Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czy gniewosz naprawdę się gniewa? Opowieści o najbardziej skrytym z polskich węży

Czy gniewosz naprawdę się gniewa? Opowieści o najbardziej skrytym z polskich węży
📅 Data: wtorek, 23 maja 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, ul. J. S. Bacha 15 (pokaż na mapie)

♿ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Czy gniewosz naprawdę się gniewa? Opowieści o najbardziej skrytym z polskich węży / wykład z cyklu Przyrodniczy wtorek z Ekspertem. Parasol dla przyrody
[offline: sala widowiskowa z publicznością; online: transmisja na profilu SDK na Facebooku / wstęp wolny]

Gniewosz plamisty jest jednym z najrzadszych krajowych gatunków gadów, wymienionym w Polskiej Czerwonej Księdze, objętym koniecznością ochrony czynnej i tworzenia dla niego stref ochronnych.

Ochrona gniewosza pociąga za sobą ochronę całych zespołów przyrodniczych, zwłaszcza w obrębie środowisk leśnych czy muraw kserotermicznych. Jednocześnie w Polsce istnieją zaledwie trzy strefy ochrony tego węża i – od 2023 roku – rezerwat poświęcony temu gatunkowi. W ostatnich latach obserwacje gniewosza są coraz częstsze, ale wbrew pozorom nie jest to wyraz poprawy jego sytuacji, która wciąż nie jest zbyt korzystna. Na spotkaniu dowiedzą się Państwo, czemu tak jest, czy gniewosz naprawdę się gniewa, czy cierpi przez podobieństwo do żmii, w jaki sposób się go obecnie bada i co należałoby zmienić w jego ochronie.

Ekspertka: Aleksandra Kolanek – miejska aktywistka, prezeska Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX. Chroni płazy, bada węże, wyjaśnia w jaki sposób godzić interesy człowieka z ochroną przyrody i klimatu, działa w społecznej inicjatywie Wrocławska Przyroda. Koordynuje projekt „Ekologia przestrzenna gniewosza plamistego w Polsce”, oparty o citizen science i geoinformatyczny aparat analityczny. Doktorantka w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się modelowaniem wpływu czynników naturalnych i antropogenicznych na zjawiska przyrodnicze
i rozmieszczenie gatunków.

Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧