Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czytelnia POLIN | "Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim"

Czytelnia POLIN | "Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim"
📅 Data: środa, 07 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Mordechaja Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


✨ Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Dziennik Maryli". Z Zuzanną Schnepf-Kołacz i Dariuszem Libionką rozmawiać będzie Agnieszka Sabor. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i spółka.

📖 Jej dziennik to unikatowe świadectwo Shoah. Autorka opisuje w nim – z perspektywy ofiary i zarazem świadka tych dramatycznych wydarzeń – życie i śmierć zamkniętych za murami getta żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Relacjonuje przebieg krwawo tłumionego przez Niemców powstania.

📘 Do dziś nie udało się ustalić, gdzie i kiedy zginęła autorka. Prowadzony przez nią od wiosny 1942 roku diariusz urywa się 27 kwietnia 1943 roku. Tuż po wojnie odnaleziono go na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

👩‍🦱 Maryla była młodą Żydówką zamkniętą w getcie warszawskim. Wiemy, o niej tyle, ile wynika z jej zapisków. Nie znamy nawet jej nazwiska. Przeżyła wielką akcję likwidacji getta w lipcu – wrześniu 1942 roku prawdopodobnie dzięki zatrudnieniu w fabryce Waltera C. Többensa. Straciła wówczas matkę. Miała męża Adama, który przebywał razem z nią w bunkrze o nieznanej lokalizacji. Eksperci uważają, że miała około 30 lat, była wykształcona. Zapiski obejmują okres roku przebywania w getcie, w tym 9 dni w bunkrze podczas likwidacji getta. Nie wiadomo, czy Maryla trafiła z transportem na Majdanek, jak można przypuszczać, czy też ktoś chciał ocalić jej zapiski, które odnaleziono po wyzwoleniu obozu na jego terenie.

"To zapis przeżyć, emocji i myśli bardzo dobrej i wrażliwej obserwatorki w obliczu doświadczanych zbrodni i nieuchronnej katastrofy, której była całkowicie świadoma"
dr Tomasz Kranz, Dyrektor PMM

"Tekst ze wszech miar unikalny. Pisany w getcie, z narażeniem życia przemycony na teren obozu. Ukryty i cudem odnaleziony"
prof. Dariusz Libionka, PAN

Publikacja opracowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku (PMM).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧