Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

POLIN na Łące 2023 | Book Szuk na Łące

POLIN na Łące 2023 | Book Szuk na Łące
📅 Data: niedziela, 02 lipca 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na cały dzień pełen literackich wrażeń, podczas którego – tak jak na prawdziwym bliskowschodnim szuku, czyli bazarze – każdy znajdzie coś dla siebie. Spędźcie leniwą, lipcową niedzielę na zielonej "Łące" wśród literackich atrakcji.

2 lipca (niedziela), godz. 11.00-19.30, wstęp wolny
Miejsce: "POLIN na Łące" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)

Poznacie "Bajki" napisane przez znaną aktorkę, laureatkę Oscara Natalie Portman, która jest ambasadorką czytelnictwa w USA. Starej koszulce dacie nowe, literackie życie i przekonacie się, że kto czyta (i pisze!), też czasem błądzi… Na koniec dnia posłuchacie dyskusji o książkach "holo-polo" z udziałem Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, znanej jako "Zwierz Popkulturalny".

Program:

11.00-11.30, Katarzyna Łaska czyta "Bajki" Natalie Portman
Klasyczne bajki, które znamy z dzieciństwa, aktorka Natalie Portman postanowiła opowiedzieć dzieciom na całym świecie tak, jak opowiada je na dobranoc swojemu synowi i córce. W jej wydaniu historie mają nie tylko ponadczasowe przesłanie, ale też odwołują się do współczesności: Zając przechwala się Żółwiowi modnym dresem, jedna ze Świnek je chińszczyznę zamówioną na wynos, podczas gdy druga dba o planetę, a Mysz Domowa próbuje wyciągnąć Mysz Polną na imprezę.
"Bajki" przeczyta nam Katarzyna Łaska, która użyczyła śpiewającego głosu Elsie z "Krainy Lodu" i jest wykonawczynią słynnej piosenki "Mam tę moc".

12.00-13.30, Cytaty są lepsze niż argumenty* – spotkanie z elementami warsztatu o kulturowej mocy cytatów
Prowadzenie: Sylwia Chutnik
Łapać muchy i ziewać szeroko – brzmi jak przepis na idealne lato? Może, ale to akurat fragment wiersza Zuzanny Ginczanki pod tytułem "Przepis na prostotę życia". Literatura tworzona przez polskich Żydów i Żydówki pełna jest pięknych zdań, trafnych point i ciekawych obserwacji. Pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik wybrała kilka z nich, żeby opowiedzieć więcej o ich autorach i czasach, w których powstały. Będziecie mogli zabrać je do domu w postaci sitodrukowej odbitki na torbie albo koszulce.
*Cytaty są lepsze niż argumenty – to cytat z Gabriela Lauba, polsko-czeskiego publicysty, dziennikarza i satyryka żydowskiego pochodzenia.

13.30-17.30, Słowa przez sito – warsztaty sitodruku
Prowadzenie: Kwiaciarnia Grafiki
Zasada jest prosta: Wy przynosicie koszulkę albo torbę (nową lub najlepiej starą – bądźmy eko!), a następnie przy wsparciu Kwiaciarni Grafiki drukujecie na niej cytat wybrany przez Sylwię Chutnik z powieści, opowiadania lub wiersza polsko-żydowskiego autora lub autorki.

18.00-19.30, Auschwitz dobrze się sprzeda – dyskusja o książkach holo-polo
Prowadzenie: Wojciech Szot
Książki z gatunku "holo-polo" to te o tatuażystach, katach, krawcowych z Auschwitz. Choć krytycy zarzucają ich autorom mijanie się z faktami, brak rzetelnego researchu i infantylizację Zagłady, czyniącą z tragedii milionów ludzi tanią rozrywkę, książki te biją rekordy sprzedaży i popularności. Dlaczego tak wielu ludzi je czyta? I kto jest temu winny: ich autorzy, rynek a może jeszcze coś innego? Gościnią Wojciecha Szota będzie m.in. pisarka, dziennikarka i autorka popularnego bloga "Zwierz Popkulturalny" – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

---
FOT. M. STAROWIEYSKA / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie warsztaty wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę