Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Teatr polski poza Polską w Polsce

Teatr polski poza Polską w Polsce
📅 Data: poniedziałek, 19 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


𝗜𝗻𝘀𝘁𝘆𝘁𝘂𝘁 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝘆 𝘇𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮 𝟭𝟵 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮 𝗻𝗮 𝗶𝗻𝗮𝘂𝗴𝘂𝗿𝗮𝗰𝗷𝗲̨ 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁𝘂 🎭 „𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿 𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶 𝗽𝗼𝘇𝗮 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗮̨ 𝘄 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗰𝗲”. 𝗪𝘆𝗱𝗮𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗼𝗯𝗲𝗷𝗺𝘂𝗷𝗲 𝗱𝗲𝗯𝗮𝘁𝗲̨ 𝗽𝗼𝘀́𝘄𝗶𝗲̨𝗰𝗼𝗻𝗮̨ 𝟲𝟱-𝗹𝗲𝘁𝗻𝗶𝗲𝗷 𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝗮𝗹𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿𝘂 „𝗦𝘁𝘂𝗱𝗶𝗼” 𝘄 𝗪𝗶𝗹𝗻𝗶𝗲, 𝗽𝗼𝗸𝗮𝘇 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 🎥 „𝗟𝗶𝗹𝗮 𝗞𝗶𝗲𝗷𝘇𝗶𝗸– 𝗽𝗼𝗿𝘁𝗿𝗲𝘁” 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗼𝗸𝗮𝘇 𝘀𝗽𝗲𝗸𝘁𝗮𝗸𝗹𝘂 „𝗡𝗼𝗰 𝗛𝗲𝗹𝘃𝗲𝗿𝗮” . 𝗪𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆.

Teatr polski poza Polską jest zjawiskiem wielowarstwowym i nieopisanym, które zasługuje na uwagę i poznanie. Jedną z form przybliżenia tego fenomenu jest wszechstronna prezentacja najciekawszych i najwartościowszych teatrów i spektakli w Polsce.
W ramach projektu 🎭 „Teatr polski poza Polską w Polsce” w latach 2023-2025 odbędą się pokazy przedstawień, projekcje zapisów filmowych spektakli archiwalnych, seminaria, spotkania po spektaklach, warsztaty z zaproszonymi polskimi teatrami i grupami teatralnymi działającymi aktywnie poza granicami kraju. Projekt jest jednym z rozwinięć projektu „Teatr polski poza Polską”.

W czerwcu w Instytucie Teatralnym odbędzie się pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach wspomnianego projektu. Złoży się na nie minidebata poświęcona ponad 65-letniej działalności Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie, prezentacja filmu dokumentalnego 🎬 „Lila Kiejzik– portret” w reżyserii Agnieszki Wąsikowskiej oraz pokaz spektaklu „Noc Helvera” w reżyserii Jonasa Vaitkusa.

Wstęp wolny.
__________

HARMONOGRAM
☑ 10:00-12:30 | spotkanie (minidebata) z Polskim Teatrem „Studio” w Wilnie (projekcja filmu „Lila Kiejzik – portret”, prezentacja teatru, dyskusja)
uczestnicy debaty: Lila Kiejzik, Jonas Vaitkus, Edward Kiejzik, Jarosław Cymerman, Piotr Wyszomirski
☑ 18:00-19:25 | pokaz spektaklu „Noc Helvera”
☑ 19:30-20:15 | rozmowa po spektaklu

organizator: Fundacja Pomysłodalnia
__________

🎥 Film „Lila Kiejzik– portret”
Lila Kiejzik to wybitna reżyserka teatralna, kierowniczka i reżyserka Polskiego Teatru Studio w Wilnie. W filmie dokumentalnym wyruszamy z bohaterką w podróż do jej rodzinnego domu w Dojlidach, w którym mieszkała z ciotką. Oglądamy znajome jej widoki zza okna i szkołę oraz wycięty wokół sad. Wspominamy wraz z nią Syberię, gdzie zesłany był wujek Antoni, pierwsze spotkania z teatrem, próby z maleńkim synem Edwardem, krótsze i dłuższe rozstania. Odwiedzamy „teatr Kiejzików”, który obecnie Kiejzik tworzy ze wspaniałym zespołem. A może rodziną?

Dokument o Lili Kiejzik stanowi jednocześnie opowieść o tym, jak teatr może stać się domem, który jednoczy różne dusze. To refleksyjny, spokojny spacer sentymentalny, poetycka podróż przez świat bohaterki.

reżyseria: Agnieszka Wąsikowska
czas trwania: 30 minut
produkcja: Telewizja Polska przy produkcji TVP Kultura oraz współorganizacji TVP Wilno
__________

🎭 Spektakl „Noc Helvera”
To jeden z najlepszych polskich dramatów, jakie powstały w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Villqist poszukuje istoty człowieczeństwa, przede wszystkim poprzez ukazanie inności swoich bohaterów. Pisze także o lękach, nienawiści, miłości, samotności i cierpieniu. „Noc Helvera” jest tekstem niezwykle aktualnym. Opisuje mechanizmy, które budzą się w obliczu
zagrożenia. Taka noc może zdarzyć się praktycznie wszędzie, bo niemal wszędzie mamy do czynienia z jakąś indoktrynacją – polityczną, religijną czy rasową. Dramat stanowi doskonałe odbicie lęków i zjawisk zachodzących we współczesnym świecie.
„Noc Helvera“ opowiada historię dwojga ludzi, kobiety i dorosłego mężczyzny, pragnących bliskości, zrozumienia, wzajemnej miłości, a jednocześnie zadających sobie ból. Prowokuje do namysłu nad kwestiami palącymi i fundamentalnymi jednocześnie.

autor: Ingmar Villqist
reżyseria: Jonas Vaitkus
obsada: Agnieszka Rawdo (Klara), Edward Kiejzik (Helver)
scenografia/kostiumy: Jonas Arčikauskas
muzyka: Linas Rimša
inspicjentka: Kinga Lewko
plakat: Krzysztof Motyka
czas trwania: 85 minut (bez przerwy)
___________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie teatr


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama