Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Przeczytaj mi ten obrazek! Co robi ilustracja w książkach dla dzieci? | debata + otwarcie wystawy

Przeczytaj mi ten obrazek! Co robi ilustracja w książkach dla dzieci? | debata + otwarcie wystawy
📅 Data: czwartek, 13 kwietnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Targówek, ul. Radzymińska 121 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Na rynku wydawniczym jest mnóstwo książek z fantastycznymi ilustracjami, reprezentującymi różne style i techniki. Jest też sporo tandety. Czym się kierować, wybierając ilustrowane książki dla dzieci? Co to w ogóle jest „dobra ilustracja”? I czy to takie ważne, jakie obrazy oglądają dzieci? A czy my, osoby dorosłe, rozumiemy język obrazów? Na te pytania spróbują odpowiedzieć autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka i krytyczka literacka Joanna Olech, dziennikarka i blogerka Ania Oka oraz Michał Rzecznik, kulturoznawca, scenarzysta i rysownik. Spotkanie poprowadzi Magda Majewska, popularyzatorka książek dla dzieci i młodzieży działająca pod szyldem Mosty z książek.

Debacie towarzyszy otwarcie wystawy ilustracji Štěpána Zavřela, wybitnego czeskiego ilustratora, malarza, twórcy książek dla dzieci, zorganizowanej we współpracy z wydawnictwem Tatarak.
✋✋✋
Data i godzina: 13 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
✋✋✋
Miejsce: Arteneum, ul. Radzymińska 121
𝗪𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆

𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗢𝗹𝗲𝗰𝗵 – autorka książek dla dzieci i młodzieży, krytyczka literacka, felietonistka, ilustratorka książek. Jurorka konkursów literackich i ilustratorskich, członkini Polskiej Sekcji IBBY. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Książkach. Magazynie do czytania”, „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach”. Laureatka licznych nagród i wyróżnień za teksty książek i ilustracje , m.in.: nagrody Naszej Księgarni, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
𝗔𝗻𝗶𝗮 𝗢𝗸𝗮 – dziennikarka, redaktorka. Pierwszą recenzję książki dziecięcej opublikowała 30 lat temu. O książkach, czytelnictwie dziecięcym i czytaniu z dziećmi pisze do dziś. Blisko 10 lat tworzyła bloga Zabawkator. Ma na koncie organizację konkursów książkowych, bycie jurorką czy nominującą w takich inicjatywach jak „Świat Przyjazny Dziecku” i plebiscyt „Lokomotywa”, prowadzenie warsztatów dla rodziców, książkowe spotkania w radio i tv. Prywatnie: psychofanka komiksu dziecięcego i skandynawskiej literatury dziecięcej.
𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗥𝘇𝗲𝗰𝘇𝗻𝗶𝗸 – kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, twórca żartów rysunkowych, ilustracji i murali. Współautor komiksów dla dzieci i młodzieży: „Reformator. Marcin Luter”, „88/89”, „Żona dyplomaty” i „Strzały na Służewcu” oraz kilku albumów dla dorosłych. Wydawca zinów. Członek artystycznej grupy Maszin. Współodpowiedzialny za fanpage „Naprawdę nieśmieszne rysunki”. Główny specjalista do spraw wystaw i komiksów w Muzeum Karykatury w Warszawie; opiekun Lengrenówki.
𝗠𝗮𝗴𝗱𝗮 𝗠𝗮𝗷𝗲𝘄𝘀𝗸𝗮 – redaktorka, animatorka kultury, popularyzatorka literatury i kultury dla dzieci aktywna w internecie pod szyldem Mosty z książek, członkini Polskiej Sekcji IBBY. Od 2013 redaktorka strony krytykapolityczna.pl, odpowiedzialna głównie za tematykę kulturalną i społeczną. Absolwentka studiów podyplomowych poświęconych książce dla dzieci i młodzieży na UW. Redaktorka książek, głównie dla dzieci i młodzieży (m.in. słynnej Złodziejki książek). Od 2022 roku członkini kolektywu blogerskiego tworzącego plebiscyt „Lokomotywa”.

𝗦̌𝘁𝗲̌𝗽𝗮́𝗻 𝗭𝗮𝘃𝗿̌𝗲𝗹 (1932–1999) – ilustrator, malarz, twórca książek dla dzieci. Urodził się w Pradze. Dzieciństwo i młodość spędził w Czechosłowacji, studiował na Wydziale Kinematografii, gdzie zajmował się animacją. W 1959 roku opuścił Czechosłowację. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, studia kontynuował w monachijskiej Kunstakademie na Wydziale Scenografii i Projektowania Kostiumów. Od 1965 do 1968 przebywał w Londynie, gdzie był reżyserem filmów animowanych w Richard Williams Studio. W 1968 roku osiadł w Rugolo (Sàrmede), małej wiosce położonej w regionie Veneto we Włoszech. Kupił opuszczony dom, który z czasem stał się centrum życia artystycznego dla wielu twórców z Europy i całego świata. Wraz z artystami z różnych krajów udekorował freskami wiele budynków, także publicznych. Na specjalnej stałej ekspozycji w muzeum poświęconym artyście można oglądać około 80 dzieł Zavřela.
W 1983 roku zainicjował powstanie „Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej”, która jest obecnie znana jako „Le Immagini della Fantasia”. W 1988 roku stworzył Międzynarodową Szkołę Ilustracji, która działa do dziś. Jej wykładowcami są znani twórcy literatury dziecięcej, wśród nich między innymi polscy ilustratorzy: Joanna Concejo i Józef Wilkoń.
W Polsce nakładem wydawnictwa Tatarak ukazały się następujące książki ilustrowane przez Zavřela: „Dziadek Tomek”, „Sen o Wenecji”, „Odnalezione Słońce”, „Zaczarowana rybka”, „Ostatnie drzewo” i „Złodziej kolorów”.
--
𝗣𝗮𝘁𝗿𝗼𝗻𝗮𝘁 𝗻𝗮𝗱 𝘄𝘆𝗱𝗮𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲𝗺: Polska Sekcja IBBY, Plebiscyt Lokomotywa 𝗪𝘀𝗽𝗼́ł𝗽𝗿𝗮𝗰𝗮: Wydawnictwo TATARAK
Debata jest częścią projektu 𝗠𝗼𝘀𝘁𝘆 𝘇 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗲𝗸 – 𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗻𝘆 𝗸𝗹𝘂𝗯 𝗰𝘇𝘆𝘁𝗲𝗹𝗻𝗶𝗰𝘇𝘆, realizowanego ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy.
Głównym elementem projektu jest cykl rodzinnych warsztatów. Zapraszamy dzieci w wieku 5+ wraz z bliskimi im dorosłymi na twórcze działania wokół wybranych książek. Pierwsze spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 12.30. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: kontakt@domotwarty.com.pl
Projekt grafiki Ania Zajda.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Targówek lub w kategoriach: spotkanie wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧