Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jazz na Starówce 2023 - Grażyna Auguścik & Kuba Stankiewicz Quartet - The Music of Victor Young

Jazz na Starówce 2023 - Grażyna Auguścik & Kuba Stankiewicz Quartet - The Music of Victor Young
📅 Data: sobota, 15 lipca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Rynek Starego Miasta (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


29. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE
1 lipca - 26 sierpnia, Rynek Starego Miasta, Warszawa, wstęp wolny

Rynek Starego Miasta ponownie stanie się koncertowym sercem Warszawy i przez 2 miesiące wakacyjne (w każdą sobotę) bić będzie w rytmie jazzu. Wystąpią polskie i międzynarodowe gwiazdy jazzu, będą premierowe i jubileuszowe koncerty oraz premierowe projekty. Usłyszymy oryginalny program - zróżnicowanym stylistycznie, z uwzględnieniem najwartościowszych zjawisk i trendów polskich i międzynarodowych.

----

Grażyna Auguścik & Kuba Stankiewicz Quartet - The Music of Victor Young
15 lipca 2023, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa

Grażyna Auguścik - wokal
Kuba Stankiewicz - fortepian
Tomasz Wendt - saksofon
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja

Dama polskiego jazzu o międzynarodowej renomie i kwartet wybitnego pianisty należącego do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych wystąpią z programem poświęconym słynnemu amerykańskiemu kompozytorowi o polskich korzeniach, który zmienił oblicze amerykańskiej muzyki.
Dama polskiego jazzu o międzynarodowej renomie i kwartet wybitnego pianisty należącego do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych wystąpią z programem poświęconym słynnemu amerykańskiemu kompozytorowi o polskich korzeniach, który zmienił oblicze amerykańskiej muzyki, a jego standardy wykonywały sławy jazzu jak: Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Nat King Cole, Charlie Parker, Miles Davis i Stan Getz.
Grażyna Auguścik renomowana wokalistka, aranżerka, kompozytorka, producentka i liderką własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków zgodnie uznana za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej.
Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty Sunrise Sunset w 1988 roku trafia do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie (dyplom ukończenia szkoły otrzymuje z rąk Philla Collinsa i Ala Jarreau).
Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową w wytworni GMA Records. Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 19 płyt solowych, spośród których 11 we własnej firmie nagraniowej.
Jazzowym wydarzeniem 1996 roku albumu było nagranie Don’t let me go (Ron Carter, Kenny Garrett, Makato Ozone i inni). Album Fragile znalazł się na prestiżowym Top 20 Jazz Albums roku 2000.
Płyta River, wydana w 2002 roku, uznana została za jedno z największych wydarzeń muzycznych stawiając artystkę w gronie 15 najlepszych wokalistek jazzowych w Stanach (2002 Twirlie Nomination). Otrzymuje też prestiżową nominację dla najlepszej wokalistki 2002 roku na 22nd Annual Chicago MusicAwards.
W 2003, 2004, 2005, 2006 i 2016 roku w plebiscycie publiczności Jazz Forum przyznaje jej tytuł najlepszej wokalistki jazzowej.
Udział w Fujitsu Concord Jazz Festiwal 2002 przynosi TOP VOCAL AWARD a płyta Homage Three for Brazil, zostaje umieszczona przez "Swing Journal" na liście Top 20 Jazz Albums w Japonii.
Współpracowała z muzykami tej miary co: John Medeski, Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Toots Thielemans, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Patricia Barber, Paul Wertico, John McLean, Kurt Rosenwinkel, Paulinho Garcia, Andrzej Jagodziński i wielu innych.
W swojej twórczości inspiracje znajduje w muzyce klasycznej, etnicznej i latynoamerykańskiej.

Kuba Stankiewicz. Znakomity muzyk, kompozytor, od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. Karierę muzyczną rozpoczął w drugiej połowie lat osiemdziesiątych grając w zespołach Jana Ptaszyna Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. W USA współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa.
Po powrocie do kraju zakłada swój kwartet (z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem), i nagrywa w 1993 roku płytę Northern Song (wybraną przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku), współtworzy formację Traveling Birds (Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Cezary Konrad) i Return To The Nest (1995). Pod koniec lat 90. powstaje album Ulice wielkich miast z opracowaniami piosenek Agnieszki Osieckiej, a kilka lat później Chopin Songbook. Jego autorski album Spaces 2012 r., otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka jazzowa. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara.
W 2014 roku pianista nagrał w Los Angeles - wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem – płytę z utworami Victora Younga, później kolejne znakomite albumy - The Music Of Victor Young (2014), The Music Of Bronislaw Kaper (2016), The Music Of Henryk Wars (2017).
Współpracował z wybitnymi artystami jak m.in. Scott Hamilton, Art Farmer, Artie Shaw, Sheila Jordan, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski. W 2020 roku otrzymał tytuł profesora w dziedzinie sztuki. Pełni funkcję kierownika Katedry Muzyki Jazzowej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

-----

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz MKIDZN z Funduszu promocji Kultury w ramach Programu - Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Organizator: Fundacja Jazz Art.
Dyrektor generalny festiwalu: Krzysztof Wojciechowski
Dyrektor artystyczny festiwalu: Iwona Strzelczyk Wojciechowska

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama