Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Legion” | My z niego wszyscy

„Legion” | My z niego wszyscy
📅 Data: poniedziałek, 24 kwietnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


𝗜𝗻𝘀𝘁𝘆𝘁𝘂𝘁 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝘆 𝘇𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮 🗓 𝟮𝟰 𝗸𝘄𝗶𝗲𝘁𝗻𝗶𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟵:𝟬𝟬 𝗻𝗮 𝗰𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘀𝗰𝗲𝗻𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲 🎭 „𝗟𝗲𝗴𝗶𝗼𝗻𝘂” 𝗦𝘁𝗮𝗻𝗶𝘀ł𝗮𝘄𝗮 𝗪𝘆𝘀𝗽𝗶𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 𝘄 𝗿𝗮𝗺𝗮𝗰𝗵 𝗰𝘆𝗸𝗹𝘂 „𝗠𝘆 𝘇 𝗻𝗶𝗲𝗴𝗼 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝗰𝘆”.

🎟 Bezpłatne wejściówki dostępne online >>> link

Mickiewicz, choć „Redutą Ordona” istotnie przyczynił się do stworzenia mitu powstania listopadowego, w samym niepodległościowym zrywie nie wziął udziału. Z tego powodu dręczyły go wyrzuty sumienia. Kilkanaście lat później Europą wstrząsnęła 💥 Wiosna Ludów. Wieszcz tym razem postanowił nie przegapić okazji do działania. Pojechał do Rzymu, by tam stworzyć Legion Polski – ochotniczy oddział wojskowy, mogący wziąć udział w walkach z Austriakami i w ten sposób przyczynić się do odzyskania niepodległości.

Nad pobytem Mickiewicza w Rzymie pochyla się Wyspiański w swoim ✍️ „Legionie”, dramacie z 1900 roku. U Wyspiańskiego tytułowy legion to nie tylko oddział, o którego uformowanie zabiega Mickiewicz. Legion to także zastępy bóstw i demonów, z którymi wieszczowi przychodzi się zmierzyć.

Jest to jedno z najrzadziej wystawianych dzieł autora „Wesela”, być może z uwagi na trudności inscenizacyjne, jakich nastręcza potencjalnym realizatorom. Wiele miejsc akcji, a wśród nich Koloseum i kopuła bazyliki św. Piotra (!). 📖 W warunkach czytania spróbujemy umownie przenieść się w te miejsca i zastanowić się, jak Wyspiański mierzył się z mitem Mickiewicza i romantyzmem w ogóle.

Po czytaniu odbędzie się 🗣️ rozmowa z dr hab. Sabiną Brzozowską (Uniwersytet Opolski).

____
✒ „𝓛𝓮𝓰𝓲𝓸𝓷”
𝗦𝘁𝗮𝗻𝗶𝘀ł𝗮𝘄 𝗪𝘆𝘀𝗽𝗶𝗮𝗻́𝘀𝗸𝗶
adaptacja: Iwona Rusek
reżyseria: Jerzy Machowski

____
Cykl „My z niego wszyscy” jest kontynuacją działań związanych z zeszłoroczną 200. rocznicą publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, w którym znalazł się cykl „Ballady i romanse”. Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za symboliczny (i faktyczny) początek romantyzmu w Polsce, epoki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt polskiej kultury, w tym także na polski teatr.

W cyklu znajdą się teksty polskich dramatów XX-wiecznych, podejmujących wątki romantyczne. Chcielibyśmy, aby czytania te, wraz z towarzyszącymi im rozmowami, stanowiły okazję do przypomnienia oraz rozwinięcia twórczego dialogu z tradycją romantyczną w polskim dramacie i teatrze.

👥 Kuratorzy cyklu: Iwona E. Rusek, Jerzy Machowski

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę