Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Niezaistniały Ursynów | Wycieczka rowerowa w ramach Nocy Muzeów

Niezaistniały Ursynów | Wycieczka rowerowa w ramach Nocy Muzeów
📅 Data: sobota, 13 maja 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów, Park im. Romana Kozłowskiego, Kopa Cwila (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Razem z Urzędem Dzielnicy Ursynów, w ramach Nᴏᴄʏ Mᴜᴢᴇóᴡ ɴᴀ Uʀsʏɴᴏᴡɪᴇ, zapraszamy na wycieczkę rowerową ’’Nɪᴇᴢᴀɪsᴛɴɪᴀᴌʏ Uʀsʏɴóᴡ".

Ursynów to dzielnica widmo. To palimpsest niezrealizowanych planów, umarłych możliwości i nieukończonych projektów.
Wycieczka będzie prowadziła śladem wielu utopijnych, niezaistniałych i zaskakujących projektów architektonicznych Ursynowa z XIX i XX wieku.

» Antyczna świątynia z czterokolumnowym portykiem mająca być kontrapunktem dla kościoła o średniowiecznej genezie zbudowana na zasadzie zestawienia starożytności i średniowiecza, czyli tradycji pogańskiej i chrześcijańskiej.

» Elitarna południowa dzielnica podmiejska, siedziba najzamożniejszych sfer naszego narodu.

» Przyjęta z entuzjazmem przez Le Corbusiera i Gropiusa, podchwycona przez Stefana Starzyńskiego, koncepcja harmonijnego, racjonalnego rozwoju „regionu miejskiego”.
Projekt, który jest dziś lekcją dalekowzrocznego myślenia o rozbudowie miast.

» Futurystyczna próba przezwyciężenia wszechobecnej koncepcji miasta centrycznego, wywodzącej się z antyku i średniowiecza.

» Przykład polskiego metabolizmu w architekturze, czyli „domy ewoluujące” dla 90 000 mieszkańców.

Co łączy wymienione projekty?
Były niezwykłe, futurystyczne i wyprzedzały swoje lata oraz miały powstać na terenie Ursynowa. Wycieczka rowerowa będzie znakomitą lekcją historii architektury. To właśnie architektura niezaistniała jest najwierniejszym zwierciadłem swojej epoki, ponieważ nie została ona zniekształcona kompromisem, który obciąża ją w momencie realizacji. Zobaczycie co dla Ursynowa szykował m.in.: Czesław Domaniewski, Szymon Syrkus, Oskar Hansen, Jacek Damięcki, Jerzy Szczepanik Dzikowski, Marek Budzyński i inni…

Cytując klasyka: ,,Rzeczywistość nie jest jedyną możliwością i powinna być rozpatrywana jako mniej istotna. Możliwość, w tym sensie, jest czymś więcej niż rzeczywistością.”

Podczas wycieczki:
Prześledzimy różne koncepcje tzw. pasmowego rozwoju miasta, poczynając od „Warszawy Funkcjonalnej” Szymona Syrkusa i Jana Chmielewskiego z 1934 roku, przez Linearny System Ciągły Oskara Hansena, kończąc na „Systemie Koncentracji Liniowej”. Poznacie przedwojenne i PRL-owskie pomysły architektów na tę część Warszawy, w tym – jedyny w Polsce przykład architektury metabolicznej. Porównamy projekty Ursynowa Północnego autorstwa Ludwika Borawskiego z 1971 r. i Marka Budzyńskiego z 1975 r. Dowiecie się dlaczego budowa pasma ursynowskiego, największego przedsięwzięcia budowlanego epoki socjalizmu w Warszawie, była wielkim eksperymentem modernistycznej urbanistyki epoki socjalizmu. Zobaczymy co udało się zrealizować z nowatorskiego projektu Marka Budzyńskiego. Poznacie znaczenie takich haseł i wyrażeń jak: „Rehabilitacja Ulicy”, „Lokalna Koncentracja Usług”, „Podstawowy Zespół Usługowy” oraz „Podstawowy Ciąg Usługowy”, oraz poznacie historie wielu planowanych, czasami nawet rozpoczętych lecz nieukończonych inwestycji na Ursynowie…

Spotykamy się:
• 13 maja / sobota / godz.17:00
• Miejsce startu: Kopa Cwila / przy rzeźbie "Chłopiec na koniu"
• Trasa: ok. 15 km.
• Czas trwania: ok. 3 h.
• Przewodnik: Mariusz Prządak

Wycieczka jest bezpłatna.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ursynów lub w kategoriach: sport
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧