Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

POZOWANE, PODPATRZONE. Fotografie Wojciecha Plewińskiego

POZOWANE, PODPATRZONE. Fotografie Wojciecha Plewińskiego
📅 Data rozpoczęcia: czwartek, 22 czerwca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 04 lutego 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Blisko 150 zdjęć z imponującego, artystycznego dorobku 𝐖𝐨𝐣𝐜𝐢𝐞𝐜𝐡𝐚 𝐏𝐥𝐞𝐰𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 – przez kilka dekad związanego z krakowskim „Przekrojem” i najważniejszymi polskimi teatrami, z podróży po Polsce i Europie przywoził reportaże, fotografował też znajomych, zwykle wybitnych przedstawicieli polskiej kultury i sztuki.
Zapraszamy na wystawę „𝐏𝐎𝐙𝐎𝐖𝐀𝐍𝐄, 𝐏𝐎𝐃𝐏𝐀𝐓𝐑𝐙𝐎𝐍𝐄”:

🟡 WERNISAŻ: 𝟐𝟐 𝐜𝐳𝐞𝐫𝐰𝐜𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟑 (czwartek), 𝟏𝟖:𝟎𝟎
🔴 WYSTAWA: 𝟐𝟑 𝐜𝐳𝐞𝐫𝐰𝐜𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟑 – 𝟎𝟒 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨 𝟐𝟎𝟐𝟒
🔵 OPROWADZANIE kuratorskie: 𝟐𝟒 𝐜𝐳𝐞𝐫𝐰𝐜𝐚 (sobota), 𝟏𝟑:𝟎𝟎

Dom Spotkań z Historią, Karowa 20
poniedziałek ZAMKNIĘTE
wtorek-piątek 10:00 - 20:00
sobota-niedziela 12:00 - 20:00

Prezentowane na ekspozycji fotografie pochodzą głównie z lat 1950–1980. Wyboru zdjęć z bogatego archiwum autora dokonały kuratorki 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐁𝐫𝐳𝐞𝐳𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐚 i 𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐒𝐚𝐠𝐚𝐭𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚, które podkreślają:
„Twórczość fotografa wymyka się prostym kategoriom. Charakteryzuje ją lekkość, poczucie humoru, wykorzystanie każdego ciekawego, z jego punktu widzenia, momentu do zrobienia zdjęcia. Głównym tematem wydaje się być człowiek i różne przejawy jego aktywności”.
Publiczność może kojarzyć Plewińskiego przez liczby – ponad 500 okładek „Przekroju”, ponad 800 sfotografowanych spektakli teatralnych.
Jednak to, co wydaje się najważniejsze w postawie Wojciecha Plewińskiego, wymyka się liczbom i prostym skojarzeniom. Wartość jego twórczości można zobaczyć przede wszystkim na fotografiach reportażowych i cyklach, które ukazują go jako przenikliwego obserwatora otaczającego świata.
Kuratorki zdecydowały się pokazać wielowątkowość jego fotografii, układając je w sekcje tematyczne: Ludzie kultury i sztuki, Moda i dizajn, „Przekrój”, Podróże zagraniczne, Opowieść o Polsce, Teatr.
„Nasz wybór fotografii dokumentalnych prezentowanych na wystawie «Pozowane, podpatrzone» odzwierciedla podejście Plewińskiego do pracy – uważnego, czułego i zdyscyplinowanego formalnie obserwatora ludzi – mówią kuratorki.
– W drugiej połowie lat 50., gdy wszedł do zawodu, naszkicował przejmujący obraz powojennej Polski – zrujnowane i budzące się do życia Ziemie Zachodnie, niknące ślady przeszłości w cyklu Sklepiki. Seria SAM-y ukazuje, jak Polacy w latach 50. próbowali spełniać marzenia o własnych czterech kółkach.
Istotną częścią wystawy są portrety artystów i intelektualistów i oraz fotografie teatralne. Plewiński pracował dla najważniejszych polskich scen, fotografując aparatem tradycyjnym, na negatywach, bez lampy błyskowej – dla zachowania nastroju i plastyczności obrazu”.
Ponadto na wystawie można zobaczyć zdjęcia z wyjazdów do Włoch i Francji, z propagandowych wizyt w fabryce butów Radoskór czy Hucie Katowice organizowanych dla dziennikarzy przez władze PRL, wybrane okładki „Przekroju” i oczywiście zdjęcia ludzi kultury m.in. Jerzego Turowicza, Sławomira Mrożka, Natalii LL, Krystyny Zachwatowicz, Krzysztofa Komedy, artystów i artystek z Piwnicy pod Baranami czy uczestników i uczestniczek legendarnego Kalatówki Jazz Camping.

🟡 🔴 🔵 𝐖𝐨𝐣𝐜𝐢𝐞𝐜𝐡 𝐏𝐥𝐞𝐰𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐢 🔵 🟡 🔴
Urodził się w 1928 roku. Architekt z wykształcenia, płetwonurek, myśliwy, narciarz i fotograf – człowiek o wielu pasjach. Na pytanie o zawód, odpowiada: fotograf. Twierdzi, że został nim przez przypadek.
Jako student architektury pracował w krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków i właśnie wtedy zaczął fotografować. Aparat służył mu do „robienia notatek” w formie zdjęć. Powoli rodzi się pasja, która po części odziedziczona jest po ojcu – w domu zawsze był aparat fotograficzny i albumy ze zdjęciami. W końcu pasja staje się zawodem, choć jak podkreśla autor:
„Fotografem to ja jestem może w jednej piątej. Zawsze ważniejsze były sporty, pasje. Zawsze ważniejszy był sprzęt do nurkowania, dobra maska i fajka niż porządny aparat”.
Jest jednym z ważniejszych przedstawicieli pokolenia fotografów powojennych, którego twórczość koresponduje z pracami francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku – Henri’ego Cartier-Bressona czy Elliota Erwitta. W jego dorobku znalazły się ikoniczne zdjęcia, które należą do kanonu polskiej kultury wizualnej.
Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Hongkongu, Holandii, Meksyku, Niemczech, Austrii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Meksyku oraz we Włoszech. W 2011 roku Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę-retrospektywę z okazji 50 lat jego pracy twórczej. Obecnie zdjęcia Plewińskiego znajdują się m.in. w archiwach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie czy Muzeum Fotografii w Krakowie.

🟡 Na zdjęciu w tle: Barbara Gronuś-Sokalska. Wesołe miasteczko, Kraków, 1960. Odbitka czarno-biała pokolorowana, „Przekrój”, nr 791, 5 czerwca 1960

𝐊𝐮𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫𝐤𝐢: Anna Brzezińska, Katarzyna Sagatowska
𝐓𝐞𝐤𝐬𝐭𝐲: Anna Brzezińska, Katarzyna Sagatowska oraz Małgorzata Purzyńska
𝐊𝐨𝐨𝐫𝐝𝐲𝐧𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭𝐮 𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐝𝐮𝐤𝐜𝐣𝐚 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲: Julia Libera
𝐏𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲: Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simon De Iacobis)
𝐏𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭 𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲: Noviki (Katarzyna Nestorowicz, Marcin Nowicki, Konstanty Konopiński)
𝐑𝐞𝐝𝐚𝐤𝐜𝐣𝐚: Małgorzata Purzyńska
𝐖𝐬𝐩𝐨́ł𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐝𝐚𝐤𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚: Magdalena Stefańczyk
𝐓ł𝐮𝐦𝐚𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞: Krzysztof Ścibiorski
𝐊𝐨𝐫𝐞𝐤𝐭𝐚: Magda Szymańska (polski), Christopher Smith (angielski)
𝐏𝐫𝐳𝐲𝐠𝐨𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐳𝐝𝐣𝐞̨𝐜́ 𝐝𝐨 𝐝𝐫𝐮𝐤𝐮: Tomasz Kubaczyk
𝐑𝐞𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭𝐮 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲: Willow Service Mateusz Wierzbicki
𝐃𝐫𝐮𝐤: Zbyszek Kordys PrintShop1023
𝐏𝐫𝐨𝐦𝐨𝐜𝐣𝐚: Joanna Chojnacka, Agata Krajewska, Milena Ryćkowska

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę