Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa „Wyżej tylko niebo. 2022 rok Wandy Rutkiewicz”

Wystawa „Wyżej tylko niebo. 2022 rok Wandy Rutkiewicz”
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 12 maja 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: poniedziałek, 12 czerwca 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Dobre Miejsce, Dewajtis 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Katolickie Centrum Kultury zaprasza na kolejną wystawę historyczną pt. „Wyżej tylko niebo. 2022 Rok Wandy Rutkiewicz”.

Miejsce: Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek (na przeciwko Kaplicy)
Ekspozycja: od 12.05.2023 r. do 12.06.2023 r., wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
Wernisaż: 12.05.2023 r., godz. 18:00.

O wystawie:
„Wyżej tylko niebo. 2022 Rok Wandy Rutkiewicz” to wystawa edukacyjna przygotowana przez Instytut Papieża Jana Pawła II, aby w 30. rocznicę śmierci oddać hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata i kobiecie o wyjątkowym charakterze. Bowiem 2022 rok został ustanowiony w dniu 14 października 2021 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Wandy Rutkiewicz.
Wystawa miała swoją premierę 18 lutego 2022 roku w Kinie Luna, przy okazji centralnych obchodów Roku Wandy Rutkiewicz, w czasie Nocy Himalajskiej w hołdzie Wandzie Rutkiewicz. Wystawa udostępniana jest nieodpłatnie szkołom z terenu Mazowsza i Polski.

O Wandzie Rutkiewicz:
Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach na Litwie. Wychowywała się we Wrocławiu. Skończyła Politechnikę Wrocławską, uzyskując stopień magistra inżyniera elektruniki. Po przeprowadzce do Warszawy związała się naukowo z Instytutem Maszyn. Specjalizowała się w pracach nad pamięcią komputerową. W latach osiemdziesiątych należała do „Solidarności”. W Stolicy mieszkała przy ulicy Sobieskiego na terenie Dzielnicy Wilanów.
Przygodę z górami rozpoczęła jeszcze na studiach, wtedy po raz pierwszy pojechała w skałki. Po ukończeniu kursu taternickiego brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy. Góry traktowała jako przestrzeń do rywalizacji, pragnęła zwycięstw nad nimi. Wspinała się w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze, Hindukuszu, Himalajach, często były to pierwsze przejścia kobiece.
16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest. Była pierwszym Polakiem, pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, która stanęła na najwyższym szczycie Ziemi. Tego samego dnia Karol Wojtyła został papieżem. Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Wandy Rutkiewicz: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia oboje weszliśmy tak wysoko”. Była też pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. Nie powróciła z wyprawy na dziewiąty ośmiotysięcznik Kanczendzongę – zaginęła z 12 na 13 maja 1992 r.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bielany lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️