Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

PATENT NA LATO - weekendowe zajęcia dla dzieci

PATENT NA LATO - weekendowe zajęcia dla dzieci
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 04 lipca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 05 lipca 2015

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Gotowi na wakacje? Czas pakować walizki! Tego lata zabieramy Was w daleką podróż. Wyruszamy z Parku Odkrywców śladami Fileasa Fogga, który w 80 dni okrążył świat. My mamy na to 9 tygodni.

Od 4 lipca do 30 sierpnia będziemy towarzyszyć bohaterom książki Verne’a i wspólnie z nimi trafimy do Wielkiej Brytanii, Francji, Egiptu, Indii, Singapuru, Hong Kongu, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Przed nami moc eksperymentów, związanych z najnowocześniejszymi wynalazkami, pochodzącymi z tych krajów.

Ponieważ to podróż organizowana przez Kopernika, chcemy przyjrzeć się osiągnięciom technicznym i zmotywować Was do ruszenia nie tylko rękami, ale i głową. Dlatego podczas weekendów będziemy konstruować rakiety napędzane lakierem do włosów, ścigać się łazikami marsjańskimi, budować latawce, sprawdzać jak zmienić bieg rzeki oraz badać o co chodzi z ciśnieniem. Na głodnych będą czekać potrawy i przekąski związane z odwiedzanym podczas weekendu krajem. To jedynie część atrakcji.

Nowo nabyte umiejętności i udział we wspólnej podróży będziemy potwierdzać stemplami w specjalnych certyfikatach podróżnika. Odbądźcie z nami podróż dookoła świata nie ruszając się z Warszawy.

Wyprawę rozpoczynamy nad Tamizą. Wiecie, że w sercu Londynu znajduje się Blackfriars Bridge, pokryty 4,4 tys. paneli fotowoltaicznych? Pokrywają one 50% rocznego zapotrzebowania na oświetlenie i zasilanie tej stacji kolejowej. My samodzielnie skonstruujemy ogniwo Volty i nauczymy się segregować odpady. Kolejny weekend to wyprawa do świata wynalazców. Wzorując się na francuskich uczonych, sprawdzimy jak ważna dla postępu nauki może być nieskrępowana wyobraźnia. Do końca lata zbudujemy jeszcze wodną maszynę Goldberga, wystrzelimy wodne rakiety, zbudujemy latawce i poskładamy origami.

W ramach strefy relaksu, przygotowanej przez kanał telewizyjny Planete+, obejrzymy szereg filmów, dotyczących m.in. natury, człowieka oraz technologii. Wśród produkcji znajdzie się najpopularniejsza seria stacji, czyli „Świat z góry”, który z lotu ptaka pokazuje widzom rozmaite trudnodostępne miejsca. Nie zabraknie także wycieczek w przyszłość. Film „Odstawiamy samochody” zabierze nas w świat nowoczesnych środków lokomocji. Z kolei w „Człowieku - maszynie” będzie można zobaczyć, jakie nadzieje wiąże się z technologią rozszerzonej rzeczywistości i czym ona właściwie jest.

Soboty: 12.00 – 19.00
Niedziela 12.00 – 18.00
Centrum Nauki Kopernik - Park Odkrywców
Wstęp bezpłatny.

PROGRAM:
4 – 5 lipca
Wielka Brytania - odnawialne źródła energii
Naszą podróż – dokładnie jak Fogg - rozpoczynamy nad Tamizą. Tu samodzielnie skonstruujemy ogniwo Volty – dawną baterię i nauczymy się segregować odpady.

11 – 12 lipca
Francja - niesamowite wynalazki
Juliusz Verne w swoich książkach opisuje niesamowite wynalazki i zjawiska. Podczas tego weekendu wspólnie odkryjemy, jak ważna dla postępu nauki jest nieskrępowana wyobraźnia. I przekonamy się, że każdy z nas ma w sobie żyłkę naukowca. Wspólnie z Majsternią będziemy konstruować coś z niczego i świetnie się przy tym bawić.

18 – 19 lipca
Egipt - inżynieria wodna
97% powierzchni Egiptu nawadnia woda z Nilu. Szybko rosnąca populacja mieszkańców kraju (obecnie ponad 80 mln) i dzika urbanizacją sprawiają, że coraz mniej wody dociera do ujścia rzeki. Kolejne zagrożenie pochodzi od morza – przewiduje się, że, ze względu na podwyższający się poziom wody w oceanach, do 2025 roku zalanych zostanie 2220 km2 powierzchni delty Nilu – gospodarczego serca kraju. Wspólnie odkryjemy tajemnice wody: zbudujemy wodną maszynę Goldberga i sprawdzimy, jak zmienić bieg rzeki.

25 – 26 lipca
Indie - podróż na Księżyc
Chandrayaan-1 to pierwsza indyjska sonda kosmiczna, wystrzelona w 2008 r. Jej zadaniem jest wykonanie map Księżyca i poszukiwanie promieniowania na jego powierzchni. Nazwa sondy pochodzi od imienia bóstwa Księżyca - Ćandry, które w niektórych dialektach oznacza również „wuja”. Familiarny stosunek do ciał niebieskich w Indiach nie powinien dziwić – hinduska astronomia liczy sobie ponad 3500 lat… My podejdziemy do sprawy praktycznie. Wystrzelimy rakiety i pościgamy się łazikami marsjańskimi.

1 – 2 sierpnia
Singapur - Smart City i nowoczesne wieżowce
Singapur to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Na jego terenie zbudowano już 4300 wieżowców! Ten malutki kraj przoduje w wykorzystaniu inteligentnych technologii dla poprawy życia w mieście (tzw. smart city). W trakcie weekendu spojrzymy na współczesną architekturę. Dowiemy się, jak powstają co raz wyższe budynki i jakie wykorzystanie ma sieć wielozadaniowych czujników, mierzących zanieczyszczenia powietrza, temperaturę, wilgotność czy natężenie korków ulicznych.

8 – 9 sierpnia
Hong Kong
W niektórych dzielnicach Hong Kongu gęstość zaludnienia dochodzi do 40 tysięcy osób na km kwadratowy. Prowadzi to często do poważnych nadużyć (np. nielegalna budowa tzw. „trumiennych mieszkań”), ale jednocześnie zmusza mieszkańców miasta do szukania inteligentnych rozwiązań. Do zagadnienia gęstości zaludnienia postaramy się podejść zarówno na poważnie, jak i z przymrużeniem oka.

15 – 16 sierpnia
Japonia
W książce Verne’a Passepartout, błąkając się samotnie po ulicach Jokohamy, dołącza do cyrkowej trupy akrobatów. Czas zatem zwolnić tempo naszej podróży, trochę pośmiać się i zabawić. Tym razem poćwiczymy precyzję i dokładność. Spróbujemy naszych sił w sztuce kaligrafii i złożymy origami. Skonstruujemy także japońskie latawce.

22 – 23 sierpnia
USA - Ciśnienie na prędkość
W naszej podróży z Fileasem Foggiem zawitamy do San Francisco. Słynny port zachodniego wybrzeża oddalony jest od Los Angeles o ponad 600 km – odległość zbyt dużą, aby pokonywać ją na co dzień samochodem i zbyt małą na lot samolotem. Dlatego genialne dziecko współczesnego biznesu i wynalazca, Elon Musk, pracuje nad nowym środkiem transportu – Hyperloop, czyli rurą, wewnątrz której pędzić będą cylindryczne wagony z prędkością niewiele mniejszą od prędkości dźwięku. Projekt łączy w sobie wizję przyszłości z dorobkiem przeszłości. Transport pasażerów w rurach, uzyskujących przyśpieszenie dzięki podciśnieniu był już pomysłem XIX-wiecznego inżyniera George’a Medhursta. Wspólnie zbadamy fenomen ciśnienia atmosferycznego.

29 – 30 sierpnia
Wielka Brytania - przyszłość transportu
Powoli kończymy naszą przygodę. Okrążając Ziemię z Fileasem Foggiem, Passepartout i Aoudą, zatoczymy jednocześnie koło nad historią pary wodnej. Będzie to podróż od silników parowych czasów Verne’a do dzisiejszych eksperymentów nad samochodami, zasilanymi ogniwami wodorowymi, które zamiast spalin – w procesie wytwarzania energii – emitują parę wodną. Podczas tego weekendu będziemy eksperymentować i rozmawiać o przyszłości transportu. Sprawdzimy komu udało się odbyć z nami całą podróż i rozdamy nagrody dla najwytrwalszych podróżników.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film warsztaty dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧