𝗿 𝗔𝗴𝗻𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗶 𝗪𝗼́𝗷𝘁𝗼𝘄𝗶𝗰𝘇. 𝗪𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆.

Ramy czasowe opowieści to lata 1955–1969. Ta książka ma spełnić jedno podstawowe zadanie: na podstawie źródeł opisać polityczną działalność 👤 Jerzego Grotowskiego w Październiku 1956 i jej konsekwencje. Rozpatrując działalność Grotowskiego w sposób historyczny, analizując i interpretując źródła, można wyraźnie zobaczyć, że zarówno przyjęty przez niego sposób prowadzenia teatru w autorytarnym państwie, jak i twórczość były osadzone w polskim tu i teraz, a związek między spektaklami i rzeczywistością Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – bliski. 👊 Doświadczenie dwóch totalitaryzmów i zderzenie Październikowych nadziei ze skrajną hipokryzją systemu, działanie w warunkach fałszowanej wiary politycznej, odcisnęły piętno na jego sposobie myślenia.

Grotowski precyzyjnie diagnozował rzeczywistość. Zaangażowanie w wydarzenia 💥 1956 roku stało się dla niego istotną lekcją zrozumienia tego, co się dzieje po wojnie w kraju i szkołą „przetrwania” w systemie totalitarnym. Październik 1956 miał bez wątpienia charakter inicjacyjny, ukształtował Grotowskiego jako polityka i stratega.

Jako lejtmotyw powraca w tej książce sprawa stosunku Jerzego Grotowskiego do 🎩 władz, przemyślanej strategii lub starannie przygotowanej gry, w której akcentowana lojalność miała ukryć starannie zakamuflowane niebezpieczne treści i cele.

W rozmowie udział wezmą 🗣️ dr Agnieszka Wójtowicz (autorka), 🗣️ prof. Tadeusz Kornaś oraz 🗣️ Łukasz Lewandowski, który przeczyta także fragmenty książki.

Spotkanie poprowadzi 🎤 prof. dr hab. Leszek Kolankiewicz.

___
Cykl spotkań 📚 KSIĄŻKA W TEATRZE poświęcony jest najnowszym publikacjom o szeroko pojętej tematyce teatralnej.
Twórcy teatralni, znawcy i miłośnicy teatru, wspólnie z publicznością, rozmawiają o najświeższych wydawnictwach dotyczących historii i teorii teatru, krytyki teatralnej, performatyki, scenografii, wspomnień i biografii ludzi teatru, a także najnowszej dramaturgii.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę