Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

DRESZCZE | KINO POLSKIE OD NOWA #6

DRESZCZE | KINO POLSKIE OD NOWA #6
📅 Data: czwartek, 22 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, FINA, ul. Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na pokaz filmu Dreszcze w reżyserii Wojciecha Marczewskiego, a po nim na rozmowę z twórcami filmu.

🎬𝗗𝗿𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲, 𝗿𝗲𝘇̇. 𝗪𝗼𝗷𝗰𝗶𝗲𝗰𝗵 𝗠𝗮𝗿𝗰𝘇𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶, 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗮, 𝟭𝟵𝟴𝟭, 𝟭𝟬𝟮’
📅Czwartek, 22 czerwca | 18.00.
📍𝐅𝐈𝐍𝐀, 𝐮𝐥. 𝐖𝐚ł𝐛𝐫𝐳𝐲𝐬𝐤𝐚 𝟑/𝟓, 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐚 (𝐦𝐞𝐭𝐫𝐨 𝐒ł𝐮𝐳̇𝐞𝐰).

🎫𝐖𝐒𝐓Ę𝐏 𝐁𝐄𝐙𝐏Ł𝐀𝐓𝐍𝐘, rejestracja przez formularz na stronie: link

Obraz Wojciecha Marczewskiego rozgrywa się pod koniec stalinizmu, kiedy nawet szkoła jest miejscem ideologicznych nacisków. Wydaje się jednak, że tradycyjna wiara jest ostoją Polaków. Problem portretuje sytuacja jednego z wychowawców (Marek Kondrat), który przewodzi gromadzie uczniów, śpiewających włoską pieśń rewolucyjną Avanti Popolo. Kiedy pochód spotyka się z katolicką procesją, dzieci milkną, śpiewa tylko nauczyciel. Czy jednak oznacza to, że stalinizm nikogo nie skusił?

Dorastający chłopak, główny bohater filmu (Tomasz Hudziec) postanawia pojechać na obóz ZMP, mimo że Urząd Bezpieczeństwa aresztuje jego ojca (Władysław Kowalski), a on sam zostaje pobity podczas rewizji. Powody tej decyzji nie są jasne, być może chce on ratować w ten sposób własną rodzinę. Za sprawą młodej kobiety (Teresa Marczewska), która na przekór zachodzącym już w kraju przesileniom uparcie wierzy w komunizm, młody bohater przeżywa tam ideologiczne uwiedzenie.

Reżyser pokazuje atmosferę panującą na obozie, ówczesnym zgrupowaniu partyjnej „młodzieżówki”. Tępą ideologię, która dla niektórych jest szansą na awans, a innym objaśnia sens świata.

👥Po pokazie zapraszamy na rozmowę Michała Dondzika z reżyserem filmu Wojciechem Marczewskim i aktorką Teresą Marczewską.

👤𝗪𝗼𝗷𝗰𝗶𝗲𝗰𝗵 𝗠𝗮𝗿𝗰𝘇𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶 - reżyser i scenarzysta, nauczyciel akademicki. Związany z Zespołem Filmowym „Tor”, w którym nakręcił pierwsze pełnometrażowe filmy fabularne o dojrzewaniu w opresyjnych systemach: Zmory (1978) osadzone w czasach Kulturkampfu w zaborze pruskim, które zdobyły Srebrne Lwy Gdańskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Nagrodę im. Andrzeja Munka oraz nagrodę OCIC na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian oraz Dreszcze (1981), nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem, nagrodą FIPRESCI i nagrodą OCIC na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, przez wielu krytyków uważane za najlepszy film reżysera.

W 1979 roku nakręcił Klucznika, według powieści Wiesława Myśliwskiego, obraz powojennej wymiany klas społecznych, z Tadeuszem Łomnickim i Wirgiliuszem Gryniem.

Kolejny obraz Ucieczka z kina „Wolność” (1990), z Januszem Gajosem w roli głównej, zdobył Złote Lwy Gdańskie i był jedynym politycznym filmem, który w początkach nowego ustroju cieszył się zainteresowaniem polskiej widowni. Dziesięć lat później powstał Weiser (2000), film o dojrzewaniu, inspirowany powieścią Weiser Dawidek Pawła Huellego. Akcję reżyser przeniósł do roku 1968, zmienił też miejsce zdarzeń – z Wybrzeża na Dolny Śląsk, gdzie sam dojrzewał, a w głównej roli obsadził Marka Kondrata.

Wojciech Marczewski jest współzałożycielem i cenionym wykładowcą Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, założonej w 2002 roku, laureatem licznych honorowych wyróżnień, przyznanych między innymi przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i organizatorów Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Był wiceprezesem SFP w l. 1978-1983, w okresie 1992–94 kierował Wydziałem Reżyserii Narodowej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii (The National Film and Television School). W 2017 roku został szefem Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, proponując likwidację stanowiska dyrektora artystycznego festiwalu na rzecz zwiększenia kompetencji Rady.

👤𝗧𝗲𝗿𝗲𝘀𝗮 𝗠𝗮𝗿𝗰𝘇𝗲𝘄𝘀𝗸𝗮 - laureatka wyróżnienia honorowego za rolę w filmie Dreszcze na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku (1981), zagrała w większości obrazów Wojciecha Marczewskiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę