Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego"

"Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego"
📅 Data: środa, 12 kwietnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Czytelnia POLIN (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego". Z Agnieszką Daukszą, Patrycją Dołowy, Zuzanną Hertzberg, Moniką Tutak-Goll, Natalią Judzińską, Magdaleną Kozłowską, Karoliną Sulej i Agnieszką Glińską rozmawiać będzie Sylwia Chutnik. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne i Muzeum POLIN.

12 kwietnia 2023 (środa), godz. 18.00
spotkanie stacjonarne
dyskusja w języku polskim

Powstańcy z warszawskiego getta walczyli o "trzy linijki w podręcznikach historii". A kobiety? Im dostał się najwyżej przypis, wspomina się je jako łączniczki, sanitariuszki czy partnerki lepiej znanych bojowników. Tym razem będzie o nich: o brawurowych i ryzykownych akcjach Niuty Tajtelbaum, Wandy z warkoczykami; o poświęceniu Reginy Fudem, która zeszła do kanałów, by wrócić do getta po kolejną grupę powstańców; o Rywce Pasamonik, która wcieliła w życie wspólnotowe idee ruchu kibucowego; o Szoszanie Róży Kossower, która w czasie powstania warszawskiego walczyła w okręgu Starego Miasta, a gdy było już po wszystkim wyjechała do Izraela, odtrącona przez przyjaciół z AK, którzy nie wiedzieli, że jest Żydówką.

Jak pisze Hanka Grupińska:
"(...) te dziewczyny poszły do żydowskiego podziemia, żeby siebie wzajemnie bronić. Ale też, a może nawet bardziej też, poszły do Organizacji, żeby być z innymi, nie samą jedną. Żeby być z chłopakami, którzy to bycie w grupie wymyślili. Żeby móc biec przez dziury w murach jak najszybciej, i ulicami getta w nocy jak najciszej – ale razem".

Ta książka poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom – bojowniczkom i działaczkom konspiracji w getcie warszawskim, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. "To kwestia charakteru", mówi syn jednej z nich. Być może.

Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza w Polsce taka próba, pierwsza w Polsce książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego.

"Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego", pod red. Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman, zostanie wydana 12 kwietnia w koedycji z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Autorki:
Kalina Błażejowska,
Katarzyna Czerwonogóra,
Agnieszka Dauksza,
Patrycja Dołowy,
Agnieszka Glińska,
Hanka Grupińska,
Agnieszka Haska,
Zuzanna Hertzberg,
Natalia Judzińska,
Magdalena Kozłowska,
Joanna Ostrowska,
Karolina Sulej,
Anna Szyba,
Karolina Szymaniak,
Monika Tutak-Goll.
Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, pisarka, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Spotkania literackie wokół nowych wydawnictw związanych z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim odbywają się w ramach całorocznego programu "Nie bądź obojętny".

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧