Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Uciekli do Mandżurii. 80 lat od ujawnienia zbrodni w Katyniu | wystawa plenerowa

Uciekli do Mandżurii. 80 lat od ujawnienia zbrodni w Katyniu | wystawa plenerowa
📅 Data: czwartek, 13 kwietnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, skwer ks. Jana Twardowskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


13 kwietnia 1943 niemiecka propaganda poinformowała o odnalezieniu masowych grobów polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w katyńskim lesie pod Smoleńskiem. W 80. rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej „Uciekli do Mandżurii. 80 lat od ujawnienia zbrodni w Katyniu”.

📅 𝟭𝟯 𝗸𝘄𝗶𝗲𝘁𝗻𝗶𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 o 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy na skwer ks. Jana Twardowskiego. Następnie o 18:30 w DSH odbędzie się spotkanie z kuratorkami Izabella Sariusz-Skąpska (Federacja Rodzin Katyńskich), Zuzanna Bogumił (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) i Monika Kapa-Cichocka (Dom Spotkań z Historią).

Sikorski: Poleciłem sprawdzić, czy nie ma ich w Kraju, z którym mam stałą łączność. Okazało się, że nie ma tam żadnego z nich; podobnie jak w obozach naszych jeńców w Niemczech. Ci ludzie znajdują się tutaj. Nikt z nich nie wrócił.
Stalin: To niemożliwe. Oni uciekli.
Anders: Dokąd mogli uciec?
Stalin: No, do Mandżurii.
Anders: To niemożliwe, żeby wszyscy mogli uciec…
(Władysław Anders, „Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia 1939–1946”)

W ramach wystawy przypominamy o Zbrodni Katyńskiej oraz o tym, jak kształtowała się pamięć o niej przez kolejne dekady. Ekspozycja powstała we współpracy z Federacją Rodzin Katyńskich, dzięki czemu jej część poświęcona jest odpowiedziom na pytania, kim były ofiary – jakie były, jakie miały zainteresowania, czym zajmowały się przed wojną, jak wyglądały ich rodziny – a także jak przebiegała walka o prawdę na temat ich losu.

Jaka droga wiodła do pogrzebu i upamiętnienia w czterech katyńskich nekropoliach? Pod nazwą „Katyń” kryje się wiele lokalizacji. Ekspozycja pozwoli poznać najważniejsze miejsca pamięci, proces ich powstawania i rolę, jaką odgrywają. Celem wystawy jest namysł nad tym, jak historia jest wykorzystywana i jaki może mieć wpływ na kolejne pokolenia.

Jak tłumaczy Zuzanna Bogumił, współkuratorka wystawy: „Przeszłość pozostawia po sobie ślady w przestrzeni i ludzkiej pamięci, których nawet najbardziej represyjny reżim nie jest w stanie wymazać. Wydarzenia, które były celowo zapominane przez jednych, dla następców mogą stać się konstytutywne dla ich tożsamości. Trudnej przeszłości nie da się zataić i wymazać, dlatego zamiast zaciemniać – można rozjaśniać, zamiast manipulować – wyjaśniać, zamiast wypierać – przepracowywać, zamiast odrzucać – pogodzić się z tym, że ta przeszłość taka była. Próby rewanżu zawsze bowiem prowadzą do kolejnych manipulacji historii”.

Całość opiera się na świadectwach historycznych, dokumentach, zdjęciach ze zbiorów instytucji związanych z tym tematem i z prywatnych archiwów rodzin katyńskich. Wystawa będzie dostępna od 13 kwietnia do 3 maja na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Federacja Rodzin Katyńskich
Partner: Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk
Kuratorki: Monika Kapa-Cichocka (DSH), Izabella Sariusz-Skąpska (FRK), Zuzanna Bogumił (IAE PAN)
Projekt graficzny: Marek Wajda
Produkcja: Olga Pigłowska
Redakcja: Adam Safaryjski
Korekta: Anna Kaniewska
Przygotowanie zdjęć: Tomasz Kubaczyk

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę