Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czy 3,75 miliarda lat temu można było leżeć na plaży oraz inne pytania, na które możemy odpowiedzieć badając ziarna cyrkonu

Czy 3,75 miliarda lat temu można było leżeć na plaży oraz inne pytania, na które możemy odpowiedzieć badając ziarna cyrkonu
📅 Data: środa, 21 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Znaczna część informacji o warunkach panujących na wczesnym etapie trwania naszej plany (4.5–2.5 mld lat temu) pochodzi z badań nad ziarnami cyrkonu. Jest to jeden z najbardziej trwałych oraz stabilnych minerałów, który zachowuje się mimo wietrzenia, podgrzewania czy nawet częściowego przetapiania skał. Stanowi on najstarszy zachowany ziemski materiał, datowany na 4.47 mld lat. Jego właściwości sprawiają, że jest on też idealnym minerałem wykorzystywanym do datowania izotopowego oraz rekonstrukcji środowiska przyrodniczego z tamtego okresu.

W trakcie prezentacji zostaną przedstawione sposoby jego wykorzystania by odpowiedzieć na nurtujące nie tylko naukowców pytania, od obecności życia, po istnienie wynurzonych lądów, a co za tym idzie… plaż.

Prelegent: dr Piotr Król – jest geologiem pracującym w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN. Stopień doktora uzyskał w Instytucie Nauk Geologicznych PAN. Jego praca doktorska dotyczyła rekonstrukcji procesów magmowych w archaicznym Kompleksie Napier we Wschodniej Antarktydzie. Był członkiem wyprawy naukowej na Grenlandię w ramach projektu „PAAN Wspólny biegun - brakujący link pomiędzy Arktycznym i Antarktycznym zapisem wczesnej Ziemi”. Jego zainteresowania naukowe dotyczą geochronologii oraz geologii izotopowej skał archaicznych, tj. pomiędzy 4.0 a 2.5 mld lat temu. Prywatnie pasjonat języka hiszpańskiego oraz literatury.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o rejestrację >>> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama