Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

INACZEJ TO CZUJĘ. O neuroróżnorodności w literaturze. Katarzyna Michalczak i Katarzyna Szaulińska

INACZEJ TO CZUJĘ. O neuroróżnorodności w literaturze. Katarzyna Michalczak i Katarzyna Szaulińska
📅 Data: środa, 24 maja 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, ul. J. Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Coraz więcej i bardziej otwarcie mówimy o zaburzeniach rozwojowych, neurologicznych i neuropsychiatrycznych. Ale czy to także oznacza, że medykalizujemy neuroróżnorodność? Czy to, co nauka klasyfikuje jako nieprawidłowość, literatura potrafi celebrować lub oddać w pełni? Jak ludzką odmienność mogą ukazywać pisarze i czy język poezji daje szansę na pozbawiony ocen, adekwatny opis rozmaitych sposobów doświadczania i odczuwania?

Rozmawiają:
KATARZYNA MICHALCZAK, autorka książki „Synu, jesteś kotem”,
KATARZYNA SZAULIŃSKA, autorka opowiadań „Czarna ręka, zsiadłe mleko”.
Spotkanie w cyklu Trudne pytania prowadzi: ANNA SAŃCZUK.

24 maja, środa, godz. 19.00
W spotkaniu w Big Book Cafe można wziąć udział na dwa sposoby.
Zapraszamy osobiście na ul. J. Dąbrowskiego 81. Wstęp jest wolny, bez rezerwacji.
Albo zapraszamy do oglądania transmisji on-line na żywo >> link

W książce „Synu, jesteś kotem” poetka i pisarka Katarzyna Michalczak opisała relację matki z synem, który, tak się zdarzyło, jest w spektrum autyzmu. Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Jak to zrobić, żeby widzieć je naprawdę? Jest to książka o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji i o wielkiej miłości. Odwzajemnionej.

Katarzyna Szaulińska to psychiatrka, psychoterapeutka i poetka. W jej debiutanckim zbiorze opowiadań „Czarna ręka, zsiadłe mleko” wszystkie teksty łączy postać lekarki. Opowiadania Szaulińskiej łączą bujną wyobraźnię i opowieść o życiu psychicznym w bardzo ciekawy i nieoczywisty sposób.
Obydwie autorki będą gościniami spotkania „Inaczej to czuję”. W cyklu TRUDNE PYTANIA porozmawiamy o neuroróżnorodności w literaturze.

WIĘCEJ O AUTORKACH:
KATARZYNA MICHALCZAK – poetka, pisarka. Jej pierwsza książka z wierszami, „Pamięć przyjęć”, zdobyła Nagrodę Główną w Konkursie im. Jacka Bierezina w 2016 oraz otrzymała pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2017. Publikowała m.in. w „Dwutygodniku” i „Opcjach”. Jest doktorką socjologii. W Wydawnictwie Cyranka wydała „Klub snów”, za który otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia, tom opowiadań „Mam na imię nie mam”, a ostatnio książkę „Synu, jesteś kotem” o relacji matki z synem, który jest w spektrum autyzmu.

KATARZYNA SZAULIŃSKA – poetka, prozaiczka, psychiatrka i psychoterapeutka. Autorka książki poetyckiej „Druga osoba”, wydanej w Biurze Literackim w 2020 r., scenariusza komiksu o depresji „Czarne Fale” i monodramu „Córcia” wystawianego w Teatrze WARSawy. Publikowała wiersze, opowiadania oraz komiksy, m.in. w „Wizjach”, „Małym Formacie”, „Kontencie”, „Fabulariach”, „Wakacie”, „Kulturze Liberalnej”, Arkuszu 8 „Odry”. Jej debiutancki zbiór opowiadań „Czarna ręka, zsiadłe mleko” ukazał się w Wydawnictwie Filtry. Świat opowiadań Szaulińskiej, na pozór intymny i kameralny, imponuje rozległością. Autorka łączy sfery, które zwykle się nie spotykają, i stawia tezę, że większość granic, z tożsamościowymi na czele, to uzurpacja albo iluzja.

Big Book Cafe to miejsce tworzone przez Fundację "Kultura nie boli", organizację non-profit, która rozwija kulturę czytania w Polsce.

Spotkanie współfinansowane ze środków m.st. Warszawa, jest częścią stałego programu kulturalnego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧