Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Filmowe spotkanie z polskimi Tatarami / klub dyskusyjny Palcem po mapie – wieczory kina podróży

Filmowe spotkanie z polskimi Tatarami / klub dyskusyjny Palcem po mapie – wieczory kina podróży
📅 Data: piątek, 30 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Opowieść o genezie przybycia Tatarów z Krymu na tereny Rzeczpospolitej. Gościem Waldemara Czechowskiego będzie Angelika Uziębło.

Autorzy filmu opowiedzą o niezwykłych postaciach, które przybliża widzowi wielokulturowość polskich ziem Podlasia. Film opowiada o kilku znanych współczesnych postaciach pochodzenia tatarskiego: począwszy od Hrabiny Tarkowskiej herbu Klamra, przez poetę Selima Chasbijewicza po prostą kobietę opiekunkę mizaru.

„Tatarska baśń", reżyseria Waldemar Czechowski i Angelika Uziębło, 1997 r.

Opis filmu:
Polscy Tatarzy zwani też Muślimami, przed wiekami, za zasługi dla Rzeczypospolitej otrzymali ziemię. Osiedlali się przede wszystkim na wschodnich krańcach Białostocczyzny – tam, gdzie dziś znajdują się Kruszyniany, Bohotniki czy Sokółka. Kultywowali swe obyczaje, język i wiarę.

Tatarzy byli cząstką Orientu związaną jednak silnie z Polską, którą sami sobie wybrali na nową ojczyznę. Z czasem wielu powędrowało do miast. Wchodzili w związki małżeńskie z Polkami i Polakami, przechodzili na katolicyzm. Wielu jednak pozostało w pobliżu meczetów i charakterystycznych cmentarzy, inni – choć z dala od nich – zachowali pamięć swych korzeni.

Bohaterami filmu jest czworo z nich: Helena Bandzarewicz – wiekowa mieszkanka wsi Studzianka, Selim Chazbijewicz – poeta z Gdańska, Józef Konopacki – historyk z Sokółki i Elżbieta Tarkowska – założycielka fundacji dla osób w kryzysie bezdomności z Warszawy. Opowiadają o swym życiu, rodzinach, o tym, co to znaczy być Tatarem i co dla nich wynika z ich pochodzenia. Uzupełnieniem tych wynurzeń są strofy wierszy Selima Chazbijewicza, przeniknięte dalekim echem pamięci o azjatyckich stepach i walecznych przodkach.

sala widowiskowa / wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama