Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warsztaty taneczne - SOLARPUNK-InToDaTe

Warsztaty taneczne - SOLARPUNK-InToDaTe
📅 Data rozpoczęcia: wtorek, 13 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📅 Data zakończenia: sobota, 17 czerwca 2023

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, Centrum Promocji Kultury (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warsztaty taneczne „SOLARPUNK-InToDaTe”
Poziom: Open
Warsztaty skierowane są do wszystkich osób bez względu na umiejętności ruchowo-taneczne i wiek.
Miejsce: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2 (sala taneczna)
Termin: 6.05.2023 - 14:00-18:00

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc ograniczona-decyduje kolejność zgłoszeń: obowiązują zapisy (także na pojedyncze zajęcia): agata@fundacjarozwojuteatru.pl

Zapraszamy Was na bezpłatne warsztaty ruchowe SOLARPUNK, ale też pogaduszki tożsamościowe, czyli po prostu spotkanie. Można będzie poznać nowych ludzi, a może spotkać znajomych, poruszać się trochę, podzielić historiami, poopowiadać o naszym-waszym świecie ruchem, słowem, żartem, muzyką, poezją, clipem video. Zapraszam zarówno osoby, które czują, że taniec to ich żywioł/moc, jak i te, które dopiero chciałyby tego dotknąć lub zaczynają przygodę z ciałem i ruchem. Liczy się dla nas spotkanie i wspólna wymiana, szczerość i autentyczność. Kilka osób będzie miało także szansę pojechać z nami na 4 dni na Sycylię do Palermo w październiku 2023 w ramach projektu "InToDATe" w programie Erasmus+ na Festival Internazionale Dissidanza.
Podczas spotkań podzielimy się z Wami naszymi pomysłami na ten świat, naszym myśleniem o naturze i chętnie wymienimy Waszymi. Chcemy wspólnie poczuć wiosnę, a następnie przemierzyć drogę do lata.

Ważne: Liczba miejsc jest ograniczona, więc jeśli się zapiszecie, a potem jednak coś Wam wypadnie, proszę o informację, aby osoby z listy rezerwowej mogły przyjść. Godziny są zarówno przedpołudniowe, jak i popołudniowe oraz weekendowe. Mam nadzieję, że każda/y znajdzie coś dla siebie.

Finał projektu podczas trzeciej odsłony U:NEW Festival 30 września 2023 r. w Warszawie.

Tematem warsztatów jest solarpunk, czyli nurt w sztuce, który rozwija się szczególnie w literaturze, sztukach pięknych, designie, architekturze, modzie i aktywizmie. Zapraszamy Was do wspólnej przestrzeni, gdzie podejmiemy próbę przeniesienia tego nurtu na sztukę tańca i ruchu. Solarpunk to ruch artystyczny, który wyobraża sobie, jak mogłaby wyglądać przyszłość, gdyby ludzkości udało się rozwiązać główne współczesne wyzwania, z naciskiem na problemy związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie. Nazwa „solarpunk” jest pochodną „cyberpunku” - gatunku science fiction z lat 80. Cyberpunk wyobraża sobie przyszłość z zaawansowanymi technologiami, które często wykazują brak szacunku dla ludzkości. Zarówno cyberpunk, jak i solarpunk wyobrażają sobie potencjalną przyszłość z perspektywy troski o teraźniejszość, ale podczas gdy cyberpunk podkreśla, jak coś może pójść nie tak, solarpunk wyobraża sobie, jak może się poprawić. Jest to jedna z nielicznych pozytywnych i pełnych nadziei wizji przyszłości w kontekście relacji cywilizacji i świata natury, poparta konkretnymi faktami i wartościami. Solarpunk opisuje świat, w którym jesteśmy bardziej świadomi środowiskowych kosztów postępu technologicznego. W tej wizji cywilizacja i natura stanowią harmonijną całość, wzajemnie się wspierając. Człowiek przestaje dominować nad przyrodą, a staje się jej przyjacielem. W ramach warsztatów przewidziane są także momenty na pracę indywidualną dla chętnych osób. Projekt prowadzą Agata Życzkowska oraz Mirek Woźniak.

AGATA ŻYCZKOWSKA - choreografka, tancerka, aktorka, reżyserka, edukatorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021). Otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy na rok 2023 oraz stypendia w programie Mobilni w Kulturze w 2020 i 2021 r. Przez trzy lata była aktorką Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W tym czasie otrzymała dwie nagrody: zespołową za spektakl "Rodzina wampira" w reż. Pawła Szkotaka, gdzie była także asystentką reżysera oraz Nagrodę dla Najlepszego Młodego Aktora im. H. Konieczki. Otrzymała nagrodę zespołową za spektakl "Absolutely Fabulous Dancers" na Festivalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz nagrodę za spektakl "Axiom of Choice" na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). W 2011 r. założyła Teatr HOTELOKO (od 2017 kolektyw HOTELOKO movement makers), w ramach którego zrealizowała kilkanaście spektakli m.in. "frau / mujer/ femme", „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers”, „Darklena”, „Insta Show”, "Axiom of Choice" i "Extinction: REplay". Jej spektakle są prezentowane na międzynarodowych festiwalach, m.in. Mandala Performance Festival we Wrocławiu, Festiwale Kalejdoskop i Art Weekend w Białymstoku, Festival Localize w Poczdamie (Niemcy), Danses-Cités w Carcassonne (Francja), Festival Dissidansa w Palermo (Sycylia), Festival Lekuz Leku w Bilbao (Hiszpania-Kraj Basków), Tanzmesse w Dusseldorfie (Niemcy). Od kilku lat prowadzi edukację kulturalną dla młodzieży i dorosłych. W swojej pracy pedagogicznej łączy dziedziny sztuki (performance, taniec, teatr, film, muzyka, fotografia, literatura, sztuka).

Agata Życzkowska o warsztatach:
„Będą to spotkania oparte o działania z dziedziny tańca współczesnego, performansu, choreografii konceptualnej, z wykorzystaniem poezji. Pracuję głównie na wątkach tożsamościowych z wykorzystaniem ruchu autentycznego i ruchu codziennego, metod interaktywnych, pracy na zespół, emocji i refleksji oraz multimedialności. W moim świecie królują cekiny, które pojawiają się w każdym spektaklu. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”. Ruch jest badany poprzez możliwości uczestników i uczestniczek warsztatów w kontekście do określonej idei, tym razem dotkniemy utopii/nie-utopii jaką jest solarpunk. Ruch, który proponuję, może być także ruchem przedmiotów, ruchem performerów i performerek wobec pozostałych osób, czy ruchem w określonej przestrzeni. Podczas warsztatów wykorzystuję także metody pracy z ciałem opartej na improwizacji, gdzie swoboda ruchu i płynność charakterystyczna dla tańca współczesnego pozwala uczestniczkom i uczestniczkom odkryć połączenie ciała z umysłem. Łączę elementy znamienne dla teatru fizycznego z improwizacją taneczną i pracą w grupie. Praktyka daje też możliwość eksploracji własnego głosu w sposób autentyczny, podążając za ruchem ciała. Bardzo ważne jest także zbudowanie zaufania w grupie i praca nad zespołowymi działaniami. Działania te pozwalają lepiej poznać własne ciało i głos w konstelacji określonego zbioru ludzi. Ruch ten jest jednak daleki od wyobrażenia o ruchu perfekcyjnym, o tańcu perfekcyjnym. Najważniejsze jest zbudowanie relacji społecznych i otwarcie na drugiego człowieka.

MIREK WOŹNIAK - tancerz, wokalista - aktor musicalowy, choreograf, performer, edukator. Otrzymał nagrodę zespołową za spektakl "Absolutely Fabulous Dancers" na Festivalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz wraz z Agatą Życzkowską nagrodę za spektakl "Axiom of Choice" na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020), a także nominację w ramach XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury dla Najlepszego Tancerza (kategoria pozostałe formy taneczne / 2022). Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Magister Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego-kierunek Wychowanie Fizyczne. Uczeń warsztatowy m.in. Barbary Sier-Janik, Ewy Głowackiej, Henryka Jeża, Iwony Olszowskiej. Współtwórca kolektywu artystycznego "Kompania Primavera" wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego. Współpracował z Januszem Józefowiczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Sylwią Adamowicz. Obecnie bierze udział w spektaklach „Maria de Buenos Aires” w reż. Michała Znanieckiego i chor. Ingi Pilchowskiej oraz „Kinky Boots” w reż. Eweliny Piotrowiak i chor. Pauliny Andrzejewskiej. Zrealizował choreografie m.in. do performansów „A kontra M” i „Woźniak/Łosik" oraz spektakli „Orfeusz i Euredyka" i „Kraina Niczyja". Od 2019 r. wraz z Agatą Życzkowską współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizował trzy spektakle: „Absolutely Fabulous Dancers”, Axiom of Choice” i "Extinction: REplay". Artysta działa na pograniczu różnych dziedzin sztuki: tworzy kreacje scenicznie na styku tańca, śpiewu i aktorstwa. Opiera się o techniki improwizacji flying low, animal movement, contact improvisation, ale również bazuje na swojej autorskiej metodzie permanentnego przepływu, którą nazywa „liquid spirit”.

Mirek Woźniak o warsztatach:
„Solarpunk - to cykl spotkań, w których chciałbym przyjrzeć się potrzebie komunikacji z drugim człowiekiem poprzez dotyk i ruch oraz fakt bycia w grupie.
Tempo życia, presja sukcesu, stan zdrowia często izoluje nas od społeczeństwa. Przestajemy dobrze funkcjonować w towarzystwie, czerpać z kontaktów międzyludzkich przyjemność.
Obecność "stada" na warsztatach traktuję jako sposób na kontakt ze źródłem życia, uczestnicy to świadkowie zdarzeń i punkt odniesienia mojego świata wewnętrznego. Eksplorując pole zbiorowej praktyki opartej na nieustającym przepływie i elementach praktyki animal movement, pragnę wrócić do naturalnej, odzwierzęcej potrzeby ruchu, jako symbolu żywotności, zdrowia i naszej zbiorowej identyfikacji. Doświadczając obecności ludzkich ciał we wspólnej przestrzeni, chcę zbliżyć się do istoty własnej tożsamości i aktualnych potrzeb płynących z "miękkiego serca", które otwiera się na kontakt z drugim człowiekiem właśnie w ruchu i w dotyku. W ten sposób chciałbym zaprosić do wspólnego kręgu energii dającej życie.
Zatem kim jestem tańcząc ostatnie solo na tej ziemi ? Co chcę, by po mnie zostało ? Czy to właśnie ruch ocali mnie od zagłady? Jak obcować z ludźmi by przetrwać?
To będzie stanowić pole wspólnych eksploracji.”

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / kolektyw HOTELOKO movement makers
Warsztaty realizowane w ramach projektu InToDaTe
Projekt „Innovatite Tools for Dance Teachers / InToDaTe” współfinansuje Komisja Europejska w programie Erasmus+
Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, L’espace – centrum choreographico/Palermo

Pozostałe terminy zajęć:
MAJ:
07.05–Niedziela - 14:00-18:00
09.05–Wtorek – 10:00-14:00
10.05–Środa – 12:00-14:00
12.05-Piątek – 17:00-21:00

CZERWIEC:
13.06–Wtorek – 10:00-14:00
14.06–Środa – 12:00-14:00
16.06-Piątek - 17:00-21:00
17.06-Sobota - 14:00-18:00

Można przyjść na jedne zajęcia lub uczestniczyć w całym procesie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc ograniczona-decyduje kolejność zgłoszeń: obowiązują zapisy (także na pojedyncze zajęcia): agata@fundacjarozwojuteatru.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: spotkanie warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧