Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

IN-OUT performance i koncert Marii Michoń | 80. rocznica powstania w getcie warszawskim

IN-OUT performance i koncert Marii Michoń | 80. rocznica powstania w getcie warszawskim
📅 Data rozpoczęcia: środa, 19 kwietnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📅 Data zakończenia: czwartek, 20 kwietnia 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na wydarzenia w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

🌼 19 kwietnia
19:00-20:00 - otwarcie finisażu, performance Marii Michoń
20:00-21:00 - koncert pieśni jidysz w wykonaniu Marii Michoń. Na pianinie akompaniament wykona pianista Wojciech Świętoński.

🌼 20 kwietnia (wydarzenia tłumaczone na PJM)
17:00-18:00 - rozmowę z Marią michoń przeprowadzi Beata Chomątowska, pisarka i dziennikarka
18:00-19:30 - oprowadzanie po wystawie prac Marii Michoń przedstawiających nieistniejące już synagogi. Prowadzenie: Hanka Warszawianka

Projekt IN-OUT jest rozwinięciem wcześniejszego wydarzenia realizowanego w Mazowieckim Instytucie Kultury. Na łukach architektonicznych przylegających do budynku MIK prezentowane są prace Marii Michoń ukazujące najważniejsze synagogi warszawskie, które zniknęły z mapy miasta w trakcie wojny lub niedługo po jej zakończeniu. To między innymi Wielka Synagoga na Tłomackiem, wysadzona przez Jurgena Stroopa na znak stłumienia powstania w getcie.

O swoim projekcie artystycznym Maria Michoń pisze tak:
"W Warszawie po wojnie pozostała wielka pustka. Pustka po ludziach i zniszczonych budynkach. Do dziś warszawiacy starają się wypełnić tę lukę i zasklepić ją z lepszym lub gorszym rezultatem. Jak bardzo bolesna była historia mojego miasta zrozumiałam, gdy natknęłam się na spis z 1926 roku, który znajdował się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Według wspomnianego dokumentu na terenie miasta w roku 1926 mieściły się 442 bożnice i modlitewnie. Do czasów obecnych przetrwał tylko jeden budynek synagogi, czyli znajdująca się pod adresem Twarda 6 Synagoga Nożyków. Jaki los spotkał 441 budynków można się domyślić. Jako malarka postanowiłam wypowiedzieć się w sposób artystyczny w kwestii braku i tęsknoty za pięknymi warszawskimi budynkami. Starałam się swoją pracą symbolicznie przywrócić do świadomości mieszkańców cztery najważniejsze synagogi z różnych części miasta."

Maria Michoń jest częstochowianką mieszkającą i tworzącą w Warszawie. W 2020 r. ukończyła studia w pracowni malarstwa w architekturze i urbanistyce prof. Jarosława Kweclicha, a w 2017 r. otrzymała dyplom w pracowni malarstwa sztalugowego prof. AJD Janusza Rafała Głowackiego i dr hab. Jakuba Jakubowskiego na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest również absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w 2013 r. otrzymała dyplom jako skrzypaczka. Maria Michoń przez wiele lat prowadziła zespół wokalny „Szir Awiw” jako dyrygentka i wokalistka. W repertuarze zespołu były utwory żydowskie po hebrajsku, w ladino i jidysz. Obecnie pracuje w Magazynie Sztuk Pracowni Ośrodka Kultury Ochoty, gdzie koordynuje i prowadzi zajęcia z malarstwa oraz koordynuje projekty artystyczne i edukacyjne.

Organizując to wydarzenie Mazowiecki Instytut Kultury włącza się w akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

📅19, 20 kwietnia
👌Dostępność: pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM (20.04)
🎟️Bilety: Wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert spotkanie wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę