Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nieujarzmione rośliny Muranowa | spacer botaniczny

Nieujarzmione rośliny Muranowa | spacer botaniczny
📅 Data: sobota, 03 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na kolejny spacer botaniczno-historyczny śladami nieujarzmionych roślin Muranowa, który odbędzie się 3 czerwca 2023 r. o godzinie 16:00. Spacer towarzyszy wystawie czasowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", a przewodnikiem będzie botanik Adam Kapler.

Spacer jest kontynuacją wycieczki z 30 kwietnia, podczas której mieliśmy okazję przyjrzeć się muranowskim roślinom – tym znanym i tym mniej znanym, lubianym i tępionym jako chwasty. Poprowadzi nas stworzona w latach 1946-1949 przez prof. Romana Kobendzę lista gatunków porastających ruiny warszawskiego getta. Roślinność muranowska, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy.
Rośliny z listy prof. Kobendzy, które będziemy obserwować i poznawać podczas spaceru, utworzą kwietną łąkę pamięci, będąca częścią wystawy plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim” towarzyszącej tegorocznemu Marszowi Pamięci.

Data i godzina spaceru: 3 czerwca 2023, 16:00
Oprowadza: Adam Kapler
Miejsce zbiórki: gmach Żydowskiego Instytutu Historycznego (ul. Tłomackie 3/5)
Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl

Adam Kapler – botanik, ekolog roślin, dziennikarz naukowy i historyk nauk przyrodniczych. Ukończył Wydział Biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Przepracował ponad 12 lat w PAN Ogrodzie Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Roślin w Warszawie-Powsinie. Pracował w szeregu projektów konserwatorskich oraz dydaktycznych, realizowanych przez PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej, finansowanych przez UE i Rzeczpospolitą Polską. Zabezpieczał zasoby genowe rodzimych gatunków ginących i rzadkich. Należy między innymi do Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Polskiego Tow. Dendrologicznego i Centrum Ochrony Mokradeł. Pisuje artykuły do czasopism ogrodniczych i naukowych m.in. „Conservation Genetics”, „Agronomy”, „Plant Cell Tissue and Organ Culture”, „Pasieki24” oraz „Szkółkarstwa”. Regularnie współpracuje z fundacjami, parkami narodowymi, muzeami, jak również komercyjnymi firmami ogrodniczymi i łąkarskimi. Konsultuje merytorycznie, niekiedy współtworzy instalacje artystyczne natchnione kryzysem antropocenu m.in.: „Green Card” Gregora Różańskiego, „Ziemię” Martynki Wawrzyniak czy „Unser taglich Brot” Dagny Jakubowskiej. Od 2022 r. zatrudniony w Wydziale ds. Spraw Środowiskowych KZGW PGW Wód Polskich. Obecnie przygotowuje m.in. Czerwoną Księgę Roślin Naczyniowych woj. pomorskiego (gatunki leśne), Czerwoną Listę woj. mazowieckiego, jak również pierwszy w Polsce poradnik nt. pielęgnacji miejskich łąk dla wydawnictwa PlantPress.

--
Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧