Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

POLIN na Łące 2023 | Bracia Warner na Łące | Uwolnić orkę

POLIN na Łące 2023 | Bracia Warner na Łące | Uwolnić orkę
📅 Data: środa, 02 sierpnia 2023

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wytwórnia Warner Brothers w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji w sierpniowe wieczory proponujemy Wam sentymentalną podróż do świata kina. Pokażemy kultowe filmy z różnych gatunków, które bawiły nas i wzruszały w minionych dekadach.

POLIN na Łące 2023 | Bracia Warner na Łące – kultowe filmy lat 80. i 90. ze studia Warner Bros
Co środę: 2-30 sierpnia, godz. 20.00-22.00
Miejsce: "POLIN na Łące" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)
Wstęp wolny

Nie każdy wie, że bracia Warner byli Żydami o polskich korzeniach i pochodzili z niewielkiej miejscowości położonej na północnym Mazowszu – z Krasnosielca. Z Polski wyruszyli w poszukiwaniu lepszego życia. Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal, zmieniając swoje imiona na Albert, Sam i Harry i przyjmując nazwisko Warner, wspólnie z urodzonym już w Kanadzie Jackiem, stworzyli filmowe imperium, które od lat zachwyca wysokobudżetowymi produkcjami.
Podążając za tą myślą i chcąc przypomnieć postaci braci, których marzenia zaprowadziły tak daleko, przedstawimy pięć filmów z dorobku założonej przez nich wytwórni, które dodały kolorytu dzieciństwu i młodości współczesnych 30, 40 i 50-latków. To dzięki nim życie w czasie schyłkowego PRL-u i w okresie transformacji mogło być lekkie i radosne. Natomiast dla młodszych widzów prezentowane filmy będą okazją do odkrycia kinowych klasyków.

Program:

2 sierpnia, "Uwolnić orkę", reż. Simon Wincer, 1993
"Uwolnić orkę" – film familijny w reżyserii Simona Wincera z 1993 roku, na którym wychowało się kilka pokoleń dzieci i nastolatków. Film o zbuntowanym, nieszczęśliwym chłopcu, który znajduje przyjaciela w orce Willym. Chęć uwolnienia Willy’ego motywuje bohatera do podjęcia konkretnych czynów, dzięki którym zyskuje poczucie sprawczości i wiarę we własne siły.

9 sierpnia, "Czarownice z Eastwick", reż. George Miller, 1987
"Czarowice z Eastwick" to nieco demoniczny film o sile kobiecości i walce płci z ezoteryczno-fantastycznym tłem. To spektakl pełen witalności, absurdu i energii odegrany przez plejadę gwiazd – Jacka Nicholsona, Cher, Michelle Pfeiffer i Susan Sarandon.

16 sierpnia, "Akademia policyjna", reż. Hugh Wilson, 1984"
Akademia policyjna" – komedia, przy której płakali ze śmiechu nasi dziadkowie, rodzice i rodzeństwo na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo równościowym filmem, który wzywa do dostrzegania wartości w słabościach, do sprawiedliwego traktowania każdego, bez względu na "płeć, wzrost czy wagę". Czy jednak wszystkie motywy ze scenariusza tak dobrze odnajdą się w realiach trzeciej dekady XXI wieku?

23 sierpnia, "Ścigany", reż. Andrew Davis, 1993
Któż w latach 90. nie oglądał filmów sensacyjnych? "Ścigany" w reż. Andrew Davisa należy już do klasyków gatunku. Oto film pościgowy, w którym główny bohater (grany przez Harissona Forda) jest niewinny, ale żeby to udowodnić, musi złamać prawo i uciec przed nieustępliwym szeryfem, granym przez Tommy’ego Lee Jonesa. Zresztą jego postać na zawsze wpisała się w naszą polską świadomość, dzięki przywołaniu jej w innym, kultowym filmie: "Masz być jak bulterier! Jak wściekły byk!... Jak Tommy Lee Jones w «Ściganym»!".

30 sierpnia, "Matrix", reż. Rodzeństwo Wachowskich, 1999
Przegląd filmów wyprodukowanych przez wytwórnię Warner Bros. kończy film, który jest kamieniem milowym zarówno w świecie filmu, filozofii, jak i myśleniu o roli techniki komputerowej w naszym życiu. "Matrix" to nie tylko tytuł filmu, to również niezwykle pojemne pojęcie, głównie dzięki temu, że twórcy otwarcie nawiązywali w nim do tekstów filozoficznych, tradycji duchowych i religijnych. W efekcie "Matrix" to film ponadczasowy, który przy okazji każdej projekcji dostarcza nowych wrażeń i otwiera na nieoczywiste interpretacje.

---
FOT. M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧