Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bliskie spotkania z przyrodą Łazienek dla dzieci i dorosłych - "Zmiany jesienne w krajobrazie"

Bliskie spotkania z przyrodą Łazienek dla dzieci i dorosłych - "Zmiany jesienne w krajobrazie"
📅 Data: wtorek, 12 września 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jeśli chcesz poznać łazienkowską faunę i florę oraz spędzić czas na świeżym powietrzu, weź udział w cyklu spacerów przyrodniczych. Odwiedzisz najpiękniejsze zakątki królewskich ogrodów oraz posłuchasz ciekawostek z życia ich mieszkańców.

Na spacery przyrodnicze zapraszamy dzieci od lat 10, młodzież i dorosłych. Spotykamy się na tarasie Pałacu na Wyspie 16 maja, 13 czerwca, 11 lipca, 22 sierpnia oraz 12 września o godz. 17.30. Udział w każdym ze spacerów jest bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna". Czas trwania: 1,5h.

TEMATY SPACERÓW

16 maja - "Badania ssaków w przestrzeni miejskiej"
Jakie są wady i zalety prowadzenia badań przyrodniczych w mieście? Jakie metody mogą być stosowane do poznawania sekretów życia ssaków w przestrzeni miejskiej? Co nam mówią niektóre badania naukowe prowadzone w ostatnich latach w Warszawie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas naszego pierwszego spaceru. Przybliżymy specyfikę badań dzikich zwierząt, takich jak wiewiórki, lisy i nietoperze, które odbywały się w łazienkowskich ogrodach. Prowadzenie: Agata Beliniak.

13 czerwca - "Rola terenów zielonych w przestrzeni miejskiej"
Ogrody, parki i tereny zielone pełnią bardzo ważną rolę w przestrzeni miejskiej. Są nie tylko urozmaiceniem terenu i miejscem, gdzie możemy wypocząć, lecz także domem wielu gatunków. Dowiemy się, w jaki sposób ogrody Łazienek Królewskich pełnią rolę ostoi dzikich zwierząt. Porozmawiamy o tym, jaki wpływ na przyrodę ma grabienie liści czy koszenie trawników i łąk. Prowadzenie: Agata Beliniak.

11 lipca - "Ekologia zwierząt w mieście"
Wiele gatunków zwierząt bardzo dobrze odnajduje się w warunkach miejskich, a ich populacje mogą być nawet większe niż w warunkach pozamiejskich. Co sprawia, że czują się tu tak dobrze? A może duża populacja to zagrożenie dla danego gatunku? Jakie zwierzęta chętnie zamieszkują miasta, a jakie z nich uciekają? O tym m.in. porozmawiamy podczas naszego kolejnego spaceru. Poznamy ponadto takie określenia, jak gatunek synurbijny, oportunista pokarmowy czy antropopresja. Dowiemy się też, jaki wpływ na populacje zwierząt ma ich dokarmianie przez ludzi. Prowadzenie: Agata Beliniak.

22 sierpnia - "W poszukiwaniu intruzów"
Czy w Łazienkach Królewskich spotkamy obce gatunki inwazyjne? Czemu właściwie niektóre z nich określamy intruzami w rodzimej faunie i florze? Skąd do nas przybyły? Czy faktycznie są dla nas niebezpieczne? O tym wszystkim porozmawiamy na spacerze, podczas którego poszukamy przedstawicieli gatunków inwazyjnych w łazienkowskich ogrodach. Poznamy metody ich identyfikacji, a także możliwości monitorowania oraz metody zwalczania. Prowadzenie: Karolina Zdunek.

12 września - "Zmiany jesienne w krajobrazie"
Chłodniejsze i krótsze dni, liście zaczynające zmieniać swoje kolory - to tylko niektóre oznaki zbliżającej się jesieni. W trakcie naszej wędrówki będziemy podziwiać jesienną paletę barw, a jednocześnie poznamy różne gatunki drzew i krzewów, które tętnią życiem o tej porze roku. Będziemy również obserwować zachowania zwierząt, zamieszkujących poszczególne zakamarki łazienkowskich ogrodów. Zobaczymy ponadto, jak natura przygotowuje się do zimy. Prowadzenie: Karolina Zdunek.

Agata Beliniak - mgr biologii zwierząt, doktorantka w Instytucie Nauk Leśnych SGGW. W pracy naukowej zajmuje się porównaniem populacji wiewiórek, żyjących na terenie ogrodów Łazienek Królewskich i w rezerwacie przyrody Las Natoliński. Jest autorką i współautorką wielu prac naukowych, dyplomowaną behawiorystką zwierzęcą oraz wieloletnią wolontariuszką w schronisku na Paluchu. Chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat świata fauny.

Karolina Zdunek - studentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, edukatorka przyrodnicza, miłośniczka natury. W swojej pracy badawczej koncentruje się na zastosowaniu nowoczesnych technik teledetekcyjnych w identyfikacji i monitorowaniu roślin inwazyjnych na przykładzie nawłoci.

---
Fot. Paweł Czarnecki

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę