Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Na wylot” | Kino polskie od nowa #5

Na wylot” | Kino polskie od nowa #5
📅 Data: czwartek, 25 maja 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, FINA, ul. Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🎥 Zapraszamy na pokaz filmu "Na wylot" Grzegorza Królikiewicza i rozmowę z jego twórcami oraz Jackiem Raginisem-Królikiewiczem.
🎬𝐍𝐚 𝐰𝐲𝐥𝐨𝐭, 𝐫𝐞ż. 𝐆𝐫𝐳𝐞𝐠𝐨𝐫𝐳 𝐊𝐫ó𝐥𝐢𝐤𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳, 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐚, 𝟏𝟗𝟕𝟐, 𝟕𝟎’
📅Czwartek, 25 maja | 18.00.
📍𝐅𝐈𝐍𝐀, 𝐮𝐥. 𝐖𝐚ł𝐛𝐫𝐳𝐲𝐬𝐤𝐚 𝟑/𝟓, 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐚 (𝐦𝐞𝐭𝐫𝐨 𝐒ł𝐮𝐳̇𝐞𝐰).
🎫𝐖𝐒𝐓Ę𝐏 𝐁𝐄𝐙𝐏Ł𝐀𝐓𝐍𝐘, rejestracja przez formularz na stronie: link

Na wylot, fabularny debiut Grzegorza Królikiewicza to dzieło na wskroś oryginalne i przykuwające uwagę, zarówno gdy chodzi o temat, jak i sposób realizacji.

Artysta wyszedł od rzeczywistego morderstwa dokonanego przed wojną, ale opowiedział o nim w zaskakujący sposób. Królikiewicz pokazuje środowisko, w jakim obracają się jego bohaterzy. Pijacką melinę, w której odbywają się orgie i nieustające libacje. Bohaterka jest prostytutką, znaną z krakowskich Plant, która w ten sposób zarabia na życie, a bohater życiowym nieudacznikiem. Traci każdą pracę, jakiej się podejmie, a ludzie okazują mu pogardę i upokarzają go. Próbuje on zainteresować ewentualnych pracodawców własnymi rysunkami, ale nie znajduje zrozumienia. Społeczeństwo go odrzuca, na czele z własną rodziną. Mimo to oboje decydują się na małżeństwo i próbują wydostać z matni. Kiedy wszystkie próby zawodzą dochodzi do morderstwa. Wiele wskazuje na to, że jest to odwet bohaterów na otaczającym świecie. Jednocześnie podczas procesu każde z nich broni drugiego i bierze winę na siebie, mimo, że chodzi o karę śmierci.

Konstrukcja filmu rządzi się raczej prawidłami utworu muzycznego niż koherentnej, filmowej opowieści. Ale niedopowiedzenia zmuszają widza do aktywnego uczestnictwa i decydują o niepokojącym klimacie filmu. Wyłamuje się on z wszelkich konwencji pokazując, że człowiek zawsze pozostaje zagadką.

Na wylot dostał trzy nagrody (dźwięk, muzyka, najlepsza rola męska roku) na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Łagowie. Wyróżniło go również jury prestiżowego festiwalu w Mannheim. Film wywołał kontrowersje ze względu na nowatorską formę narracji. Franciszek Trzeciak dostał za rolę w tym filmie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

👥𝗣𝗼 𝗽𝗼𝗸𝗮𝘇𝗶𝗲 𝘇𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮𝗺𝘆 𝗻𝗮 𝗿𝗼𝘇𝗺𝗼𝘄𝗲̨ 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł𝗮 𝗗𝗼𝗻𝗱𝘇𝗶𝗸𝗮 𝘇 𝗙𝗿𝗮𝗻𝗰𝗶𝘀𝘇𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗧𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶𝗮𝗸𝗶𝗲𝗺, 𝗼𝗱𝘁𝘄𝗼́𝗿𝗰𝗮̨ 𝗴ł𝗼́𝘄𝗻𝗲𝗷 𝗿𝗼𝗹𝗶, 𝗼𝗽𝗲𝗿𝗮𝘁𝗼𝗿𝗲𝗺 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗕𝗼𝗴𝗱𝗮𝗻𝗲𝗺 𝗗𝘇𝗶𝘄𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶𝗺 𝗜 𝗷𝗮𝗰𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗥𝗮𝗴𝗶𝗻𝗶𝘀𝗲𝗺-𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗶𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇𝗲𝗺.

👤𝗙𝗿𝗮𝗻𝗰𝗶𝘀𝘇𝗲𝗸 𝗧𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶𝗮𝗸 – aktor filmowy i teatralny, odtwórca głównej roli w filmie Na wylot i wielu innych dziełach Królikiewicza, m.in. w telewizyjnej inscenizacji Fausta. Zdobywca Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (1974) za rolę w Na wylot i Nagrody za rolę męską w filmie Hazardziści w reż. Mieczysława Waśkowskiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1976).

👤𝗕𝗼𝗴𝗱𝗮𝗻 𝗗𝘇𝗶𝘄𝗼𝗿𝘀𝗸𝗶 - operator, artysta fotografik i reżyser wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych. Od lat 80. XX wieku wykładowca Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pełnił też funkcję dziekana tego wydziału. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).

👤𝗝𝗮𝗰𝗲𝗸 𝗥𝗮𝗴𝗶𝗻𝗶𝘀-𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗶𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇 - reżyser, scenarzysta, kierownik produkcji i producent filmowy i telewizyjny. Autor teledysków i audycji radiowych. Reżyser spektakli telewizyjnych, dwukrotny laureat Grand Prix na festiwalu „Dwa Teatry” (w 2018 r. za spektakl „Inspekcja” i w 2021 r. za spektakl „Dzień gniewu” według Romana Brandstaettera). Syn reżysera Grzegorza Królikiewicza.

🖤𝗚𝗿𝘇𝗲𝗴𝗼𝗿𝘇 𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗶𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇 (𝟭𝟵𝟯𝟵-𝟮𝟬𝟭𝟳) – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej. Był reżyserem i scenarzystą licznych filmów dokumentalnych, spektakli i widowisk telewizyjnych, a także kilku filmów fabularnych. Jego debiutem dokumentalnym był film Mężczyźni (1969), poświęcony szkoleniom poborowych, z przyczyn politycznych nie emitowany w okresie PRL. W 1989 reżyser otrzymał wyróżnienie za ten film na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” - za debiut reżyserski w filmie krótkometrażowym. W 1981 rozpoczął działalność pedagogiczną w PWSFTviT, dochodząc do stanowiska profesora zwyczajnego na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. W 1993 otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych. W tym samym roku za film Przypadek Pekosińskiego otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także kilka innych nagród.

"Kino polskie od nowa" to cykl w ramach którego zwracamy uwagę na filmy rodzimej produkcji, dzieła często zapomniane lub z różnych powodów pominięte na kartach historii polskiego kina.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧